You are here
Home > Pazarlama > Mobil Uygulama Pazarlaması – Uygulamalar Nasıl Pazarlanmalı?

Mobil Uygulama Pazarlaması – Uygulamalar Nasıl Pazarlanmalı?

Mobil Uygulama Pazarlaması

Müşteriler istedikleri zaman, istedikleri yerden en sevdikleri markaya ve hizmete ulaşabilmek ister. Markalar, mobil uygulamaları kullanarak müşteri tabanlarıyla doğrudan, birebir ilişkiler kurup bunu sürdürebilir. Genel kullanıcı trendlerini inceleyip sektörünüze özgü stratejileri kavrayarak yüksek performanslı bir mobil uygulama kampanyası için rotanızı belirleyebilirsiniz. Peki mobil uygulama pazarlaması neden önemlidir, uygulama pazarlaması stratejileri oluştururken bilinmesi gerekenler…

Bu makalede şunları öğreneceksiniz:

 • Uygulama davranışı ve kullanımıyla ilgili önemli trendler
 • Farklı işletme türleri için mobil uygulamaların önemi
 • Uygulama tanıtımı, genel pazarlama stratejinize nasıl uyum sağlar?
 • Uygulamanın keşfedilmesinde ve etkileşim sağlamada pazarlamanın önemi nedir?

Mevcut durum

 • Mobil kullanıcıların sayısı her yıl artarken, mobil web sitelerinde ve uygulamalarda tüketicilerle bağlantı kurma olanağı işletmeler için büyük bir fırsat sunuyor. Newzoo’ya göre, 2021 yılında dünya çapında 3,8 milyar akıllı telefon kullanıcısı olacak.
 • Şirketler, değerli müşterilerine kusursuz ve ilgi çekici deneyimler sunmak için uygulamalar geliştiriyor. İndirme sayısı ve uygulama içi tüketici harcamalarındaki önemli artış, bu çabaların olumlu sonuç verdiğini gösteriyor. App Annie’ye göre, son iki yılda dünya genelinde uygulama indirme sayısı %35 artarken uygulama mağazasındaki tüketici harcamaları da %75 artış gösterdi.
 • Herhangi bir işi halletmek için en son ne zaman cep telefonunuzu kullandınız? Gün boyunca sürekli olarak mobil cihazlarından yararlanan insanlar, her seferinde faydalı bilgilerle ve kullanışlı bir arayüzle karşılaşmak ister. eMarketer’a göre ABD’de normal bir yetişkin, her gün ortalama 3 saatini akıllı telefonunu kullanarak geçiriyor.
 • Uygulamalar hem kullanışlı hem eğlenceli olabilir. Banka hesabınızın bakiyesini kontrol etme, yaklaşan seyahatinizle ilgili araştırma yapma, arkadaşınızla sohbet etme, romantik bir ilişki için partner arama, restoran rezervasyonu yapma ve fotoğraf paylaşma gibi pek çok işinizi uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. eMarketer’a göre kullanıcılar, mobil cihazlarını kullandıkları sürenin %87’sini uygulamalarda geçiriyor.

Mobil Uygulamalar neden önemlidir?

Kullanıcıların farklı uygulama türleriyle etkileşim kurma şeklini gösteren birkaç senaryoyu ele alalım.

Perakende

Bahar, oğlu için yeni bir mont almak istiyor. Montu satın almadan önce web sitelerinde ve uygulamalarda sunulan seçenekleri araştırıyor. Kararını verirken pek çok kanaldan etkilenmiş olsa da sonunda, daha önce kullanıp güvendiği Durak Noktanız uygulamasında karar kılıyor. Kişisel bilgileri uygulamada kayıtlı olduğu için ödemeyi hızlı ve kolay bir şekilde yapabiliyor.

Uygulamalar neden önemlidir? 

Alışveriş uygulamalarında dönüşüm oranı, mobil web sitelerine kıyasla 3 kat daha fazladır. Ayrıca yine mobil web sitelerine kıyasla ortalama sipariş değerleri daha yüksek, vazgeçme oranları ise daha düşüktür. Criteo’ya göre dünya genelinde alışveriş uygulamalarında geçirilen süre, 2016’ya kıyasla 2018’de %45 artarak 18 milyar saate ulaştı.

İşletmelerin uygulamalarda ve web sitelerinde kullanıcı deneyimini nasıl bir araya getirdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu Think with Google makalesine göz atın.

Dikkatle düşünülmesi gereken sorular

En son ne zaman bankaya çek yatırdınız? Bunun için bankaya mı gittiniz yoksa çeki bankacılık uygulamanızla taradınız mı? Kantar ve Google tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, 2019’da bankacılık uygulamalarıyla yapılan işlemlerin bizzat yapılan işlemlerden 5’te 1 oranında daha fazla olduğunu ortaya koydu. Geçmişte mobil merkezli olmayan işletmeler, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve işletmelerini büyütmek için mobil teknolojilerin öncelikli olduğu bir modele geçiş yapıyor.

Uygulamanızın genel pazarlama stratejinize nasıl uyum sağladığını değerlendirirken kendinize şu soruları yöneltin:

 1. Uygulamanın tüketicilere sunduğu benzersiz fayda nedir?
 2. Uygulama, müşteri yolculuğunda web veya mağaza gibi diğer kanallardan farklı olarak özel bir rol oynuyor mu?
 3. Başarılı bir uygulamanın işletme üzerinde ne gibi bir etkisi olabilir?

Mobil Uygulama pazarlamasına neden önem vermelisiniz?

İndirme sayısını artırmak ve uygulama kullanımını teşvik etmek pazarlamacıların sorumluluğundadır. 2 milyondan fazla uygulamanın bulunduğu Google Play Store’da, kullanıcıların uygulama bulmasına yardımcı olma konusunda pazarlamanın rolü önemlidir. Pazarlama ekipleri özellikle keşfetme (yeni kullanıcıların ilgisini uygulamaya çekme) ve etkileşim (mevcut kullanıcıların uygulamaya tekrar ilgi göstermesini sağlama) konularına odaklanır. 2018’de Google ve Verto Analytics’in gerçekleştirdiği anketten elde edilen bazı önemli istatistiklere göz atalım.

Keşfetme: Uygulama indirenlerin %61’i, uygulamayı dijital kaynaklar aracılığıyla keşfediyor. Bu dijital kaynakların yüzde kaçını reklamlar oluşturur?

%83’ünü reklamlar oluşturur

Etkileşim: Uygulama organik olarak değil, reklamlar aracılığıyla indirildiğinde kullanıcı etkileşimi hangi oranda artış gösterir?

%54 daha fazla etkileşim

Etkileşim: Kullanıcıların kaçı, uygulama indirdikten sonra telefonlarında böyle bir uygulamanın olduğunu unutur?

4 kullanıcıdan 3’ü unutur

Etkileşim: eMarketer’a göre uygulama kullanıcılarının yüzde kaçı, uygulamayı kullanmayı üç ayda bırakır?

Uygulamayı kullanmayı bırakanların oranı %80’dir

Mobil Uygulama Pazarlaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Dünya genelinde mobil cihazların ve kullanıcıların uygulamalarda geçirdiği sürenin artmasıyla işletmeler, kullanıcılar için geliştirdikleri uygulama deneyimlerini dikkatle değerlendirmeye başladı.
 • Her sektörde uygulamalar, müşteri deneyimini ve işletme hedeflerini etkileyen deneyimler sunar.
 • Uygulama pazarlaması, kullanıcıların uygulamayı keşfetme oranını ve etkileşimi artırabilir.

Bir cevap yazın

Top