You are here
Home > Google Ads > Google Adwords – 5 Adımda Başarılı Reklamlar

Google Adwords – 5 Adımda Başarılı Reklamlar

Sizin müşterileriniz de dahil milyonlarca kişi internette her gün sizinkilere benzer ürünler ve hizmetler aramaktadır. Seçenek görürler ve tıklamak yada tıklamadan geçmek arasında hızla karar verirler. Tüm bu kişilere Google Adwords Reklamları ile işletmenizi çevrimiçi pazarlamak, daha fazla potansiyel müşterinin işletmenizden haberdar olmanızı sağlamanıza ve onları gerçek müşterilere dönüştürmenize yardımcı olabilir.

Reklamlarınızın başarılı olmasını sağlamada size yardımcı olacak 5 temel unsur vardır.

1- Adwords hesabınızı yapılandırın

2- Doğru anahtar kelimeler seçin

3- Dikkat çekici reklamlar yazın

4- Doğru açılış sayfaları seçin

5- Kimlerin müşteriye dönüştüğünü izleyin

GOOGLE ADWORDS – REKLAM GRUPLARI NASIL OLUŞTURULMALI?

Akıllıca düzenlenmiş bir hesap reklamlarınızın başarılı olmasını sağlamanıza yardımcı olacak unsurların başında gelir. Peki bu ne anlama geliyor? Basitçe açıklamak gerekirse anahtar kelimelerinizi veya anahtar kelime listelerinizi kategorilere veya temalara ayırmak iyi bir fikirdir. Ardından doğrudan o anahtar kelimelerin temalarına bağlı reklamlar oluşturun. Bu reklamlarınızın potansiyel müşterilere hitap etmesini sağlamanıza yardımcı olur.

Örneğin özel günler için çiçek buketleri ve saksılı bitkiler sunduğunuzu varsayalım. Sunduğunuz buket çiçekleri ile alakalı bir anahtar kelime listesi ve beraberinde bu buketlerden bahseden bir reklam ile saksılı bitkilere ilişkin başka bir anahtar kelime listesi ve özellikle bu bitkilerden bahseden reklam oluşturabilirsiniz. Anahtar kelime listelerinizi ne kadar iyi gruplandırırsanız potansiyel müşterilerin aradıklarıyla alakalı reklamlar oluşturmanız da o kadar kolay olur.

Bir sonraki temel unsur işiniz için doğru anahtar kelimeleri seçmektir. Anahtar kelimeler ürünleriniz veya hizmetlerinizle alakalı kelimeler veya kelime öbekleridir. Bunlar kişilerin işletmenizi bulmak için arama yaparken kullanacaklarını düşündüğünüz kelimelerdir. Ve aynı zamanda Adwords’un bir kullanıcı tarafından yapılan aramaya bakarak reklamlarınızın o kullanıcıya gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemek için kullanacağı kelimelerdir. İşiniz için doğru anahtar kelimeleri seçmeye ilişkin 2 önemli ipucu vardır.

  • 2-3 kelimelik anahtar kelimeler seçin

Anahtar kelimelerin tek bir kelimeden veya kelime öbeğinden kelimelerin kombinasyonundan oluşabileceğini unutmayın. En iyi anahtar kelimeler ne fazla genel, ne de fazla özeldir. Bu ikisi arasında dengeyi bulmuş olanlardır. Örneğin çiçek buketleri satıyorsanız “buket” anahtar kelimesi fazla genel, “anneler günü için organik pembe çiçek buketi” anahtar kelimesi de fazla özel olabilir. “Kırmızı gül buketi” tam istenilen olabilir.

  • Alakalı anahtar kelimeler bulmak için anahtar kelime aracını kullanın

Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar kelime aracı harika bir araçtır. İşinizle alakalı olduğunu düşündüğünüz kelimeleri veya kelime öbeklerini girmenize olanak tanır. Ve işinizle de alakalı olabilecek bir alakalı kelime ve kelime öbeği listesi sunar. Sonuçlar kullanıcıların Google’da gerçekten aramış olduğu kelimeleri veya kelime öbeklerini temel aldığından potansiyel müşterilerinize hitap edecek anahtar kelimeleri bulmak için mükemmel bir araç olabilir.

ADWORDS REKLAM OLUŞTURURKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bir sonraki adım dikkat çekici reklamlar yazmaktır. Potansiyel müşterilere hitap edecek reklamları nasıl oluşturursunuz? İyi bir reklam şu özelliklere sahip olmalıdır.

  1. Potansiyel müşterilerinizin aradıklarıyla alakalı olmalıdır.
  2. Onlara mağazanızda neler bulunduğuna ilişkin küçük ipuçları vermelidir. Diğer bir deyişle web sitenize neden gelmeleri gerektiğini açıklamalıdır.
  3. Harekete geçirici mesaj. Sonraki adımda yapmalarını istediğiniz işlemi bildiren mesaj içermelidir.

Çiçekçi örneğinden devam etmek gerekirse;

Bir kullanıcının çiçek buketleri ile alakalı olarak örneğin “kırmızı gül buketleri”, “lale buketi” veya “çiçek buketleri gibi” bir arama yapılacağı düşünüldüğünde aşağıdaki gibi bir reklam hazırlanabilir.

 

Bir kullanıcının saksı bitkileri ile alakalı olarak örneğin “mini çam ağacı”, “beyaz orkide” veya “güzel saksı bitkileri” gibi kelime öbeklerini kullanarak arama yapacağı düşünüldüğünde yukarıdaki gibi reklam hazırlanabilir.

Her 2 reklam da potansiyel müşterilerinizin aradıklarıyla alakalı geniş seçenekler sunarak akıllarını çeliyor ve onları satın almaya davet ediyor.

Çekici reklamlar oluşturduktan sonra kendinize şunu sormalısınız. “Potansiyel müşterilerimin nereye gitmesini istiyorum?” Veya “Potansiyel müşterilerimin reklamlarımı tıkladıktan sonra web sitemdeki hangi sayfaya gitmelerini istiyorum?”

Müşterinizin ana sayfanıza mı gelmesini istiyorsunuz? Yoksa daha uygun bir sayfa var mı? Bir kullanıcının reklamınızı tıkladıktan sonra geldiği sayfa aynı zamanda açılış sayfası olarak da adlandırılır. Açılış sayfanız web sitenizdeki herhangi bir sayfa olabilir. Örneğin ana sayfanız veya ürüne özel bir sayfa olabilir. Ancak iyi bir açılış sayfası potansiyel müşterinin aradığını bulabileceği sayfadır. Diğer bir deyişle potansiyel müşterilere istediklerini bulmak için sitenizi aramak zorunda bırakmadan doğrudan reklamınızda vurgulanan belirli bir ürün veya hizmete ayrılmış sayfaya gönderebilirsiniz. Örneğimizde “çiçek buketleri” teması için reklamı potansiyel müşteriler çeşitli “çiçek buketleri” sunan bir siteye getirmelidir. Ve saksı bitkilerine ait açılış sayfası müşterilerin aralarından seçim yapabileceği “güzel saksı bitkisi çiçekleri” sunmalıdır.

Adwords ile ilgili olarak ele alacağımız son temel unsur reklamlarınızın ne durumda olduğunu izlemektir. Kaç kişinin reklamınızı gördüğünü ve web sitenizi ziyaret etmek üzere tıkladığını öğrenmek için adwords hesabınıza giriş yapın. Google Analytics gibi daha gelişmiş izleme araçlarıyla da kullanıcılarınızın reklamlarınızı tıkladıktan sonra sitenizde ne kadar vakit geçirdiklerini, alışveriş yapıp yapmadıklarını veya sorgu gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini görebilirsiniz. Bu bilgiler size en yararlı anahtar kelimelerin reklamların veya açılış sayfalarının hangileri olduğu ve hangi noktalarda geliştirme yapılabileceği konularında sizi aydınlatır.

Google Adwords Reklamlarınızı oluştururken ve hesabınızı yönetirken bu 5 unsuru aklınızda bulundurun.

Bir cevap yazın

Top