You are here
Home > İnternet > Firma veya Ürünlerinizi İnternette Tanıtma Yolları

Firma veya Ürünlerinizi İnternette Tanıtma Yolları

Firma veya Ürünlerinizi İnternette Tanıtma Yolları

İşletmenizin pazarlamasını yapmak tam mesai ayırmanız gereken bir iş olabilir. İşletmenizin sunduğu ürün ve hizmetleri potansiyel müşterilere tanıtmanın bir çok yolu vardır. Ancak bunlardan özellikle yararlı olacağını düşündüğümüz 5’i üzerinde durmak istiyoruz.

  1. Arama motorlarında ücretsiz görüntülenen web siteleri listeleri
  2. Arama motorlarında görüntülenen reklamlar
  3. Arama motorlarındaki yerel listeler
  4. Sosyal medya
  5. E-posta pazarlamacılığı

Firma veya Ürünlerinizi İnternette Tanıtma Yolları

İşletmenizi internette tanıtmanın ücretsiz ve popüler bir yolu organik arama sonuçları üzerinden yapılan tanıtımdır. Organik arama sonuçları terimi Google gibi arama motorlarında ücretsiz olarak görüntülenen web sitesi sonuçlarını ifade eder. Çoğu aramada sonuç listesi çok sayıda sayfadan oluşur ve milyonlarca web sitesi içerir. Sizin için ideal olanı işletmenizi müşterilerle ilk sayfada buluşturmaktır. Ancak işletme sayısı çok fazladır.  Ve bir çoğu sizinkine benzer ürün ve hizmetler sunmaktadır. Bu nedenle organik aramanın işinize yaramasını sağlamak için atmanız gereken birkaç adım vardır.

Arama motorlarında ücretsiz görüntülenen web siteleri listeleri (Organik arama sonuçları)

İlk olarak web sitenizin alan adlarının ve URL’lerinin Google’da listelendiğinden emin olun. Doğrudan google.com.tr/addurl  adresine girip bunu kontrol edebilirsiniz. Alan adlarınızı ve URL’lerinizi bulamazsanız hemen ekleyin. Ardından web sitenizi aramaya daha uygun hale getirmek için site içeriğinde gerekli düzenlemeleri yapın. Diğer bir deyişle web sitenizdeki metinlerin, resimlerin ve diğer türlerdeki içeriğin sizinkine benzer ürün ve hizmetleri arayan kullanıcıların arama için girdikleri kelimelerle alakalı olmasını sağlayın.

Google, web sitenizdeki içerikle kullanıcıların aradıkları arasında bir eşleşme saptadığında işletmeniz söz konusu kullanıcıların arama sonuçlarında görünür. Web siteniz ne kadar yüksek bir alaka düzeyine sahip olursa arama sonuçlarında o kadar üst sırada görüntülenir. Web sitenizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmek için google.com.tr/webmasters adresindeki Web Yöneticisi Merkezi’ni ziyaret edin veya geliştiricinizle görüşün.

Arama motorlarında görüntülenen reklamlar (Google Ads Arama Ağı Reklamcılığı)

İşletmenizin Google gibi arama motorlarında ne zaman ve nerede görüneceği ile ilgili daha fazla kontrole sahip olmak istiyorsanız Arama Motoru Pazarlamacılığı olarak adlandırılan Arama Ağı Reklamcılığı’ndan yararlanabilirsiniz. Google Ads gibi arama ağı reklamcılığı programlarıyla işletmenize reklamlarını organik arama sonuçlarının yukarısına yerleştirebilirsiniz. Burada organik aramadan farklı olarak reklamınızın hangi kelimeler ve hangi kelime öbekleri için görüneceğini siz seçebilirsiniz. Dolayısıyla Arama Ağı Reklamcılığı sayesinde kullanıcılar Google’da veya diğer arama motorlarında işletmenizle alakalı bir arama yaptığında işletmenizin ne zaman, nerede ve  ne sıklıkta görüneceği üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz.

Arama motorlarındaki yerel listeler (Google Harita Kaydı)

Gerçek bir mağazanız veya ofisiniz varsa veya tek bir şehirde yada bölgede hizmet veriyorsanız yakınınızdaki müşterilere ulaşmak için yerel listeleri kullanabilirsiniz. Kullanıcılar bir ürün veya hizmeti belirli bir yerde aradığında arama sonuçlarında yerel listeler görüntülenir. Örneğin “İzmir’de pizza” araması  yapan bir kullanıcı İzmir’e en yakın pizza restoranlarının bir listesini görecektir. Hatta İzmir’e en yakın pizza restoranlarını gösteren bir haritayı, restoranların her biri için işletme girişi sayfalarına bağlantılarla ve her restoranın yerini gösteren bir harita ile birlikte görebilir.

Google yerel listelerinde işletmenizin adresine ve telefon numarasına, tanımına, çalışma saatlerine, ürün listelerine, menülerine ve indirim günleri gibi bilgilerle ilgili gerçek zamanlı duyurulara yer verebilirsiniz. Listenizde nelerin yer alacağı size bağlıdır. Ancak sonuçta müşterinizin asıl mekanınıza gelmesi veya sizinle iletişim kurması için en uygun fırsatı yaratmış olursunuz. Google’nin sunduğu yerel pazarlamacılık fırsatları ile ilgili daha fazla bilgiyi google.com.tr/placesforbusiness adresinde bulabilirsiniz.

Sosyal medya (Facebook, Instagram vb)

Sosyal medya artık bir eğlenceden ibaret değildir. Günümüzde işletmelerini tanıtmak, yeni müşteriler çekmek, müşterilerle ilişki kurmak ve ilişkilerini derinleştirmek isteyen işletme sahipleri bu alana yönelmektedir. Sosyal ağ siteleri, video paylaşım siteleri, bloglar ve sosyal medyanın diğer bileşenleri geri bildirim almak, özel teklifleri almak ve paylaşmak ve pazarlama faaliyetlerinizin erişim alanını müşterilerin arkadaşları ve ailelerine kadar genişletmek için benzersiz fırsatlar sunmaktadır.

E-posta pazarlamacılığı (Mailing)

Son olarak yine önemli bir konu olan e-posta pazarlamacılığına değinmek istiyoruz. E-posta pazarlamacılığı ürün ve hizmetlerinizi yeni ve mevcut müşterilere pazarlamanın ve trafiği web sitenize çekmenin düşük maliyetli bir yoludur. Ürün ve hizmetlerle ilgili haberleri paylaşabilir, özel tekliflerle müşterilerin aklını çelebilir, onları hesaplarındaki değişikliklerden haberdar edebilir yada yalnızca verdikleri son sipariş veya gerçekleştirdikleri son sorgu için onlara teşekkür edebilir ve tekrar gelmeleri için davet edebilirsiniz. E-posta pazarlamacılığı kampanyalarınızı yazmanıza, tasarlamanıza, göndermenize ve yönetmenize yardımcı olacak kullanımı kolay, düşük maliyetli e-posta hizmetleri sunan bir çok şirket vardır. İşletmenizi internette tanıtmak için doğru yöntemi bulmak biraz deneme/yanılma gerektirebilir. Bu nedenle hangisinin istediğiniz sonucu görmek için bu yaklaşımları karma olarak kullanmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

Top