You are here
Home > Youtube > YouTube’da Etkili Bir Şekilde Görüntüleme Sağlayın

YouTube’da Etkili Bir Şekilde Görüntüleme Sağlayın

YouTube'da Etkili Bir Şekilde Görüntüleme Sağlayın

Youtube TrueView reklamları kullanıcılara ulaşmanızda büyük öneme sahiptir. Peki etkili bir görüntüleme sağlamak için nelere dikkat etmelisiniz, kampanya ayarlarınızda nasıl bir strateji izlemelisiniz bu konulara değineceğiz.

Sıklık Sınırı

Tekil görüntülemeleri en üst düzeye çıkarmak için görüntülemelerde sıklık sınırı kullanın. Küçük veya orta düzeyde olan kampanyalarda sıklığı 1 görüntüleme ile sınırlayarak başlayın, daha büyük kampanyalarda ise sıklığı ayda 2-3 görüntüleme ile sınırlayarak başlayın.

NOT

• Karşılaşmanın tekrarlanması için, sıklık sınırları hakkında verilen kararlar, bütçe boyutu, müşterilere yönelik izleme hedefleri ve kabul etme eğilimine dayalı olmalıdır.

Yayınlanma Yöntemi

Kısa bir süre içinde görüntüleme sayısını artırmak için “Hızlandırılmış Yayın”ı kullanın.

NOT

• Özellikle daha fazla görüntüleme için optimize ederken “Hızlandırılmış Yayın”ı dikkatli bir şekilde kullanın çünkü GO’yu düşürme veya ortalama GBM’yi artırma gibi olumsuz yönde etkisi olabilir.

Bütçe

Birden çok kampanya yayınlarken, bütçe nedeniyle kaybedilen gösterimlerin (ve dolayısıyla görüntülemelerin) sayısını değerlendirmek için Google reklamlarındaki “Rekabet Metrikleri” sütununu kullanın. Daha rekabetçi GBM gösteren ve bütçe nedeniyle yüksek gösterim payına sahip olan kampanyalara daha fazla bütçe ayırın.

Ağlar

Kitleye erişiminizi %20-30 oranında artırmak ve markalar için güvenli olan iş ortağı siteleri ve uygulamalarında ek video görüntülemeler elde etmek için Google Video İş Ortaklarını etkinleştirin.

Reklam Zaman Planlaması

En yüksek görüntüleme sayısı sağlamak için reklam zaman planlamasını kaldırın (etkinse) ve reklamları tüm günlerde ve saatlerde yayınlayın.

NOT

• Hafta sonlarında genellikle daha fazla bütçe harcaması yapıldığından, kampanyalarınızın hafta sonlarında sınırlı olmadığından emin olmak üzere Cuma günleri için çok daha yüksek günlük bütçe belirleyin.

Yayın İçi

Kitleyi elde tutmayı en üst düzeye çıkarmak için reklam öğesinin ilk beş saniyesini (:05) optimize edin. Mizah, ünlüler ve animasyon içeren videolar genellikle artan elde tutma ve görüntülemelerle ilişkilidir.

Keşif

Özellikle uzun biçimli video içeriğinde, elde tutma oranını (ve dolayısıyla görüntülemeleri) artırmak için TrueView discovery ile ayrı bir reklam grubu oluşturun (tüm TrueView discovery görüntülemeleri, küçük resimli reklamı tıklayarak etkileşimde bulunmayı seçen kullanıcılardır).

GBM

Günlük bütçe yayınlandıysa, maks. GBM’yi düşürme ile deneme yapın çünkü bu (daha düşük maliyetle) daha fazla görüntüleme getirebilir. Günlük bütçe yayınlanmadıysa, “Verimli Bütçe Kullanımı için Optimize Et” bölümünü inceleyin.

NOT

• Reklam Sıralaması nedeniyle kaybedilen gösterimlerin (ve dolayısıyla görüntülemelerin) sayısını değerlendirmek için Google Ads’teki “Rekabet Metrikleri” sütununu kullanın. Reklam Sıralaması nedeniyle kaybedilen gösterim payı yüksekse (> %50), maks. GBM’nizi düşürmeyin.

Genel

Mümkün olduğunca çok sayıda kullanılabilir Kitle çözümlerini (Yakın ilgi alanı, Pazardakiler, Demografi, Konu vb.) kullanarak Gösterim sayımını (ve dolayısıyla görüntülemeleri) en üst düzeye çıkarın. Böylece, hedefleme türleri en iyi GO ile çalışır ve en düşük GO ile duraklatılır.

NOT

• Daha yüksek GO daha yüksek kalite puanı getirir ve dolayısıyla GBM düşürülerek daha fazla görüntüleme sağlanır.

Reklam grubunuzdaki hiçbir hedeflemeyi seçmeyerek “tüm site hedefli” bir strateji kullanın.

NOT

• Geniş (“tüm site hedefli”) hedefleme stratejisi kullanmak istiyorsanız ve hala 1. farklı hedefleme türlerinin birbirlerine göre (ör., Yakın ilgi alanı, Konular, Pazardakiler vb.) nasıl performans gösterdiğini ve 2. bir tür içindeki tüm hedefleme seçeneklerine göre (ör., güzellik uzmanları ile yemek pişirme meraklıları) nasıl performans gösterdiğini görüyorsanız, her hedefleme türü için tekli reklam grupları oluşturun ve ardından bu hedefleme türü içindeki tüm hedefleme seçeneklerini belirleyin. Bu şekilde, her bir reklam grubu hedefleme seçeneğinin tüm ayrıntılı verilerini kaydeder. Bunları, bilgileri tanımlamak ve uygun şekilde optimize etmek için kullanabilirsiniz. Tek bir reklam grubunda birden çok hedeflemeyi birleştirmeyin çünkü bu, reklam sunmayı ve erişimi belirgin şekilde sınırlayabilir.

Yeniden Pazarlama

Daha yüksek GO sağlamak için önceki kampanyalarda oluşturulan yeniden pazarlama listelerini kullanın. Bu, Kalite Puanını olumlu şekilde etkiler ve daha düşük GBM ile daha fazla görüntülemeye neden olur. Mevcut video reklamı izlemiş olan kullanıcıları içeren bir yeniden pazarlama listesi oluşturun ve tekil görüntüleyenler çekmek için bu listeyi negatif yeniden pazarlamada belirtin. Bu, birden fazla kampanyayı aynı anda çalıştırırken ve kampanyalarda tekil görüntülemeleri kontrol ederken özellikle etkilidir.

Benzer Kitleler

Benzer kitle hedefleme, daha yüksek GO ve dolayısıyla daha fazla görüntüleme sağlamada da etkilidir.

İçerik ve Reklam Öğesi

Reklam öğesi kalitesi, video görüntüleme sayısı elde etmek için başlıca bir kaynaktır. Yüksek kaliteli reklam öğesi, TrueView Discovery küçük resmini tıklamaya, yayın içi reklamların 30 saniyelik eşiğinin ötesini veya tamamını izlemeye teşvik eder. Görüntülemeler elde etme olasılığı en yüksek reklam öğesini belirlemek için reklam öğelerine A/B testi yapın ve TO’ları karşılaştırın. Sonrasında yapılacak analiz için TO’ları birbirinden ayırmak üzere her reklam öğesini ayrı bir kampanyaya atayın.

En fazla görüntüleme ve en yüksek GO’lara sahip olan reklam öğelerini belirleyin ve ilgili reklam öğelerinin tüm Ek Öneriler reklam gruplarında yer aldığından emin olun.

Bir cevap yazın

Top