You are here
Home > Youtube Reklamları > Video Kampanyanızı Optimize Etmeye Yönelik İpuçları

Video Kampanyanızı Optimize Etmeye Yönelik İpuçları

Video Kampanyanızı Optimize Etmeye Yönelik İpuçları

 

YouTube’a videolarınızı yüklediniz ve bir süredir TrueView kampanyanızı yürütüyorsunuz. Video reklamlar, reklamcılık hedeflerinize daha etkin şekilde ulaşmak için kullanabileceğiniz ölçülebilir ve izlenebilir izleyici işlemleri sağlar.

Görüntüleme başına maliyetinizden (GBM) en iyi şekilde yararlanma

GBM’nizi izleyerek ve ayarlayarak mesajınızı daha etkin bir şekilde ulaştırabilirsiniz.

GBM hedeflerinize ulaşmaya yönelik ipuçları

Teklif verme işlemi görüntüleme başına maliyet için en doğrudan bağlantı olsa da hedefleme ve reklam öğesi arasında bir denge söz konusudur. Bu denge, en iyi kullanıcı eşlemesini sağlayarak daha yüksek bir görüntüleme oranı ve daha düşük GBM sağlar.

 • Tekliflerinizi ayarlayın: Tekliflerin GBM’lere en doğrudan bağlantıya sahip olması sayesinde asla maksimum teklifinizden daha yüksek bir GBM tutarı ödemezsiniz.
 • Hedefleme kapsamını genişletin: Hedeflemenizi kısıtlamak daha çok rekabet getirir.
 • Kampanya düzeyindeki diğer kısıtlamaları gevşetin: Örneğin, hızlandırılmış yayını veya platform hedeflemeyi kapatmak ya da reklam rotasyonu ayarlarınızı düzenlemek, daha yüksek bir görüntüleme oranı ve daha düşük GBM elde etmenize yardımcı olabilir.
 • Reklamlarınızı geliştirin: Etkili reklamlar, yüksek görüntüleme oranı getirdiğinden GBM değerini sıklıkla etkiler.

Video Kampanyanızı Optimize Etmeye Yönelik İpuçları

Görüntüleme oranınızdan en iyi şekilde yararlanma

Görüntüleme oranınız, video reklama ait toplam görüntüleme sayısının reklamın sunulduğu kullanıcı sayısına bölümüdür.

Görüntüleme oranı hedefinizi ulaşmaya yönelik ipuçları

Reklamlarınızı geliştirin:

 • Daha kısa reklamlar daha yüksek görüntüleme oranına sahiptir. Reklamınız 30 saniyede verdiği mesajı 20 saniyede içinde verebilecekse daha kısa bir sürüm hazırlamayı düşünün.
 • “Reklam yorulması” ile karşılaşmamak için açık artırmada ve açık artırma dışında 2 ya da 3 farklı reklam döndürmeyi deneyin.

Hedeflemenizi geliştirin: Hedeflemenin görüntüleme oranını etkileyebileceği bazı durumlar aşağıda verilmiştir:

 • Yanlış hedefleme: Hedefleme yöntemlerinizi, reklamınıza kimlerin en iyi şekilde tepki verdiğine göre ayarlamak isteyebilirsiniz
 • Gözden kaçırılan kitle: Reklamlarınızın görüneceği yerleri kısıtlayarak reklamları, onları görüntülemek isteyebilecek bazı kullanıcılardan “gizliyor” olabilirsiniz.

Tıklama oranınızdan (TO) en iyi şekilde yararlanma

Tıklama oranınız (TO), video reklamınıza ait toplam tıklama sayısının reklamın sunulduğu kullanıcı sayısına bölümüdür. TO’nun yüksek olması görüntüleyenlerin içeriğinizle daha çok etkileşime girdiği ve işletmenize daha çok ilgi gösterdiği anlamına gelir.

TO hedefinize ulaşmaya yönelik ipuçları:

 • Videonuza açık ve anlaşılır bir harekete geçirici mesaj (CTA) yer paylaşımı ekleyin.
 • Düşük performans gösteren envanteri veya yerleşimleri kaldırın.

Hedeflemenizi daraltma

Hedeflemenizi daraltarak video reklamlarınızı içeriği daha iyi anlayan, daha alakalı bir kitleye gösterebilirsiniz. Aşağıda mevcut hedefleme yöntemlerine dair genel bir bakış sunulmuştur:

 • Demografik gruplar
 • İlgi alanları
 • Yakın ilgi alanı kitleleri
 • Pazardaki kitleler
 • Video yeniden pazarlama
 • Yerleşimler
 • Konular
 • Anahtar kelimeler

Hariç tutmalar ekleyerek reklamlarınızın belirli durumlarda gösterilmesini önleyin

Bir reklam ağırlıklı olarak belirli bir demografik grupla alakalıysa ve belirli konuları hedeflerken bazı görüntüleyenleri hariç tutmak istiyorsanız bu reklamı kampanya düzeyinde hariç tutma olarak ekleyebilirsiniz.

Harekete geçirici mesaj yer paylaşımı ekleme

Harekete geçirici mesaj yer paylaşımları, YouTube’daki TrueView video reklamlarında gösterilmek için uygundur ve bir videonun reklam üzerinden mi yoksa organik (ücretsiz) bir görüntüleme üzerinden mi tetiklendiğini gösterir.

Video yeniden pazarlamayı kullanma

Video yeniden pazarlama, bir YouTube kanalında görüntüleyenlerin etkinliklerine dayanarak son derece özel listeler oluşturan güçlü bir araçtır. Bu listeler daha sonra reklamları yeniden hedeflemek için kullanılabilir.

Gelişmiş kampanya ayarlarını kullanma

Kampanyalarınızı optimize etmek için gelişmiş ayarları kullanabilirsiniz. Reklamlarınızın görünmesini istediğiniz belirli saatleri veya haftanın günlerini belirtmek ya da kampanyalarınızın yayınlanma süresini kontrol etmek için planlama ayarını kullanın. Kullanıcıların sizi tekrar ziyaret etmesini sağlamak için içeriğinizi güncel tutmak önemlidir. Bu nedenle, yayın içi reklamınızın planlamasını bir ay süreyle yayınlanacak şekilde yapabilirsiniz.

Etkin reklamlarınızın bir reklam grubunda birbirleriyle ilişkili olarak hangi sıklıkta yayınlanacağını belirlemek için reklam yayınlanma ayarını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Top