You are here
Home > Pazarlama > Etkinlik Etiketi Nedir? Nasıl Ayarlanır?

Etkinlik Etiketi Nedir? Nasıl Ayarlanır?

Etkinlik etiketi nedir?

Bu makalede dönüşümleri izlemek için etkinlik etiketinin nasıl uygulanacağını öğreneceksiniz. Önceki makalelerin çoğunda olduğu gibi etiketleme işlemlerini kurgusal işletmelerin belirli ihtiyaçları üzerinden ilerleyerek keşfedeceksiniz.

Etkinlik etiketi nedir?

Global site geneli etiketinizi uyguladıktan sonraki adım etkinlik etiketi eklemektir. Etkinlik etiketi, sisteme dönüşüm olarak ölçülen müşteri işlemlerini belirleme komutu vermenize imkan sağlar. Etkinlik etiketini web sitenizin sayfalarında <head></head> etiketlerinin arasına, global site etiketinden sonra ekleyebilirsiniz.

Etkinlik etiketi nedir?

Sitenizde eski bir dönüşüm etiketi varsa eski etiketi kaldırmanız ve yerine bu etkinlik etiketini yerleştirmeniz gerekir. Bu şekilde etiketlerin iki kez sayım yapmadığından emin olabilirsiniz.

Hangi etkinlikler ölçülebilir?

İki tür etkinliği ölçebilirsiniz: sayfa yüklemeleri ve tıklamalar. Bunların her birinin etkinlik kodu snippet’leri biraz farklı görünür ancak etiketi alma ve uygulama işlemleri aynıdır.

Hangi etkinlikler ölçülebilir?

İşletme senaryosunu inceleyin

Bu kursun ilk modülünde farklı işletme sahipleri ve reklamverenlerle tanıştınız. Aşağıdaki kutuyu tıklayarak reklamveren Healthy Life HQ10 ve işletme sahibi Hilal’in işinin bir sonraki aşaması için belirlediği pazarlama hedefleriyle ilgili bilginizi tazeleyebilirsiniz.

Hilal tekrar karşınızda

Sağlık ve yaşam reklamvereni: Healthy Life HQ10

İşletme sahibi: Hilal

[App] İlişkilendirme iş ortağı: Google Play

İşletme boyutu: İkinci aşama, yeni kitlelere yayılıyor

Hedef: Etkileşimi artırmak, yeni potansiyel müşteriler oluşturmak, satışları artırmak

Şimdi zamanı biraz ileri alalım ve Hilal’in işletmesinin altı ay sonraki performansına bakalım. Healthy Life HQ10 ilk günden beri hızla büyüdü ve sadık bir müşteri kitlesi oluşturdu. Yine de çok fazla farklı ürün grupları olmadığı için Hilal satışların durağanlaştığını düşünüyor. Daha çok yeni müşteriye erişmeleri gerektiğini düşünüyor ve bunu gerçekleştirmek için bir planı var.

Hilal bir fitness tutkunu. Hafta sonlarında bir fitness stüdyosunda antrenmanlar düzenliyor. Bu antrenmanlar için video reklamlar ayarlıyor ve bunları etkileşimi izlemek ve Healthy Life HQ10’un fitness ekipmanları için olası dönüşümler elde edip potansiyel müşteriler oluşturmak amacıyla kullanıyor. Kullanıcıların video reklamlarıyla nasıl etkileşim sağladığını daha iyi anlayarak fitness ekipmanları için daha fazla dönüşüm sağlamayı hedefliyor.

Hilal artık Google Ads’de dönüşüm izleme konusunda uzman! İşletmenin birinci aşamasında Hilal site geneli etiketleri ve etkinlik etiketlerini ayarlamıştı. İkinci aşamada en son fitness video kampanyasının web sitesi trafiğini artırmak ve daha çok kullanıcının Hilal’in fitness sınıflarına kaydolmasını sağlamak konusunda ne kadar başarılı olduğunu ölçmek istiyor. Daha sonra fitness ekipmanları için dönüşüm sağlayabilecek potansiyel bir kitle olarak yeni kullanıcı kayıtlarına erişebilir.

Bunu gerçekleştirmek amacıyla fitness sınıfı kayıtları için bir etkinlik etiketi ekliyor. Ardından önemli kıyafet sayfalarını görüntüleyen kullanıcılar için bir etkinlik etiketi ve satın alma yapmak için de bir etiket ekliyor. Hilal ve onunkine benzer diğer işletmelerin etkinlik etiketlerini nasıl ayarlayabileceğini öğrenmek için bu Yardım Merkezi makalesini inceleyin.

Etiketin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin

Etiketinizin çalışıp çalışmadığını doğrulamanın en kolay yolu Google Tag Assistant uzantısını kullanmaktır.

Telefon snippet’i ekleme

Etkinlik etiketi eklemeye benzer şekilde global site etiketinden sonra bir telefon snippet’i de ekleyebilirsiniz. Örneğin, Cansel’in OneStop için web sitelerindeki bir telefon numarasını arayan müşterileri izleyerek potansiyel müşteriler oluşturduğunu hatırlayın. Cansel telefon araması dönüşümleri için bir dönüşüm işlemi ayarlayıp Google Ads’in oluşturduğu telefon snippet’ini indirir. Sonra bu telefon snippet’ini web sitesine yapıştırabilir.

Web sitesinde telefon numarasının bulunduğu sayfanın HTML kodunu açıp telefon snippet’ini sayfanın <head></head> etiketleri arasına global site etiketinden sonra yapıştırır.

Kullanıcı Cansel’in reklamını tıkladıktan sonra web sitesine gittiğinde OneStop’ın web sitesindeki normal telefon numarasının yerine Google yönlendirme numarasını görür. Bu yeni dinamik Google yönlendirme numarasını kullanarak Cansel her aramanın süresini izleyebilir ve hangi reklamın telefon araması dönüşümü elde ettiğini kaydedebilir.

Paylaştığımız son makalelerde işletme sahiplerinin farklı hedeflerine (satışları artırmak, uygulama yükleme sayısını artırmak, potansiyel müşteriler oluşturmak, etkileşimi artırmak ve online satışları artırmak) göre çeşitli senaryolarda dönüşüm işlemlerini nasıl ayarlayacağınızı adım adım öğrendiniz.

Bu makalede ise izlemek istediğiniz dönüşüm işlemleri için etkinlik etiketlerini nasıl uygulayacağınızı gördünüz.

Bir cevap yazın

Top