You are here
Home > Pazarlama > Bulunduğunuz Bölgedeki Müşterilere Ulaşma Yolları

Bulunduğunuz Bölgedeki Müşterilere Ulaşma Yolları

Bulunduğunuz Bölgedeki Müşterilere Ulaşma Yolları

Gerçek bir mağazanız veya ofisiniz varsa yada yerinde hizmet sağlıyorsanız en değerli müşterileriniz yakınınızda yaşayan kişiler olabilir. Peki internette reklam yayınlamanın işinize hem webde hem de hem de bulunduğunuz bölgede müşteri kazandırmaya yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Yerel pazarlamacılık işletmenizi bulmaları için müşterileri hedeflemenin akıllı ve düşük maliyetli bir yoludur. Yerel reklamcılık denince akla sarı sayfalardaki ilanlar, gazete reklamları, kartpostallar, broşürler hatta otobüs duraklarındaki reklamlar ve panolar gelir. Bunlar işletmenizi yerel müşterilere tanıtmak için mükemmel yöntemlerdir. Ancak başka yöntemler de vardır.

İnternette ürün arayıp daha sonra o ürünü yakınlardaki mağazalardan veya yerel dükkanlardan satın alan kullanıcı oranının %70 olduğunu biliyor muydunuz? Diğer bir deyişle milyonlarca kullanıcı her gün milyarlarca arama yapmakta ve bu da size büyük bir iş fırsatı sunmaktadır. Yerel müşterilere internet yoluyla pazarlama yaparak bu fırsattan yararlanın.

 

Yerel müşterilere internet yoluyla ulaşmanın birçok yolu vardır. Ancak yaygın olarak kullanılan 3 tanesi ile başlayalım.

  • Arama motorları
  • İnceleme siteleri
  • Kupon siteleri

ARAMA MOTORU PAZARLAMACILIĞI

Bulundukları bölgede ürün ve hizmet araştırmak için interneti kullanan kişilerin oranı %97’dir. Arama motorları tüm dünyadaki tüketicilerin her gün yaptıkları milyarlarca aramadan yararlanmanızı sağlar. İşletmenizin arama motoru sonuç sayfalarında görünmesinin 2 temel yolu vardır. İlki Google’nin yerel listeleri üzerinden işletmenizin Google Haritalar’da bulunmasını sağlamaktır. Bulunduğunuz bölgede işletmenizle alakalı ürün veya hizmet araması yapıldığında yerel listedeki girişiniz Google’nin arama sonuçlarında veya Google Haritalar’da görünebilir. Google’nin ücretsiz yerel listeleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için “google.com.tr/placesforbusiness” adresini ziyaret edebilirsiniz.

İkincisi ise İnternet Reklamları’dır. Bir kullanıcı sunduğunuz ürün veya hizmetleri bulunduğunuz bölgede aradığında Google gibi arama motorlarının sonuç sayfalarında gösterecek reklamlar oluşturabilirsiniz. Örneğin “İzmir’deki kek fırınları” için reklam yayınlayabilirsiniz. Ve bir kullanıcı bu aramayı gerçekleştirdiğinde reklamınızı görebilir ve web sitenizi ziyaret edebilir. Google reklamları hakkında daha fazla bilgi edinmek için “google.com.tr/ads” adresini ziyaret edebilirsiniz.

YEREL İNCELEME SİTELERİ

Yerel inceleme sitelerinde yer almak potansiyel müşteriler mevcut olasılıkları değerlendirdikleri sırada onları çekebilmeniz için geçerli olan diğer bir yöntemdir. Yerel inceleme siteleri işletmenize yer verir ve kullanıcıların ürün ve hizmetlerinizi değerlendirmesine olanak tanır. İnceleme siteleri, yalnızca hakkınızdaki düşüncelerden haberdar olmanızı sağladığı için değil olumlu yorum yapan müşterilere teşekkür etme ve olumsuz yorum yapanların endişelerini giderme şansı vererek müşteri hizmetleri konusundaki becerilerinizi sergilemenizi sağladığı için de faydalı bir yöntemdir. Her inceleme yeni müşteriler kazanmak ve mevcut müşterilerle tekrar iş yapmak için bir fırsat sunar.

YEREL FIRSAT SİTELERİ

Son olarak sunacağınız iyi bir fırsatın etkisini asla hafife almayın. İşletmenizi yerel fırsatlar veya kupon siteleri ile tanıtmak mağazanıza veya ofisinize yeni müşteriler çekmenize yardımcı olabilir. Ve böylece onlara indirimsiz başka satışlar yapma fırsatını da beraberinde getirir. Birçok fırsat sitesi sunduğunuz fırsatları duyurma olanağı tanımanın yanı sıra müşterilerden siz hizmeti vermeden önce tahsilat yapar. Ayrıca fırsat ve indirimleri işletmenizin sosyal ağ sayfalarında, blogunuzda ve e-posta aboneliklerini kullanarak web sitenizde duyurabilirsiniz. Bir fırsat ne kadar elverişli veya özel olursa size o kadar fazla müşteri getirecektir.

Gördüğünüz gibi yerel pazarlamacılık işletmenizi yakınınızdaki potansiyel müşterilere tanıtmak için size birçok şekilde yardımcı olabilir.

One thought on “Bulunduğunuz Bölgedeki Müşterilere Ulaşma Yolları

  1. Google harita kaydı ile birlikte Yandex Rehber kaydı da bence mutlaka her işletmenin olması gereken platform olduğunu düşüüyorum.

Bir cevap yazın

Top