You are here
Home > Google Ads > Mobil Uygulama Dönüşüm İzleme Nasıl Kurulur?

Mobil Uygulama Dönüşüm İzleme Nasıl Kurulur?

Mobil Uygulama Dönüşüm İzleme Nasıl Kurulur?

Bu makalede asıl hedefi uygulama yükleme sayısını ve ilk açılışları artırmak olan bir işletme için dönüşüm izlemenin nasıl ayarlanacağını öğreneceksiniz. Ayarlama adımlarını bu işletme senaryosunun belirli ihtiyaçları üzerinden ilerleyerek keşfedeceksiniz.

İlişkilendirme sağlayıcı olarak Firebase

İlk adım bir ilişkilendirme iş ortağı seçmek. Anıl’ın Firebase hesabı olduğu ve uygulamalarında Firebase yazılım geliştirme kiti (SDK) yüklü olduğu için Minmo Gaming ilişkilendirme iş ortağı olarak Firebase kullanıyor.

Peki, Firebase nedir?

Firebase, Google’ın uygulama SDK’sı ve analiz aracıdır. Hızlıca uygulama geliştirmek için kullanabileceğiniz bir mobil platformdur.

Firebase SDK’sını uygulamanıza entegre ettikten sonra temel uygulama kullanım verileri otomatik olarak toplanır ve Google Analytics ile Firebase için Google Analytics’te bulunur. Bu aynı zamanda Firebase hesabınızı Google Ads hesabınıza bağladığınızda Google Ads verilerini Firebase’de görebileceğiniz ve Firebase verilerini Google Ads’de kullanabileceğiniz anlamına gelir.

İlişkilendirme iş ortağı olarak Firebase kullanmanın önemli avantajlarından biri otomatik olarak toplanan etkinlikleri (kaç “ilk açılış”, oturum başlatma veya uygulama içi satın alma elde ettiğiniz gibi) etkinleştirmek için herhangi bir kod eklemeniz gerekmeden dönüşümleri içe aktarabilmenizdir. Ayrıca Firebase’de oluşturulan kitleleri Google Ads’de dönüşüm izleme ve yeniden pazarlama için kullanabilirsiniz.

Firebase ve Google Ads hesaplarını bağlama

Şimdi Anıl’ın ilişkilendirme iş ortağı olarak Firebase kullanıp uygulama yüklemeleri (yani uygulamasının ilk açılışları) için dönüşüm izlemeyi nasıl ayarladığına bakalım.

Önce Firebase projesini Google Ads’e bağlaması gerekiyor. Bunun için Google hesabının şu izinlere sahip olması gerekir:

  • Firebase’de, hesabın bağlamak istediğiniz projenin sahibi olması gerekir.
  • Google Ads’de Google hesabının yönetim erişimi olması gerekir.

Anıl’ın ve onun gibi diğer işletme sahiplerinin Firebase ve Google Ads hesaplarını nasıl bağlayabileceğini öğrenmek için bu Yardım Merkezi makalesini inceleyin.

Mobil Uygulama yüklemeleri için izlemeyi ayarlama

Anıl, Firebase ve Google Ads hesaplarını bağladıktan sonra oyun uygulamasındaki ilk açılışları izlemek için gerekli ayarları yapabilir.

Ayarları nasıl yaptığına bakalım.

  • Anıl, Google Ads ve Firebase hesaplarını bağladıktan sonra uygulama dönüşümlerini ayarlayabilir. Bunu için, Hilal’in kendi sitesinde dönüşüm işlemleri ayarlamak için attığı adımlara benzer bir yol izliyor.
  • Araçlar > Dönüşümler’e gidiyor, arı işaretini tıklıyor ve dönüşüm kaynağı olarak Uygulama seçeneğini belirliyor. Minmo Gaming’in ilişkilendirme iş ortağı Firebase olduğundan, bu listeden Firebase’i seçiyor ve Devam’ı tıklıyor.
  • Açılan ekranda, Firebase hesabındaki dönüşüm etkinliklerinin listesi gösteriliyor. İstediği sayıda Firebase dönüşüm etkinliğini içe aktarabilir. Firebase, uygulama başına en fazla 15 dönüşüm etkinliğine izin verir. Şimdilik Anıl, 3 dönüşüm etkinliğini içe aktarmak istiyor. İçe aktarmak istediği etkinlikleri seçip İçe Aktar ve Devam Et seçeneğini tıklayarak işlemi tamamlıyor.
  • Anıl, Firebase etkinliklerini Google Ads’e aktardıktan sonra bu etkinlikleri Dönüşüm İşlemleri tablosunda görüntüleyebilir. Daha fazla bilgi edinmek ve Dönüşüm İşlemi ayarlarını düzenlemek için etkinliğin adını tıklayabilir.
  • Dönüşüm için bir ad girer. Sıradaki adım, her bir dönüşüm için değer atamak. Bu seçenek için Anıl, oyun uygulamasının fiyatını Firebase’de yönettiği için Firebase’deki değeri kullanmayı tercih ediyor.
  • Gerçek bir parasal değeri olmayan dönüşüm işlemlerini izlerken toplam dönüşüm sayısını da ölçmek istiyorsanız “Değer Kullanma” seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bu ayar genellikle temel performans göstergesi değerlerini ölçmek için kullanılır.
  • Örneğin, Anıl’ın uygulamasında yeni ürün sürümleri için bir kayıt formu olduğunu düşünün. Bu durumda kayıt işlemlerine parasal bir değer atamamayı tercih etti ancak yine de kayıt sayısını ölçmek isteyebilirdi veya Değer Kullanma seçeneğini belirleyebilirdi.
  • Diğer ayarların varsayılan değerlerini henüz değiştirmiyor. Bitti’yi tıklıyor. Hepsi bu kadar. Anıl, Firebase’den dönüşüm etkinliklerini içe aktarma işlemini tamamladı.

Bu makalede asıl hedef uygulama yükleme sayısını yükseltmek olduğunda dönüşüm işlemlerinin nasıl ayarlanacağını öğrendiniz. Asıl hedef online satışları artırmak ve potansiyel müşteri oluşturmak olduğunda dönüşüm işlemlerinin nasıl ayarlanacağını öğrenmek için Web Sitesi ve Telefon Numarasına Yapılan Aramaları İzleme makalesini inceleyin.

Dijital Marketing
Dijital pazarlama alanında içerikler ve bilgiler paylaşan yazar.
https://www.googleadwordsreklami.com/

Bir cevap yazın

Top