You are here
Home > Google Ürünleri > Google Trendler, Think with Google ve Google Surveys’den Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Google Trendler, Think with Google ve Google Surveys’den Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Google Trendler, Think with Google ve Google Surveys'den Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Siz reklamcılık uzmanısınız. Google da veri ve amaç uzmanı. Becerilerimizi bir araya getirerek kampanyanızı güçlendirebilir ve izleyicilerin ilgisini çekebiliriz.

Bu modülde, yaratıcı fikirlerinizden yola çıkarak reklam öğesi geliştirip fikirlerinizi doğrulamak için Think with Google, Google Trendler ve Google Surveys’i kullanmanın yollarını öğreneceksiniz. Aynı zamanda, kitlenize daha alakalı reklamlar sunmak için yapabileceklerinizi keşfedeceksiniz.

Uzmanlardan dinleyin

New York’taki Grey şirketinin Strateji Direktörü Jonathan Lee ve Google’da Global Agency Business Leader pozisyonunda görev yapan Sireesha Baljepalli, Google araçlarının, reklam öğelerine dair karar verme sürecini nasıl etkilediğini konuşuyor.

İlginin önemi

İlgi, reklam öğesi geliştirme sürecini nasıl etkiliyor?

Ipsos tarafından kısa süre önce yürütülen göz izleme araştırmasına göre, izleyiciler aynı anda birden fazla şey yaptıkları için TV’deki reklam süresinin büyük kısmına (%55) dikkatini vermiyor. İlgi süreleri gitgide kısalıyor. Microsoft’un 2015’te yaptığı bir ilgi süresi araştırması 2013’te insanların ortalama ilgi süresinin sekiz saniye olduğunu ortaya koydu. Bu süre, 2000 yılında 12 saniyeydi. Ancak…

Kaçımız sevdiğimiz dizileri başından kalkmadan izliyoruz? Deloitte’un 11. Dijital Demokrasi Anketi ABD’deki tüketicilerin neredeyse dörtte üçünün (%73), Y ve Z kuşağının da yaklaşık %90’ının videoları başından kalkmadan izlediğini ortaya koyuyor. Aynı araştırmada, Y ve Z Kuşağındaki kullanıcıların yaklaşık %40’ının her hafta ekran başından kalkmadan video izlediği belirtiliyor.

Sevdiğimiz şeyleri daha fazla izlemek istiyoruz. İlgimizi çekmeyenleri de atlıyoruz. Gitgide daha fazlasını isteyen tüketiciler, birden fazla ekrandan içerik izliyor. Ancak reklam verme şeklimiz, tüketici davranışına uyum sağlayacak şekilde değişmedi.

İlgi, sinyaller ve analizler

Google’ın veriye dayalı araçları sayesinde, nelerin kitlenizin aklında kaldığını (gerçek zamanlı olarak) görerek, ilgi çekmenizi sağlayacak bir video reklam stratejisi belirleyebilirsiniz.

Fikirlerinizi doğrulamak veya yeni fikirler üretmek için kullanabileceğiniz araçlar

Fikirlerinizi doğrulamak veya ilham alarak yaratıcılığınızı artırmak için Google’ın verilerinden yararlanın.

Think With Google

İlham verecek örnekler görmek ister misiniz? Platformlarımızda yürütülen en iyi dijital kampanyalar Think with Google‘da sergilenir. Trendlere, yakın zamanlı tahminlere ve kitlelerle ilgili daha ayrıntılı analizlere ulaşmak için burası tek adresinizdir. Reklam öğesi hazırlama sürecini daha etkili hâle getirmek için örnek olayları inceleyin.

Geçmiş trend raporları arasında şunlar bulunur:

  • Google verileri, müşterilerin ihtiyaçlarını nelerin karşıladığını gözler önüne seriyor.
  • Google, 2017’nin cilt bakımı trendlerini ortaya çıkarıyor.

Google Trendler

Google Trendler, kullanıcıların Google ve YouTube’da neler aradığını analiz ederek tüketicilerin nelere merak duyduğunu ortaya çıkarır.

Trendler yardımıyla şunları yapabilirsiniz:

  • Keşif: Kullanıcıların şu anda neleri aradığını görün ve kitlenizin ilgisini çeken alakalı konuları bulun.
  • Mesaj hazırlama: Doğru terimleri bulun. Örneğin, kitleniz arama yaparken “ev tadilatı” veya “kendin yap” terimlerini mi kullanıyor?
  • Planlama: Kampanya başlatmak için doğru zamanı belirleyin. Örneğin, tüketiciler otomobil satın almak için genellikle hangi zamanları tercih ediyor?

Google Surveys

Reklam fikrinizin başarılı olacağını doğrulamak mı istiyorsunuz? Müşterilerinizden geri bildirim alın. Google Analytics Çözümleri’nin bir parçası olan Google Surveys aracılığıyla dünyanın en büyük odak grubuna ulaşabiliyoruz.

Örnek: Köpek sahipleri, gerçekten de köpekleri için akşam yemeği pişiriyor mu? Anket yapıp yanıtları 24 saat içinde toplayın.

Not: Google Surveys ücretlidir ve yalnızca belirli ülkelerde kullanılabilir. Daha fazla bilgi için bu kursun sonundaki kaynaklara göz atın.

Reklam öğesi hazırlama sürecini daha etkili hale getirin

Pratikte bunun nasıl gerçekleşeceğini inceleyelim.

Keşfedin

Fikir aşamasında, araçlarımızdan yararlanarak elinizdeki mevcut bilgilere yenilerini ekleyin. Geçmiş kampanyalardan analizler elde etmek için YouTube Analytics’i keşfedin. Örneğin, videolarınızı daha çok erkeklerin mi kadınların mı izlediğini öğrenebilirsiniz. Think with Google’a giderek örnek olayları, tanıtım yazılarını ve trend raporlarını inceleyin.

Son trendler

Arama terimlerini ve konularını keşfetmek için Google Trendler’i ziyaret edin.

Verileri derinlemesine inceleyin

Fikirlerinizi doğrulamaya ve doğru yolda olup olmadığınızı görmeye hazır mısınız? Google Surveys ile bir anket yapın. Sonuçları elde etmeye başladıktan sonra (genellikle 24 saat içinde), kullanıcıların yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Hepsini bir araya getirin

Artık araştırma ve doğrulama süreçlerini tamamladığınıza göre, fikriniz olabildiğince fazla etki yaratacaktır.

Bir örneğe göz atalım

AXE’ın reklam ajansı, Google Trendler yardımıyla erkeklerin Google’a en çok hangi soruları sorduğunu öğrendi. Liste başı aramalara dayanarak, erkek olmanın kapsamlı bir tanımı etrafında şekillenen bir kampanya geliştirdiler. Reklamı izleyin.

Google Trendler, Think with Google ve Google Surveys’den yararlanarak, reklam öğesi oluşturma sürecinizi daha etkili hale getirin. Atlanabilir videolarla dolu günümüz dünyasında Google’ın veriye dayalı araçları, video reklam stratejinizi daha da güçlendirir.

Dijital Marketing
Dijital pazarlama alanında içerikler ve bilgiler paylaşan yazar.
https://www.googleadwordsreklami.com/

Bir cevap yazın

Top