You are here
Home > Pazarlama > İnternet Pazarlama Stratejisi Nasıl Belirlenmeli?

İnternet Pazarlama Stratejisi Nasıl Belirlenmeli?

İnternet pazarlamacılığı planı oluşturmak istiyorsunuz. İnternette iş yapmak ve başarılı olmak için 2 temel soruyu kendinize sormanız gerekir.

  1. Başarmak istediğim nedir?
  2. Bunu nasıl gerçekleştirebilirim?

Şimdi bu soruların cevaplarını arayalım. En iyi başlangıç noktası sondadır. Yani ulaşmayı umduğunuz noktadır. İnternet pazarlamacılığı planınız söz konusu olduğunda işe pazarlama hedeflerinizle başlayın. Kendinize “Bununla nereye varmak istiyorum” sorusunu sorun. Ardından söz konusu hedeflere varmak için atmanız gereken adımları veya yapmanız gerekenleri bulmaya çalışın. Ve bu hedeflere varmanıza yardımcı olacak bir pazarlama bütçesi belirleyin.

Hedeflerden başlayalım. İşletmeniz için pazarlama hedefi satış yapmak, şirketinizle ilgili gelişmeleri duyurmak ve bir indirim kampanyasını tanıtmaktan web sitenizi daha fazla ziyaretçinin bulmasını sağlamaya kadar çeşitlenebilir. Hedefiniz ne olursa olsun bu hedef spesifik, ölçülebilir, üzerine işlem yapılabilir, gerçekçi ve zamanlaması yapılmış olmalıdır. Başka bir deyişle hedeflerinizi iyi düşünülmüş olmalıdır.

Birkaç somut hedef şunlar olabilir;

  • Ağustos’a kadar ücretsiz danışmanlık için 200 yeni müşteri kaydı
  • Eylül’e kadar belirli bir modelden 500 adet satma
  • Nisan’a kadar 400 mevcut müşteriden 100 adet nitelikli olası satış elde etme
  • Ay sonuna kadar siteye her biri farklı olan 1.000 ziyaretçi çekme

 

İşletmenizin büyümesi için neler gerekiyorsa hedefleriniz onlar olmalıdır. Ancak çok sayıda hedef belirlemekten kaçının. Hedeflerinizi belirledikten sonra bu hedeflere nasıl ulaşabileceğinizi ve bu hedeflere varmak için atmanız gereken adımları düşünün. Atmanız gereken ilk adımlardan biri hedeflerinize ulaşmak için internette nasıl var olmanız gerektiğini saptamak olmalıdır. Doğrudan web sitenizden her şeyi yapabilirsiniz. Ya da web sitenizin ötesine geçip bir blog veya sosyal ağ sitesiyle internetteki varlığınızı çeşitlendirme ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Söz gelimi hedefiniz satışları arttırmaksa web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmeyi yeterli bulabilirsiniz. Hedefiniz mevcut müşterilerde güçlü bir ilişki geliştirmekse sizin için doğru seçenek bir ağ sayfası olabilir. Bunun yanında bulunduğunuz bölgedeki potansiyel müşterilerin sizi kolayca bulabileceğinden emin olmak istiyorsanız webdeki yerel listeler gibi yerel seçenekleri düşünmelisiniz.

Rotanızı nasıl çizerseniz çizin ulaşmak istediğiniz kişilerin potansiyel veya mevcut müşterilerinizin sizi bulabileceğinden emin olun. Kendinize şu soruyu sorun. “Beni arama olasılığı en yüksek olan müşterilerim nerede bulunuyor?” Neyi başarmak istediğinizi ve müşterilerinizin nerede olduğunu belirledikten sonraki adım müşterileri doğru noktaya yönlendirmektir.

İnternetteki varlığınızı potansiyel müşterilerinize tanıtmanın farklı yolları vardır. Örneğin şunları yapabilirsiniz. Web sitenizin içeriğinde onu potansiyel müşteriler için cazip kılacak düzenlemeler yapmak. Web sitenize bağlantısı olan reklamlar hazırlamak, tekliflerinizin ve sunduğunuz özel fırsatların tanıtımını yapmak. Yerel satış yapmak için işletmenize Google’nin yerel listelerinde yer vermek, işletmeniz için bir sosyal ağ sitesi oluşturmak ve takipçilerinizle güncel gelişmeleri paylaşmak. Onlara kuponlar yada başka fırsatlar sunmak. Sunduğunuz fırsatların veya indirimlerin kupon sitelerinde yer almasını sağlamak. İşletmenize inceleme sitelerinde yer vermek ve işletmenizden memnun kalan müşterilerden sizi tavsiye etmelerini istemek.

Şimdi sıra pazarlama bütçenizi nasıl belirleyeceğinize geldi. Harcayacağınız tutarı saptamak için kendinize yeni bir satışın, sitenizle ilgili bir tavsiyenin, yapılan bir sorgunun veya başka işlemlerin sizin için değerinin ne olduğunu sorun. Bu cevaplaması zor bir soru olabilir. Ancak çok önemlidir. Ayrıca atacağınız adımlarla ilgili her türlü maliyeti hesaba katın.

  • Web sitenizi barındırma
  • Fırsat kampanyalarınızı duyurma
  • İnternette reklam yayınlama maliyetleri
  • Diğer maliyetler

Unutmayın! Önce hedeflerinizi sonra bu hedeflere ulaşmak için atmanız gereken adımları ve ardından da kendinize uygun bir bütçe belirleyeceksiniz.

Bir cevap yazın

Top