You are here
Home > Google > Google’da Olmanın Yararları Nelerdir?

Google’da Olmanın Yararları Nelerdir?

Google'da Olmanın Yararları Nelerdir

Google, ayda 88 milyardan fazla aramayla dünyanın en popüler arama motorlarından biridir. Global ölçekte Google’da her saniyede 34 bin arama yapılmaktadır. Başka bir deyişle siz bu cümleyi bitirene kadar yüz binlerce kullanıcı Google’da arama yapmış olacaktır. Bu aramalardan bir çoğu işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olabilir. Bu makalemizde Google’da organik ya da ücretli olarak olmanın yararları ve faydaları nelerdir, kısaca değinmeye çalışacağız.

Günümüzde şirketinizin Google’da görünmesini sağlamak işlek bir caddenin köşesinde bir dükkan açarak işletmenizi büyütmek kadar önemlidir. Google’a müşteriler arama yapmak için, işletmeler ise müşteriler tarafından bulunmak için gelir. İşletmenizi büyütmek için Google’da nasıl var olabileceğinizi ele alalım. Google’da bulunmanın yollarından biri organik veya doğal arama sonuçlarıdır. Google’yi kullandıysanız bu organik aramayı kullandınız anlamına gelir. Bir kelime veya kelime öbeği aradığınızda Google yaptığınız aramayı dizindeki milyarlarca web sitesini eşleştirerek aramanızla ilgili ve bu nedenle sizinle son derece alakalı bir siteler listesi görüntüler. Liste yüzlerce sayfa uzunluğunda olabilir. Bu nedenle işletmeler tahmin edebileceğiniz gibi sitelerini Google arama sonuçlarında göründükleri konumun daha iyi olmasını sağlamak üzere iyileştirmek için çaba gösterir.

Google’nin müşterilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olduğu başka bir yol işletmenize en yakın yerdeki müşterileri hedeflemenize olanak vermesidir. Tüketicilerin %97’si bulundukları bölgedeki ürün ve hizmetleri araştırmak için interneti kullanmaktadır. Bu tüketicilerin %90’ı ise Google gibi arama motorlarını kullanmaktadır. Gerçekten de Google’daki tüm aramaların %20’si yerel ürünlere, hizmetlere veya işletmelere yöneliktir. İşletmenizin Google’daki yerel listelerde yer almasını sağlayarak müşterilerinize radarında görünür hale gelebilirsiniz.

İşletmeniz Google’nin yerel listelerinde zaten yer alıyorsa bu mevcut girişi doğrulayabilirsiniz. İşletmeniz şu anda listede yer almıyorsa endişelenmeyin. İşletmeniz için ücretsiz olarak yeni bir giriş yapabilirsiniz. Ücretsiz yerel listedeki mevcut girişinizi doğrulamak veya yeni bir giriş oluşturmak basittir. Bunu nasıl yapacağınız adım adım açıklanmıştır.

Google Yerel Listeler (Harita Kaydı) İçin Tıklayınız

Organik arama ve Google’nin yerel listeleri kullanıcılar işletmenizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ararken fark edilmek için mükemmel bir yoldur. Ancak işletmenizin Google’da ne zaman görüneceği ile ilgili daha fazla kontrole sahip olmak istiyorsanız İnternet Pazarlamacılığı Stratejinizde başka bir temel bileşen olan Google Ads’e yer vermek iyi bir fikirdir.

Google Ads; kullanıcılar işletmenizle ilgili kelimeleri ve kelime öbeklerini aradığında Google arama sonuçlarının yukarısında ve altında görünecek reklamlar hazırlamanızı sağlar. Mantık basittir. Siz ürünlerinizle veya hizmetlerinizle alakalı kelimeler girersiniz, Google reklamları ise bir kullanıcı bu kelimeleri aradığında reklamınızı gösterir. Google Ads’in en iyi tarafı ise yalnızca bir kullanıcı gerçekten reklamınızı tıklayıp web sitenizi ziyaret ettiğinde ödeme yapmanızdır.

One thought on “Google’da Olmanın Yararları Nelerdir?

  1. Artık herşey internet üzerinden ilerliyor. Eğer ki ben işletmemi, şirketimi büyüteceğim diyorsanız dijital dünyada mutlaka olmalısınız

Bir cevap yazın

Top