You are here
Home > Youtube > Youtube Reklamları ile İlgi Çekin, Marka Bilinci Oluşturun, Bağ Kurun ve Yönlendirin

Youtube Reklamları ile İlgi Çekin, Marka Bilinci Oluşturun, Bağ Kurun ve Yönlendirin

Youtube Reklamları ile İlgi Çekin, Marka Bilinci Oluşturun, Bağ Kurun ve Yönlendirin

YouTube’da bazı reklamların diğerlerinden daha etkili olmasının nedeni nedir? Her durumda %100 başarı gösteren reklam öğeleri oluşturmanın garantili bir yolu ve sihirli bir formülü yoktur. Ancak ABCD çerçevemiz size yardımcı olmak için pazarlama hedeflerine göre sınıflandırılmış bir dizi öneri sunar. Bu önerileri, konsept oluştururken ve video reklamınızı başarılı olacak şekilde hazırlarken size yol gösterecek bir çerçeve gibi düşünebilirsiniz.

Bu modülde; Google’ın etkili video reklam öğeleri hazırlamayla ilgili ABCD önerilerinden yararlanarak mükemmel reklamlar oluşturmanın yanı sıra bilinirlik, üzerinde düşünme ve işlem sağlama hakkında uzman tavsiyeleri alacaksınız.

Güçlü reklam öğeleri, 6 kat daha fazla yatırım getirisi (YG) sağlar 

Tüm medya platformlarındaki yaklaşık 500 kampanya üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre performansı yüksek bir reklam öğesine sahip dijital reklamlar, reklam öğesi performansı ortalama olan dijital reklamlara kıyasla 6 kat daha fazla YG sağlar.

ABCD önerilerini nasıl geliştirdik?

ABCD önerileri, pazarlama hedefinize göre etkili video reklamlar oluşturmanıza yardımcı olmak için hazırlanan ve dünya genelinde geçerli olan, verilere dayalı bir reklam öğesi kılavuzudur. Bu araştırmada, dünya çapında farklı bölgelerden ve sektörlerden 5.000’den fazla Yayın içi (In-stream) TrueView reklamı verisi sınıflandırılmış ve analiz edilmiştir. Ayrıca Nielsen Neuro ve Kantar adlı iki üçüncü taraf bağımsız araştırma iş ortağıyla birlikte çalışarak verilerimizi bu kuruluşların bağımsız araştırmasıyla da doğruladık.

Her bir pazarlama hedefi (Bilinirlik, Üzerinde Düşünme, İşlem) ile ilgili öneriler hazırlamak için, ABCD araştırmamız sırasında modellerimizde üç Brand Lift metriği (Reklam Hatırlanabilirliği, Üzerinde Düşünme ve Satın Alma Amacı) kullandık. Modülde pazarlama hedefleri arasındaki ilginç farklılıklar belirtilmiştir. Bu farklılıklara dikkat edin.

Göz önünde bulundurulması gereken üç nokta

Reklam öğelerinin mükemmel olmasını sağlamak için tüm koşulları yerine getiren tek bir formül yoktur.

Verilerle desteklenen ABCD önerilerimiz, daha etkili reklam öğeleri oluşturmanıza yardımcı olabilir ancak markanıza uygun mükemmel reklam öğesi konseptini geliştirmek sizin elinizdedir.

ABCD önerileri, herkese uygun bir başlangıç noktasıdır.

İşletmenizin büyüklüğü veya bütçeniz ne olursa olsun, reklamlarınız son derece etkili olabilir.

Test etmek önemlidir.

Tüketici davranışları hızla değişirken güncelliği korumak için sürekli denemeler ve testler yapmanız gerekir. En başarılı video kampanyalarında, farklı reklam öğesi uygulamaları sürekli olarak test edilip performansa göre tekrarlanır.

Etkili reklam öğelerininin ABCD’si

ABCD kısaltmasının açılımını ve bu kısaltmayı oluşturan önerilerin etkili reklam öğeleri oluşturma konusunda ne kadar etkili olduğunu ele alalım.

Attract (İlgi Çekme): Kitlenizinin ilgisini çekip izlemelerini sağlayın.

Brand (Marka): Tüketicilerin markanızın adını görmesine ve duymasına yardımcı olun.

Connect (Bağ Kurma): Kitlenizin markanızla ilgili bir şey düşünmesini veya hissetmesini sağlayın.

Direct (Yönlendirme): Harekete geçmelerini sağlayın.

Attract (İlgi Çekme)

Araştırmamızda, reklamın ilk saniyelerinde kitlenizin ilgisini çekmek için kadraj, tempo, insanlar ve ses unsurlarının özellikle önemli olduğunu belirledik.

Dikkat süresinin kısaldığı ve kitlelerin yoğun bir bilgi bombardımanıyla karşı karşıya olduğu bu dönemde, ilk andan itibaren ilgi çekecek bir yöntemden yararlanılması önemlidir. Pazarlama hedefiniz bilinirlik, üzerinde düşünme veya işlem olabilir. Her durumda bu kural geçerlidir.

Görsellerle ilgilerini çekin

İlk andan itibaren diğer reklamların arasından sıyrılmak için şaşırtıcı, beklenmedik veya neşeli resimler ve görseller kullanın.

Pazarlama hedefleri: Bilinirlik, Üzerinde Düşünme, İşlem

Kadrajı dar tutun

Reklamın başında insanların veya ürünün kadrajı dolduran çekimlerini kullanın.

Pazarlama hedefleri: Bilinirlik, Üzerinde Düşünme, İşlem

Tempoyu yüksek tutun

Kitlenizin ilgisini reklamın başında çekebilmek için ilk beş saniyede ikiden fazla kare kullanın.

Pazarlama hedefleri: Bilinirlik, Üzerinde Düşünme

Reklamın başında aktörü gösterin

Videonuzda insanlar yer alıyorsa ekranda ilk olarak onlar görünmelidir. İnsanların doğrudan kitleyle konuşması da olumlu bir etki yaratabilir.

Pazarlama hedefleri: Bilinirlik, Üzerinde Düşünme

Brand (Marka)

Hikayede ürünlerinize, logolarınıza veya sesli işaretlere yer vermek markanızın mesajını yerleştirmede son derece etkilidir.

Şimdi markayla ilgili konuları daha kapsamlı ele alalım.

Ürününüzü veya markanızı ilk beş saniye içinde tanıtın

Sesli ve görsel işaretlerin kullanımı, pazarlama hedefinize göre değişiklik gösterir.

Görsel ve sesli işaretleri, üzerinde düşünme ve satın alma amacı metrikleri için kullanın.

Pazarlama hedefleri: Üzerinde Düşünme, İşlem

Markayı ekrandaki oyuncu aracılığıyla belirtin

Marka adının, seslendirme kullanmak yerine kamera önünde insanlara yer verilerek belirtilmesi daha etkilidir.

Pazarlama hedefleri: Bilinirlik, Üzerinde Düşünme

Marka bilinci oluşturmayı desteklemek için logonuzdan yararlanın

Logonuzun en etkili yerleşimi, pazarlama hedefinize göre farklılık gösterebilir.

Logoyu olay örgüsünün içine katmak veya bir ürünün üzerinde göstermek, reklam hatırlanabilirliğini artırmada etkili olabilir.

Pazarlama hedefi: Bilinirlik

Üzerinde düşünme için logonuzu; görüntü üzerine yerleştirilen metin, metin yer paylaşımı veya kalıcı filigran olarak kullanın.

Pazarlama hedefi: Üzerinde düşünme

Markanızı farklı kılın

Pazarlama hedefinize bağlı olarak şunları yapabilirsiniz:

Karakterler konusunda yaratıcı olun

Markanın simgeleştirilmesi veya maskotlar, marka hikayesini anlatmanın özgün bir yoludur ve reklam hatırlanabilirliği ile üzerinde düşünmeyi artırdıkları görülmüştür.

Pazarlama hedefleri: Bilinirlik, Üzerinde Düşünme

Markanızın renklerine yer verin

Kitlenize, kimin reklamını izlediklerini dikkat çekmeden hatırlatmak için markanızla ilişkili benzersiz renklere yer verin.

Pazarlama hedefi: Üzerinde düşünme

Connect (Bağ Kurma)

Reklam, kitlenin ilgisini çektikten sonra bağ kurarak dikkatlerinin dağılmasını önlemelidir. Kullanıcıların reklamı izlemeye devam etmesi ve belirli bir şey düşünmeleri ya da hissetmeleri için farklı hikaye anlatma tarzlarının, mesajların, insanların ve sesli unsurların kullanılmasının önemli olduğunu biliyoruz.

Hikaye anlatma tarzları

İzleyicilerin duygularına hitap etmek, hikayenizle ilgilenmelerine ve mesajınızla bağ kurmalarına yardımcı olabilir. Araştırmalarımız aksiyon, mizah veya merak gibi hikaye anlatma tarzlarının tüm pazarlama hedeflerinde etkili olduğunu gösteriyor.

Hikayenizi hareketli bir şekilde anlatın

Bu reklamda, belirli ürün özellikleriyle ilgili heyecan uyandırmak ve üzerinde düşünmeyi artırmak için aksiyon kullanılıyor.. Bunun bir kural değil, örnek olduğunu unutmayın.

Pazarlama hedefleri: Bilinirlik, Üzerinde Düşünme, İşlem

Bağ kurma ile ilgili ipucu: Markanız için doğru hikaye anlatma tarzını bulun

Her duruma uygun tek bir çözüm olmadığını unutmayın. Markaların etkili olmak için aksiyon, mizah ve merak gibi hikaye anlatma tarzlarından yararlanması kullanışlı olsa da bunlar sizin markanız için en iyi yöntem olmayabilir.

Kitlenizle normal marka üslubunuzun dışına çıkabilecek farklı yöntemlerle bağ kurmayı deneyin. Size ve markanıza en uygun yöntemi bulmak için denemeler yapın.

İşlevi sade bir şekilde gösterin

Duygusal bir boyut katmaksızın yalnızca sade, odaklı ve somut bir mesaj ileten reklamlar dönüşüm hunisinin tamamında işe yarayabilir.

Pazarlama hedefleri: Bilinirlik, Üzerinde Düşünme, İşlem

Karakterleri ve bakış açısını seçin

Ünlüler veya sosyal medyada etkisi yüksek kullanıcılarla birlikte çalışmak, dönüşüm hunisinin tamamında olumlu etki sağlar. “İçimizden biri” olarak kabul edilen kişilere yer vermek ise satın alma amacıyla ilgili hedeflerde işe yarar. Ana mesajınızı iletmek için seslendirme kullanmak yerine kamera önünde bir oyuncuya yer vermenin, kitlenizin markayla bağ kurmasına yardımcı olduğunu unutmayın.

Farklı bakış açılarını deneyin

İzleyiciyle bağ kurmak ve onlara farklı bir bakış açısı göstermek için “izleyiciye doğrudan hitap etme” dışında farklı yöntemleri değerlendirin. Örneğin birinci şahıs anlatıcıyı kullanabilirsiniz.

Pazarlama hedefleri: Bilinirlik, Üzerinde Düşünme, İşlem

Direct (Yönlendirme)

Kitlenizle kurduğunuz bağın sonuç vermesi için izleyicileri harekete geçmeye yönlendirmek veya ana mesajı güçlendirmek önemlidir. Araştırmalarımıza göre sesli ve görsel unsurları bir arada kullanmak bu amacın gerçekleştirilmesinde etkilidir.

Yönlendirin

Güçlü bir harekete geçirici mesaj, yalnızca markadan veya üründen bahsetmez. “Siteyi ziyaret edin”, “kaydolun” veya “hemen satın alın” gibi ifadelerle kitlenin yapması gereken eylemi açıkça belirtir.

Pazarlama hedefleri: Bilinirlik, Üzerinde Düşünme, İşlem

Aciliyet hissi uyandırın

Araştırmamıza göre “sınırlı süre için” veya “sınırlı sayıda ürün” gibi “sınırlı” kelimesinin altını çizen teklifler iyi performans gösteriyor.

Pazarlama hedefleri: Bilinirlik, Üzerinde Düşünme, İşlem

Teklifi öne çıkarın

Metin kartları ya da basit animasyonlar kullanarak teklifinizi duyulabilir ve görülebilir hale getirmek de etkilidir.

Pazarlama hedefleri: Bilinirlik, Üzerinde Düşünme, İşlem

YouTube ile ilgili bu temel kuralları unutmayın

Çok sayıda reklam öğesi unsurunun ve YouTube’daki kitle davranışlarının incelendiği araştırmamıza göre, pazarlama hedefiniz veya uyguladığınız ABCD önerisi ne olursa olsun, platformlarımız için reklam öğesi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken üç kapsayıcı hedef bulunur.

İlgi çekecek reklam öğeleri hazırlayın

Reklamın ilk anlarında izleyicilerin ilgisini çekmek için olay örgüsünün gelişme bölümünden başlayın.

Kitlenin ilgisini çekip canlı tutmak için hikayenize hızlı bir giriş yapın ve beklenmedik değişimlerle hareketli tempoyu koruyun. Ardından, izlemek isteyenler için hikayenin geri kalanını sunun veya tüketicileri harekete geçmeye yönlendirin.

Sesli izlenebilen reklam öğeleri hazırlayın

YouTube’da izlenen videoların %95’i sesli olarak oynatılıyor. 

Ekranda görünenleri tamamlamak ve pekiştirmek için müzik, diyalog ve ses efektleri gibi ses unsurlarının gücünden yararlanın.

Mobile uygun reklam öğeleri hazırlayın

Dünya genelinde izlenme süresinin %70’inden fazlasını mobil cihazlar oluşturuyor. 

Reklamınızın küçük ekranda izlenebilir olmasını sağlamak için kadrajı dolduran görüntüler, daha hızlı tempo, görüntü üzerine yerleştirilmiş büyük metinler, parlaklık ve kontrast unsurlarından yararlanın.

Bir cevap yazın

Top