You are here
Home > Google Ads > Google Ads Müşteri Eşleştirme (Kitle Yöneticisi – Müşteri Listesi) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Ads Müşteri Eşleştirme (Kitle Yöneticisi – Müşteri Listesi) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Ads Müşteri Eşleştirme (Kitle Yöneticisi - Müşteri Listesi) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yeniden pazarlamanın gücünü çoktan duymuşsunuzdur. Yeniden pazarlama, web sitenizi veya uygulamanızı ziyaret edip işletmenizle ilgilendiğini gösteren kullanıcılarla yeniden bağlantı kurmanızı sağlar. Artık müşterilerin sizinle çevrimiçi veya çevrimdışı ortamlarda paylaştığı belirli bilgileri (ör. e-posta adresleri, posta adresleri ve daha fazlası) kullanarak yeniden pazarlama stratejinizi tamamlayabilir ve müşteri listelerinizi segmentlere ayırabilirsiniz.

Bu modülde şunları öğreneceksiniz:

 • Müşteri Eşleştirme’nin ne olduğu
 • İlgili müşterilere daha kapsamlı şekilde ulaşmak için bu özelliğin nasıl kullanılabileceği

Müşteri Eşleştirme’yi kullanmak için uygun musunuz?

Müşteri Eşleştirme’yi kullanabilmek için çeşitli minimum koşulları (ömür boyu harcama tutarının en az 50.000 ABD doları olması dahil) karşılamanız gerekir.
Müşteri Eşleştirme Nedir

Müşteri Eşleştirme nedir?

Müşteri Eşleştirme, müşterilerin sizinle çevrimiçi ve çevrimdışı ortamlarda paylaştığı bilgileri kullanarak özel kitle segmentleri oluşturmanızı sağlayan bir kitle çözümüdür. Bu bilgiler arasında e-posta adresleri ve telefon numaraları gibi bilgiler yer alır. Müşteri Eşleştirme sayesinde, marka veya ürününüze ilgi gösteren müşterilere ya da bu müşterilere benzer kullanıcılara (Benzer Kitleler veya Kitle Genişletme aracılığıyla) reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı için kitle segmentleri oluşturma amacıyla hangi verileri kullanabilirim?

Müşterilerinizle ilgili aşağıdaki çevrimiçi ve çevrimdışı verileri kullanabilirsiniz:

 • E-posta adresleri
 • Posta adresleri
 • Telefon numaraları

Arama gibi diğer platformlarda Müşteri Eşleştirme kullanılırken müşteri verileriyle ilgili daha fazla veri seçeneğinden yararlanılabilir.

Müşteri Eşleştirme neden önemlidir?

Yeniden Pazarlama kullanıyorsanız aşağıdaki hedeflere ulaşmanızı sağlayacak kapsamlı bir kitle stratejisi oluşturmak için Müşteri Eşleştirme’den de yararlanın:

Çevrimdışı dönüşüm gerçekleştiren kullanıcılara internet üzerinden ulaşma

Web siteniz dışında (ör. uygulama üzerinden, çağrı merkezi aracılığıyla ya da perakende mağazasında) sizden ürün satın alan müşterilere ulaşın.

Örneğin, araba sattığınızı düşünelim. İki yıl önce mağazanızdan araba satın alan ve şu anda yeni bir araba almayı düşünen müşterilere Görüntülü reklam gösterebilirsiniz.
Müşteri Eşleştirme Neden Önemlidir
Bağlılığı teşvik etme

En değerli müşterilerinizle sürekli olarak etkileşim kurun.

Örneğin, sadık müşterilerinize yeni ürün veya hizmetlerinize önceden erişim imkanı tanıyabilir ya da bu müşterilere özel promosyonlar sunabilirsiniz.

Bağlantıları koruma

Alternatifleri değerlendiren mevcut müşterilerinize özel teklifler göstererek bu müşterileri elde tutma oranınızı artırın veya bir süredir bağlantı kurmadığınız müşterilerle yeniden etkileşime geçin.

Örneğin, yalnızca son bir yıl içinde sizden ürün satın alan müşterilere özel indirim içeren bir reklam gösterin.

Çapraz satış yapma ve daha fazlasını almaya ikna etme

Bir ürünü satın alan mevcut müşterilerinizin başka bir ürün üzerinde düşünmelerini sağlayın.

Örneğin, elinizde koşu taytınızı satın alan müşterilerin listesi varsa bu müşterilere, sevdikleri koşu taytını tamamlayıcı nitelikteki koşu ayakkabınızın reklamını gösterebilirsiniz.

Benzer Kitleler veya Kitle Genişletme’yi kullanarak yeni müşteriler bulma

Google reklamları makine öğrenimi sisteminin, tanımladığınız ve segmentlere ayırdığınız Müşteri Eşleştirme listelerinize benzer nitelikteki müşterileri bulmasını sağlayın. Bu makaleye de göz atmak isteyebilirsiniz –> Görüntülü Reklam Ağı Benzer Kitle Hedeflemesi

Müşteri Eşleştirme’nin işleyiş şekli

Müşteri Eşleştirme’nin işleyiş şeklini anlamak için bir reklamverenin bu özelliği nasıl kullandığına göz atalım.

Cüneyt, son 12 ay içinde e-posta adresleriyle şirketinin VIP posta listesine kaydolan ancak henüz alışveriş yapmamış olan kullanıcıların tamamına ulaşabileceği bir kampanya oluşturmak istiyor.

Cüneyt, Müşteri Eşleştirme segmentini oluşturmak için:

1 | Son bir yıl içinde VIP posta listesine kaydolan tüm kullanıcıların listesini oluşturur, ardından alışveriş yapmış olan kullanıcıların e-posta adreslerini listeden kaldırır.

2 | Daha sonra bu listeyi gizlilik açısından güvenli ve karma oluşturma işlemi uygulanmış bir yöntemle Google’a yükler.

3 | Google Ads, Cüneyt’in müşteri listesindeki karma oluşturma işlemi uygulanmış her dizeyi, Google hesaplarındaki e-posta adresi veya telefon numarasına ait ve karma oluşturma işlemi uygulanmış dizeyle karşılaştırır.

4 | Cüneyt’in eşleştirilen müşterileri; Arama, Alışveriş, Görüntülü Reklam Ağı, Display & Video 360, Gmail ve YouTube’daki müşterilere ulaşmak için kullanabileceği bir Müşteri Eşleştirme kitlesi listesine eklenir.

5 | Eşleştirilen ve eşleştirilemeyen kimliklerin bulunduğu dosya, eşleştirme işlemi ve uygunluk kontrollerinin ardından silinir.

Verilere güvenli şekilde karma oluşturma işlemi uygulama

Google üzerinden yüklenen Müşteri Eşleştirme verileri, güvenli şekilde Google sunucularına gönderilmeden önce otomatik olarak biçimlendirilir ve bu verilere karma oluşturma işlemi uygulanır. Karma oluşturma işlemini yerel makine uygular. Bu sayede işlem, reklamverenin kendi kurumsal ağında güvenli şekilde gerçekleştirilir. Müşteri Eşleştirme, tek yönlü ve geri alınamayan bir karma oluşturma mekanizması olan güvenli karma oluşturma algoritması 256’yı (sha256) kullanır. Reklamverenler, önceden karma oluşturma işlemi uygulanmış veriler de yükleyebilir.

Google Ads Müşteri Listesi – Temel çıkarımlar

Müşterilerinizle ilgili şu çevrimiçi ve çevrimdışı verileri kullanarak Görüntülü Reklam Ağı kampanyanız için özel kitle segmentleri oluşturun:

 • E-posta adresleri
 • Posta adresleri
 • Telefon numaraları

Şu hedeflere ulaşmanızı sağlayacak kapsamlı bir kitle stratejisi oluşturmak için Müşteri Eşleştirme’den yararlanın:

 • Çevrimdışı dönüşüm gerçekleştiren kullanıcılara internet üzerinden ulaşma
 • Bağlılığı teşvik etme
 • Bağlantıları koruma
 • Çapraz satış yapma ve daha fazlasını almaya ikna etme
 • Benzer Kitleler ve Kitle Genişletme’yi kullanarak yeni müşteriler bulma

Müşteri Eşleştirme’yi kullanmak için:

 1. Müşteri kitlesi listesi oluşturup gizlilik açısından güvenli ve karma oluşturma işlemi uygulanmış bir yöntemle listeyi Google’a yükleyin.
 2. Google, her müşterinin e-posta adresini ilgili Google hesabıyla eşleştirmeye çalışır ve eşleştirilen müşterileri Müşteri Eşleştirme kitlesi listenize ekler.
 3. Son olarak Google, eşleştirilen ve eşleştirilemeyen kimliklerin bulunduğu dosyayı siler.

Bir cevap yazın

Top