You are here
Home > Google Ürünleri > Google Marketing Platform’da Yüksek Etkiye Sahip Reklam Nasıl Oluşturulur?

Google Marketing Platform’da Yüksek Etkiye Sahip Reklam Nasıl Oluşturulur?

Google Marketing Platform'da Yüksek Etkiye Sahip Reklam Nasıl Oluşturulur?

Google Marketing Platform‘daki reklam öğesi biçimleri, kullanıcılara ilgi çekici ve rahatsızlık vermeyen deneyimler sunmaya odaklıdır. Bu biçimler, markaların hikayelerini daha yenilikçi ve ilgi çekici yöntemlerle paylaşmalarına yardımcı olurken performansı da artırır.

Bu makalede, Google reklam ürünlerindeki yüksek etkiye sahip, yerel, işitsel ve veri tabanlı olanlar gibi reklam öğesi biçimlerini belirlemeyi öğreneceksiniz. Ayrıca, hem görüntülü reklam hem de video reklamı biçimlerde bir dizi reklam öğesini sıralamanıza olanak tanıyan Hikaye Anlatma özelliğiyle tanışacaksınız.

Reklam öğesi biçimleri hakkında temel bilgileri edinin

İyi düşünülmüş reklam öğesi

Günümüzde kullanıcılar, alakalı reklam deneyimleri yaşamak istiyor. Sinir bozucu, rahatsız edici ve aldatıcı reklamlarla dolu yavaş deneyimler kullanıcıların deneyim hakkında düşüncelerini giderek daha olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle, yalnızca reklam öğesinin değil genel kullanıcı deneyiminin de değerlendirilmesi önem taşıyor. Reklam öğesinin kalitesi; yani içerik, alaka düzeyi, biçim veya reklam gösteriminin kullanıcı deneyimi bu hoşnutsuzlukları gidermeye yardımcı oluyor.

Marka bilinirliği, marka hatırlanabilirliği ve satın alma amacı açısından kampanyanın başarılı veya başarısız olmasını %50–75 oranında reklam öğesinin kalitesi belirler (Google’ın kendi verileri, 2018).

Reklam öğesi biçimleri, marka ve etkileşime geçme kazançlarını artırır. Yenilikçi reklam öğesi biçimleri, standart biçimlerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha yüksek etkileşim oranı (3 kat etkileşime geçme oranı, 5 kat daha uzun izleme süresi) ve marka etkisi (+%29,5 marka yükselişi, +%24 marka hatırlanabilirliği) sağladı (Google’ın kendi verileri, 2018).

Birden fazla reklam öğesi biçimi kullanmak performansı artırır. Şirket içinde yapılan bir araştırma, kampanyada birden fazla reklam öğesi biçimi kullanıldığında edinme başına maliyetin (EBM) %50 oranında iyileştiğini gösterdi (Google’ın kendi verileri, 2018).

Arya ile tanışın

Reklam öğesi tasarımcısı Arya ile tanışın. Kendisi, reklamverenin özel gereksinimlerine ve teklif isteklerine (RFP) göre reklam öğeleri oluşturmaya odaklanan ekibin bir üyesi.

Arya, müşterileri için yenilikçi, akıllı ve geleceğe yönelik reklam öğesi kavramları oluşturuyor. Reklam öğesi kavramlarının ve taktiklerinin marka ve strateji açısından güçlü olduğundan emin olmak için markanın yöneticileriyle birlikte çalışıyor.

Reklam öğesi sürecinde temel reklam biçimleri ve stratejilerini inceleyen Arya’nın adımlarını takip edelim.

Biçim Galerisi

Display & Video 360 (DV360) biçimleri ve rich media örneklerinden oluşan kapsamlı bir kitaplığı http://www.richmediagallery.com/formats adresindeki Biçim Galerisi’nde bulabilirsiniz.

Richmediagallery.com, Display & Video 360 kullanıcı arayüzü içinde nelerin doğrudan Biçim Galerisi bölümünde kullanılabildiğini gösterir.

Biçim Galerisi, Arya’ya nasıl yardımcı olabilir?

Arya, konu muhteşem reklam deneyimleri sunma olduğunda nelerin mümkün olduğu ile ilgili ilham almak için Biçim Galerisi’ni kullanıyor.

Galeri, biçimlere göz atıp biçim oluşturmak için tüm işlemlerin yapılabileceği bir yer sunuyor. Arya, bir tasarımcı olarak kendisine fikir verecek ve son kullanıcının bir reklamı deneyimleme hissini yansıtacak örneklere göz atmayı seviyor. Ayrıca, reklamları nasıl oluşturacağı ve reklamların nerede yayınlanabileceği ile ilgili ayrıntıları da inceleyebiliyor.

Display & Video 360’taki yüksek etkili rich media biçimleri

Yüksek etkili biçimler, geleneksel biçimlerin ötesine geçerek rich media’yı programatik içeriğe daha yakın hale getirir. Bunu yapmak için daha yüksek etkileşim sağlar ve marka hikayesi için daha ilgi çekici ve daha geniş kapsamlı bir tuval sunar.

Ölçeklendirmek için tasarlandı: Binlerce yayıncıya ve on milyarlarca aylık gösterime erişimi olan Google Ad Manager yayıncıları genelinde kullanılabilir.

Oluşturması kolay: Mevcut öğeleri kullanarak oluşturması kolaydır ve ilgi çekici bir şekilde yeniden yapılandırılmıştır. Bazı biçimler doğrudan Display & Video 360’ta oluşturulurken diğerlerinin Google Web Designer’da oluşturulması gerekir.

Mobil cihaz ve kullanıcı odaklı biçimler için üretildi: Kullanıcıların dikkatini dağıtmak veya keyiflerini kaçırmak için değil, onları memnun etmek için tasarlandı.
Yüksek etkili biçimler: Paralaks

Yüksek etkili biçimler: Paralaks

Paralaks, mobil web ve yerleşik Google Web Designer için tasarlanmış şık, sürükleyici ve yüksek etkili bir görüntülü reklam biçimidir. Farklı bileşenlerin katmanlarının farklı düzeylerde oluşturulduğunu yansıtan, benzersiz bir algı oluşturur. Kullanıcı, telefonunda ekranı kaydırırken reklamın tamamı gösterilir.

Paralaksı neden kullanmalısınız?

 • Potansiyel müşterileri reklamla etkileşime geçmeye yönlendirip onlara bunun için seçtikleri yöntem üzerinde tam kontrol imkanı veren, etkileşimli bir reklam deneyimi sunun.
 • Bu reklam deneyimlerini, mobil web üzerindeki yayıncılar genelinde geniş ölçekte çalıştırın.
 • Google Web Designer’ı kullanarak reklam deneyiminizi tamamen özelleştirin ve farklı kılın.

Paralaks reklamlar hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.
Yüksek etkili biçimler: Flipbook

Yüksek etkili biçimler: Flipbook

Flipbook, Display & Video 360’ta mobil web için tasarlanmış, 300×250 çözünürlüğe sahip bir yayın dışı video biçimidir. Flipbook reklam öğeleri, izleyiciler içerikte gezinirken videonuzun öne çıkan anlarını ilgi çekici, etkileşimli ve sessiz bir klip olarak gösterir. Flipbook, dakikalar içinde ve doğrudan Display & Video 360’ta oluşturulabilir.

İzleyiciler, öne çıkan anlar klibinin oynatma hızını ve yönünü kontrol etmek için sayfayı yukarı aşağı kaydırır. Bu deneyim de DJ’lerin şarkı çalarken bir ileri bir geri gitmesine benzeyen eğlenceli bir etkileşim sunar. İzleyiciler, videonun tamamını sesli oynatmak için videoyu tıklayabilir.

Flipbook’u neden kullanmalısınız?

 • Potansiyel müşterileri reklamla etkileşime geçmeye yönlendirip onlara bunun için seçtikleri yöntem üzerinde tam kontrol imkanı veren, etkileşimli bir reklam deneyimi sunun.
 • Mobil web üzerinde daha geniş bir video envanterine erişim elde edin.
 • Yaptığımız araştırmalar Flipbook’un, banner ve otomatik oynatılan reklamlar ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir marka hatırlanabilirliği oranına sahip olduğunu gösteriyor.

Flipbook reklamları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Yüksek etkili biçimler Arya’ya nasıl yardımcı olabilir?

Arya, yüksek etkiye sahip biçimlerin etkileşimli, ilgi çekici ve son kullanıcıların dikkatini dağıtmayan reklamlar oluşturmak için kullanabileceği şablon haline getirilmiş biçimler olmasından çok memnun. Bunun yanı sıra, bu biçimler devasa ölçeklere sahip!

Verilere dayalı reklam öğesi biçimleri

Verilere dayalı reklam öğesi (DDC), reklamverenlerin reklam öğelerini gerçek zamanlı olarak geniş ölçekte kitleye ve bağlamsal sinyallere göre kişiselleştirmesini sağlar. Display & Video 360’ta önceden oluşturulmuş üç dinamik biçim (Panorama, İşaret Kartları ve Boş Seçenek Listesi) bulunmaktadır. Özellikleri buradan inceleyebilirsiniz.

Panorama: Kullanıcıların markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek için tercih edebileceği üç farklı içerik çerçevesi.

İşaret Kartları: Ürün veya hizmetinizin temel özelliklerini vurgulayan ve aşağı kaydırılarak görüntülenebilen üç farklı içerik çerçevesi.

Boş Seçenek Listesi: Marka logosunun, arka plan resminin, başlığın, açıklamanın ve harekete geçirici mesaj düğmesinin yer aldığı basit bir resim reklam.

Veri tabanlı reklam öğeleri Arya’ya nasıl yardımcı olabilir?

Display & Video 360’taki verilere dayalı reklam öğeleri; reklam öğelerini verimli bir şekilde oluşturmanızı, trafik işlemlerini basitleştirmenizi ve alaka düzeyi en yüksek reklamı sunmanızı sağlar. Ayrıca; reklam öğesi, üretim ve medya ekiplerinin ortak bir çalışma alanında birlikte çalışmasına olanak tanır.

Bu da Arya’nın şunları yapabileceği anlamına gelir:

 • Bir biçim tasarlayıp geliştirme ve reklamı anında dolduran içeriği değiştirmek için araçlarımızı kullanma.
 • Her bir reklam öğesi mesajı için benzersiz bir reklam öğesi kullanmak yerine tek bir veri tabanlı reklam öğesi trafiği sağlama.
 • Üretim ve medya ekipleriyle birlikte daha kolay çalışma.

Yerel reklamlar

Yerel reklamlar, yayıncının sitesinin veya uygulamasının görünümünü ve sunduğu işlevi yansıtan reklamlardır. Geleneksel görüntülü reklamlar ve yerel reklamlar arasındaki temel fark; yayıncının, web sitesinin veya uygulamasının stiline göre reklam birimini oluşturmaktan sorumlu olmasıdır. Tek bir yerel reklam öğesi, yalnızca bir reklam öğesi paketinden ibarettir. Daha sonra bu öğeler, farklı boyutlardaki çeşitli yerel envanterleri doldurmak amacıyla kullanılabilir. Yerel reklamlar, sosyal ve mobil reklamlara ek olarak marka bilinci oluşturma reklamları için de mükemmel bir seçenektir.
Yerel reklamların işleyiş şekli

Yerel reklamların işleyiş şekli

Reklam öğesi tasarımcısı, bir öğe paketindeki yerel reklamın reklam öğelerini (görüntüler, metin, logolar, video vb.) sağlar. Yayıncı veya exchange, sayfalarındaki mevcut reklam alanında bu öğeleri nasıl düzenleyeceğine karar verir. Bu sayede yerel reklam, yayıncının web sitesinde veya mobil uygulamasında gösterilmesinden bağımsız olarak hem kullanılabilir alan hem de çevreleyen içerik ile uyumlu şekilde tasarlanabilir.

Ayrıca yayıncılar, kullanılabilir alana bağlı olarak belirli reklam öğelerini dahil etmemeyi de seçebilir. Örneğin, mobil uygulama reklam öğesi için başlık veya gövde metni, reklam öğesinde hiç gösterilmeyebilir.

Display & Video 360’ta üç farklı yerel reklam biçimi kullanılabilir. Arya’nın bunların her birini nasıl kullanabileceğini görelim.

Arya, yerel video reklam öğeleri sayesinde yayıncının sayfasının görüntü ve işlevine uyan ve kullanıcıya sunulan deneyimde araya daha az giren bir reklamda tanıtım videosu kullanabilir.

Reklam öğesi oluşturmak için video, görüntüler, kopya ve harekete geçirici mesaj gibi reklam öğelerinden oluşan bir paket sağlar. Yayıncı veya exchange, bu öğeleri içinde görüntülendikleri sayfa ya da uygulamaya uygun bir yerel video biçiminde düzenleyip oluşturur.

Yerel video reklam öğeleri, reklam öğelerini banner içi video ile görüntüler. Bu reklam öğeleri yalnızca görüntülü satır öğelerine atanabilir, video satır öğelerine atanamaz. Yerel video reklam öğeleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Arya, yerel uygulama yükleme reklam öğeleri sayesinde uygulamaların indirilme sayısını artırabilir. Bunu yaparken de yayıncının sayfasının sunduğu görünüm ve izlenime uyan ve kullanıcı deneyimini daha az etkileyen bir reklam kullanabilir.

Bu görüntülü reklam biçimi, Google Play Store ve Apple App Store ile entegre edilmiştir. Bu da uygulamanızın logosu, puanı ve fiyatı gibi ayrıntılı bilgilerden yararlanmanızı sağlar. Yerel uygulama yükleme reklam öğeleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Arya, bir web sitesini tanıtmak için yerel görüntülü (site) reklam öğelerini kullanabilir.

Reklam öğesi oluşturmak için görüntüler, kopya ve harekete geçirici mesaj gibi reklam öğelerinden oluşan bir paket sağlar. Yayıncı veya exchange, bu öğeleri gösterildikleri sayfaya ya da uygulamaya uygun bir yerel biçimde düzenleyip yayınlar.

Yerel görüntülü reklam öğeleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Arya’nın kampanyaları için kullandığı yaygın video ve işitsel reklam öğelerine göz atalım.
YouTube TrueView ile sunulan video reklam öğeleri

YouTube TrueView ile sunulan video reklam öğeleri

TrueView, Google’a ait, görüntüleme başına maliyet ve seçenek tabanlı bir reklam biçimidir. Bu biçim YouTube’da, milyonlarca uygulamada ve web genelinde sunulur.

Buna ek olarak, gösterimler yerine yalnızca reklamlarınız gerçekten görüntülendiğinde ödeme yapacağınız için TrueView size daha fazla değer kazandırır. TrueView reklamları, YouTube’da ekranlar genelinde erişim garantisi sunar, görüntülenebilirliği ve marka bilinirliğini geliştirir.

Yayın içi (in-stream) TrueView reklamlarını neden kullanmalısınız?

YouTube’daki diğer videolardan önce ve Google Görüntülü Reklamlar genelinde tanıtmak istediğiniz video içerikleri için bu biçimi kullanabilirsiniz.
İşitsel reklam öğeleri

İşitsel reklam öğeleri

Display & Video 360’taki işitsel reklam öğeleri programatik ardışık düzenler aracılığıyla işitsel kampanyanızı sorunsuz bir şekilde yürütmenizi sağlayan bir reklam türüdür.

Ses envanterinin büyük bir kısmı Tercih Edilen Anlaşmalar üzerinden gerçekleştirilir ancak bazı Herkesin Katılabileceği Açık Artırma envanterlerimiz de mevcuttur.

Hikaye anlatma

Display & Video 360’ın hikaye anlatma tekniği, tüm müşteri yolculuğunu ele alacak farklı boyut ve biçimler genelinde hikayeler oluşturmak için kullanıma hazır bir çözüm sunar.

Hikaye Anlatma tekniği sayesinde yüksek etkiye sahip, yerel ve veri tabanlı reklam öğesi biçimleri gibi görüntü ve video biçimlerini kullanıp bunları aynı anda bir kişiye gönderilecek reklam öğesi mesajları halinde sıraya koyabilirsiniz.

Reklamlar nasıl sunulur?

Bir hikayeyi görüntüleyen tüm kişiler, gösterim başına bir adım görür. Bu gösterimler, web’de aynı göz atma oturumu sırasında (farklı reklam gösterimlerinde) veya birden fazla göz atma oturumunda sağlanabilir.

Kampanya stratejisi olarak hikaye anlatma

Hikaye anlatma, satın alma yolculuğunda müşteriyi desteklemek için etkili bir yöntemdir. Ancak hikaye anlatma yöntemini, müşterilerin daha heyecan verici bir marka kampanyasıyla etkileşime geçmelerini sağlamak için de kullanabilirsiniz.

Hikaye anlatma, hem açık web üzerinde programatik satın alma işlemlerinde hem de doğrudan sunulan anlaşmalarda uygulanabilir. HTML 5, rich media, yerel veya video reklam öğesi biçimi gibi görüntülü ya da video satır öğeleriyle uyumlu olan herhangi bir görüntüyü seçebilirsiniz.

Arya, Hikaye Anlatma’yı kullanarak nasıl çalışıyor?

Hikaye Anlatma, Display & Video 360’taki ortak çalışmaya dayalı basit bir iş akışı ile sağlanır. Arya reklam öğelerini oluşturup yönetirken medya ekibi Hikaye Anlatma akışını yapılandırıyor ve tüm bunlar aynı platformda gerçekleşiyor.

Display & Video 360 ile Reklam Öğeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Reklam öğeleri, kampanyanın başarılı olması için büyük önem taşır ve performansı artırır.
 • Display & Video 360’taki biçimler, kullanıcılara ilgi çekici ve rahatsızlık vermeyen deneyimler sunmaya odaklıdır. Bu biçimler, markaların hikayelerini daha yenilikçi ve ilgi çekici yöntemlerle paylaşmalarına yardımcı olurken performansı da artırır.
 • Display & Video 360 biçimleri ve rich media örneklerinden oluşan kapsamlı bir kitaplığı Biçim Galerisi‘nde bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

Top