You are here
Home > Google Ads Sertifikaları Soruları ve Cevapları > Google Analytics (Individual Qualification) Sertifikası > Google Analytics (Individual Qualification) Sertifikası Sınav Soruları ve Cevapları

Google Analytics (Individual Qualification) Sertifikası Sınav Soruları ve Cevapları

Google Analytics (Individual Qualification) Sertifikası Sınav Soruları ve Cevapları

Google Analytics (Individual Qualification) Sertifikası Sınavının Sorularını ve Cevaplarını Öğrenmek Mi İstiyorsunuz?

Siz de Google Ads sertifikalarına sahip olmak istiyorsanız aşağıda ki iletişim bilgilerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uygun fiyatlar ile sadece birkaç saat içerisinde tüm sertifikalara sahip olabilirsiniz. Dilerseniz sınavlara sizin yerinize biz girelim, dilerseniz soru ve cevapları sizinle paylaşalım, dilediğiniz kadar sertifika sahibi olma fırsatına sahip olun.. Mail ya da whatsapp üzerinden hemen iletişime geçin!

Mail & Skype: bizeiletin[@]gmail.com
Whatsapp: 0553 171 99 84

Bizimle iletişime geçerek hangi sertifikaları, hangi sınav sorularını ve cevaplarını öğrenebilirsiniz?

Otomatik etiketlemenin AdWords hedef URL’lerine eklediği URL parametresi nedir?

Açılış sayfalarınızdaki kullanıcı deneyimini geliştirmek için hangi raporlama boyutuna başvurmanız yararlı olur?

Çözümler Galerisi aşağıdaki raporlama araçları veya varlıklarından hangilerini içe aktarmanıza veya paylaşmanıza olanak tanır?

 

User ID özelliği birden fazla cihaz ve farklı oturumlardaki etkileşim verilerini benzersiz kimliklerle ilişkilendirmenize olanak tanır. Analytics’te User ID özelliğini kullanmak için

Aşağıdakilerden hangisi Google Etiket Yöneticisi uygulamasının avantajlarından biridir?

Web sitenizde yeni ve geri dönen kullanıcı davranışlarını analiz etmek için hangi analiz aracını kullanırsınız?

 

 

İşletme hedefiniz, web sitesi üzerinden yapılan satışların sayısını en üst düzeye çıkarmak. Aşağıdakiler arasında bu hedefe yönelik performansı en doğrudan ölçmenize yardımcı olacak metrik hangisidir?

Arama Ağı ücretli trafiği tarafından kaç Görüntülü Reklam Ağı dönüşümüne destek sağlandığı hakkında sizi bilgilendiren rapor hangisidir?

Doğru veya Yanlış: Bir kullanıcı web sitesindeki bir sayfayı görüntüleyip bu sayfada bir Etkinlik tamamlar ve daha sonra siteden ayrılırsa, bu oturum Google Analytics’te hemen çıkma olarak sayılır.

 

Aşağıdaki özelliklerden hangisi çevrimdışı işletme sistemleriniz tarafından oluşturulan verileri Google Analytics tarafından toplanan çevrimiçi verilerle birleştirmenize olanak tanır?

Aşağıdakilerden hangisi Google Analytics’te bir hedef tanımlayarak ölçülebilir?

Aşağıdakilerden hangisi URL oluşturucuda gerekli bir parametre değildir?

Cevap: Kampanya içeriği

Site Arama izlemesi etkinleştirildiğinde aşağıdaki metriklerden hangisi kullanılabilir?

 

Hedef URL hedefini şu şekilde tanımlarsınız:

Hangi Analytics API’sı Google Analytics hesap yapılandırma verilerine erişmenize olanak tanır?

Bir web sitesinin düşük performans gösterdiğine işaret eden en güçlü metrik aşağıdakilerden hangisidir?

 

 

 

 

Hangi boyut Google Analytics’in AdWords raporlama bölümünde bulunmaz?

Aşağıdakilerden seçeneklerden hangisinde görünümlerin tek bir Google Analytics hesabındaki olası kullanımı belirtilmiştir?

Şirketiniz bültene kaydolan kullanıcıların sayısını artırmak için Aralık ayı boyunca bir yılbaşı e-posta kampanyası yayınlıyor. Aşağıdaki metriklerden hangisi kampanya başarısının en iyi göstergesidir?

 

Google Analytics SDK’sı veya izleme kodu, kampanya ve trafik kaynağı verilerini çeşitli alanlar üzerinden gönderir. Aşağıdakilerden hangisi kampanya veya trafik kaynağı verilerini gönderirken kullanılan alanlardan biridir?

Segmentler Analytics verilerinizin alt kümeleridir. Analytics segmentleri hakkında aşağıdakilerden hangisi doğru değildir?

Hedef akışı raporu kullanılarak aşağıdaki sorulardan hangisi yanıtlanabilir?

 

 

Bir ziyaretçi sitenize geldikten sonra sayfalara göz atmıyor ve herhangi bir etkinlik oluşturmuyor. Aşağıdakilerden hangisi varsayılan olarak gerçekleşir?

Yeni bir Kanal Gruplaması oluşturduğunuzda aşağıdakilerden hangisini yapabilirsiniz?

Ücretli trafik (TBM) için mobil e-ticaret dönüşüm oranını nasıl belirlersiniz?

 

Senaryo: Google Ürün Mağazası kısa süre önce mobil duyarlı bir web sitesi yayınladı ve birkaç yeni reklam kampanyası başlattı. Bunların Google Analytics’teki genel trafikleri incelendiğinde hemen çıkma oranının %85 olduğu görüldü. Aşağıdaki boyutlardan hangisi bu yüksek hemen çıkma oranının nedenini belirlemek için trafiği analiz ederken yararlıdır?

 

Doğru veya Yanlış: Yeni bir görünüm oluşturulduğunda, bu görünüm mülk için oluşturduğunuz ilk görünümdeki geçmiş verileri gösterir.

Her boyut ve metrikte, analiz verileri hiyerarşi düzeyine (kullanıcı, oturum veya isabet düzeyine) uygun bir kapsam vardır. Çoğu durumda, raporlarınızda yalnızca aynı kapsama ait boyut ve metrikleri birleştirmek mantıklıdır. Aşağıdakilerden hangisi geçerli bir boyut / metrik kombinasyonudur?

 

 

 

 

 

Dönüşüm Sağlayanlar ile Sağlamayanlar arasındaki trafik karşılaştırmasını görmek için kullanılabilecek en iyi analiz aracı hangisidir?

Çok sayıda yeni pazarlama kampanyası yayınladınız ve kampanyalardan herhangi biri bir günde %10’un üzerinde hedef dönüşüm elde ederse bildirim almak istiyorsunuz. Bu bildirimi ayarlamak için hangi Google Analytics aracını kullanırdınız?

Çok Kanallı Dönüşüm Hunisi raporunun asıl amacı nedir?

Google Analytics’te ilişkilendirme modeli nedir?

Bir e-posta veya bülten kampanyasından gelen ziyaretçileri nasıl izlersiniz?

Google Analytics, Çok Kanallı Dönüşüm Hunisi dışındaki raporlarda dönüşüm değerlerini ilişkilendirirken varsayılan olarak hangi modeli kullanır?

Aşağıdaki ilişkilendirme modellerinden hangisi, bir markayla ilgili farkındalık oluşturmaya başlamak amacıyla tasarlanmış reklamları ve kampanyaları değerlendirme konusunda yararlıdır?

Reklamlarınızla yeni pazarlara açılmanız gerekip gerekmediğine karar vermek için hangi raporları kullanırsınız?

Çok kanallı dönüşüm hunisi raporlarında, aşağıdaki metriklerden hangisi Ücretli Arama tarafından başlatılan dönüşümlerin sayısını ölçme konusunda en yararlıdır?

Kısa süre önce yeni bir AdWords kampanyası oluşturdunuz ve performansınızı optimize etmek için Akıllı Hedefler özelliğinden yararlanmayı düşünüyorsunuz. Aşağıdakilerden hangisi Akıllı Hedefler özelliğini kullanmaya ilişkin bir ön koşuldur?

Google Analytics’te hedefinize bir değer atamak neden kullanışlıdır?

UTM parametreleri nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çok Kanallı Dönüşüm Hunisi (MCF) raporları hakkında aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Measurement Protocol, isabetleri toplamak ve Google Analytics’e göndermek için kullanılan standart bir kural kümesidir. Measurement Protocol platformunu kullanarak aşağıdakilerden hangisini yapabilirsiniz?

Aşağıdakilerden hangisi veri analizinizde segmentler kullanmanın avantajlarından biridir?

Gecikme süresi raporu neyi gösterir?

Çok Kanallı Dönüşüm Hunisi raporlarınızda veri bulunmamasının en olası nedeni nedir?

Google Analytics’te Reklamcılık Özellikleri’ni etkinleştirerek hangi raporlama veya veri toplama özelliklerine erişebilirsiniz?

Trafiğinizde beklenmeyen ani artış olduğunu bildiren bir uyarı aldınız. Bu artışın nedeni aşağıdakilerden hangisi olabilir?

Doğru veya Yanlış: İzleme kodunuza analytics.js güncellemesi yaptıysanız, alt alan adlarını izlemek için ek yapılandırma gerekmez.

User ID özelliği genellikle aşağıdaki web sitesi senaryolarından hangisinde kullanılır?

Otomatik etiketleme hangi trafik türüyle kullanılan bir özelliktir?

Belirli bir PDF indirmesinin hedef dönüşüm sayılabilmesi için X hedefini tanımladınız. Bir kullanıcı sitenize bir kez gelerek bu PDF dosyasını 5 kez indiriyor. Kaç hedef dönüşüm kaydedilir?

AdWords tıklamalarının, raporlarınızdaki Analytics oturumlarından farklı olmasının nedeni nedir?

Web sitenize bağlantı içeren bir e-posta kampanyası yayınlamaya karar verdiniz. Bu e-posta kampanyasından sitenize gelen trafiği izlemek için ne yapmanız gerekir?

Doğru veya Yanlış: Görünüm ayarlarınızda filtrelerin görüntülendiği sıra önemlidir.

 

 

 

Aşağıdakilerden hangisi Google Analytics tarafından izlenen bir isabet türüdür?

Google Analytics’te bir görünüme filtre eklemek aşağıdakilerden hangisini yapmanıza olanak tanır?

Web mülkünüz “www.example.com”dur. “/tesekkurler” şeklinde bir hedef URL hedefi belirliyor ve Eşleme Türü olarak “Şununla başlar”ı seçiyorsunuz. Aşağıdaki sayfalardan hangisi bir hedef dönüşüm tetikler?

 

 

Google Analytics e-ticaret JavaScript’i ile aşağıdakilerden hangisini TOPLAMAMALISINIZ?

Site trafiğinizin yüzde kaçının siteyi önceden ziyaret etmiş olduğunu belirlemek için hangi raporu kullanırsınız?

Doğru veya Yanlış: Bir görünüm silindikten sonra geri yüklenemez.

Aşağıdakilerden hangisi URL hedefi türündeki hedef dönüşümlerin kaydedilmesini engeller?

Google Analytics     i; kullanıcılar, oturumlar ve etkileşimlerden oluşur. Bu hiyerarşide, etkileşimler aşağıdakilerden hangisini içerir?

Hedef akış raporunu analiz ederken, dönüşüm hunisinin ikinci adımında çok sayıda kullanıcının ayrıldığını görüyorsunuz. Bu bilgiden yararlanarak aşağıdaki sonuçların hangisine varabilirsiniz?

 

Doğru veya Yanlış: Bir özel raporun bağlantısını paylaştığınızda, rapordaki verileri paylaşırsınız.

Desteklenen dönüşüm nedir?

Google Analytics iki oturumun aynı kullanıcıdan geldiğini hangi durumda belirleyebilir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hangisi Yeniden Pazarlama için Google Analytics kullanmanın avantajlarından biridir?

Bir rapor çok sayıda oturumdan elde edilen verileri temel aldığında, raporun üst kısmında “Bu rapor, N oturumu temel almaktadır.” şeklinde bir bildirim görebilirsiniz. Aşağıdakilerden hangisi raporun örnekleme oranını ayarlamanıza olanak sağlar?

 

Google Analytics davranışa ilişkin verileri hangi sistemlerden toplayabilir?

 

 

 

 

Manuel etiketlemeyi ne zaman kullanmanız gerekir?

Satış noktası sistemi gibi İnternet’e bağlı bir cihazdan Google Analytics’e veri göndermek için hangisini kullanırsınız?

Analytics izleme kodunu web sayfanızın HTML’sinde nereye yerleştirmelisiniz?

 

 

Kullanıcıları farklı cihazlarda tanımak için hangi özelliği etkinleştirmelisiniz?

Aşağıdakilerden hangisi geçerli bir metrik-boyut kombinasyonu DEĞİLDİR?

Paylaşılan bir Özel Raporun verileri de paylaşılır.

Filtreler işlenmiş tüm verilere geriye dönük olarak uygulanabilir.

 

 

 

Google Analytics’te “Hemen Çıkma Oranı” nedir?

Web sitesi yönlendirmeleri, organik arama ve reklam kampanyalarının dönüşüm sürecine nasıl yardımcı olduğunu gösteren raporlar hangileridir?

 

 

 

 

Akıllı Hedefler Google’ın makine öğrenimi algoritmaları tarafından otomatik olarak oluşturulur

 

 

 

 

Görünümler, görünüm oluşturulmadan önceki web sitesi verilerini içerebilir.

Varsayılan olarak bir Analytics oturumu ne zaman sona erer?

Çok Kanallı Dönüşüm Hunisi Raporlarında dönüşümler ve e-ticaret işlemleri kullanıcıyı yönlendiren son kampanya, arama veya reklamla ilişkilendirilir.

 

 

Kullanıcıların bir ürün kataloğunu indirme sayısını toplamak için hangi özellik kullanılır?

Aşağıdakilerden hangisi çevrimdışı işletme sistemi verilerini Google Analytics tarafından toplanan çevrimiçi verilerle birleştirmenize olanak tanır?

Hangi Özel Rapor türü, verilerin satırlar halinde sunulduğu statik ve sıralanabilir bir tablo gösterir?

 

 

 

 

Google Analytics web sitenizi ziyaret eden her kullanıcı için aşağıdaki trafik kaynağı boyutlarından hangisini varsayılan olarak yakalar?

Raporlama için bir etkinlik isabetine eklenebilecek parametreler hangileridir?

Kullanıcıların sitenizdeki bir web sayfasında kaç yorum yayınladığı hakkında toplamak için hangisini ayarlarsınız?

 

 

 

 

Google Analytics yeni ve geri gelen kullanıcıları ayırt etmek için aşağıdakilerden hangisini kullanır?

Google Analytics, kampanyaları doğru şekilde izlemek için hangi etiketleri kullanmanızı önerir?

Kullanıcıların dönüşüm hunisine nerede girdiğini veya çıktığını belirlemek için hangi raporu kullanırsınız?

 

 

 

 

Trafiğin yüzde kaçının siteyi önceden ziyaret ettiğini belirlemenize yardımcı olan rapor hangisidir?

Analytics izleme kodu Google Analytics’e ne zaman sayfa görüntüleme isabeti gönderir?

Varsayılan olarak aşağıdakilerden hangisi Google Analytics’te bir “aracı” SAYILMAZ?

Sadece boyutu oluşturduktan sonra toplanan verilere Özel Boyut uygulayabilirsiniz.

Varsayılan olarak aşağıdakilerden hangisi Google Analytics’te bir “kaynak” olarak kabul EDİLMEZ?

Google Analytics’te “metrik” nedir?

1 günlük, 7 günlük, 14 günlük ve 30 günlük dönemlerde oturum açan kullanıcılar hangi raporda gösterilir?

 

 

Önceden toplanan verileri organize etmek için yeni bir Özel Kanal Grubunu geriye dönük olarak uygulayabilirsiniz.

Web sitenize giriş yapan kullanıcılar hakkında veri toplayan Özel Boyut için hangi kapsamı uygularsınız?

Sadece Brezilya veya Arjantin’den kullanıcıları dahil etmek için görünüm filtresi nasıl yapılandırılmalıdır?

Google Analytics filtreleri, görünümde belirlenen sıralamayla uygulanır.

 

 

 

 

AdWords’de anahtar kelime tekliflerini değiştirmek için hangi kullanıcı özelliği KULLANILAMAZ?

Aşağıdakilerden hangisi varsayılan Analytics izleme kodu tarafından TOPLANAMAZ?

Web sitenizdeki kullanıcı etkileşimleri hangi raporda görselleştirilir?

 

Hangi kampanya parametresi Google Analytics’te standart DEĞİLDİR?

Varsayılan olarak aşağıdakilerden hangileri tanımlayabileceğiniz yeniden pazarlama kitleleri DEĞİLDİR?

Yeniden pazarlama kitlesi tanımlamak için aşağıdakilerden hangisi içe aktarılabilir?

 

Otomatik etiketleme hangi trafik türünden veri toplamak için kullanılır?

Segmentlerle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

User ID’nin kullanıcıları farklı cihazlarda izlemesi için ne gerekir?

 

 

 

 

Sitenizde en fazla trafiği ve en yüksek etkileşimi elde eden sayfalar hangi raporda gösterilir?

Aşağıdakilerden hangisi Özel Metrikler için bir kapsamdır?

Özel Boyutlar aşağıdakilerden hangisi olarak kullanılabilir?

 

 

 

 

Google Analytics’te “ikincil boyut” nedir?

Kullanıcıları ve oturumları birden çok alanda izlemek için öncelikle aşağıdakilerden hangisi ayarlanmalıdır?

 

 

Web sitenizle ilgili sorun yaşayan tarayıcıları belirlemenize yardımcı olan rapor hangisidir?

 

 

 

Google Analytics’te boyutlar ve metrikler için kullanılabilen dört kapsam düzeyi hangisidir?

Aşağıdaki kullanıcı özelliklerinden hangisi Özel Segment oluşturmak için KULLANILAMAZ?

Google Analytics’te “boyut” nedir?

 

 

Google Analytics hangi isabet türlerini izler?

Aşağıdakilerden hangisi Google Analytics’te Yeniden Pazarlamanın avantajlarından biri DEĞİLDİR?

Aşağıdakilerden hangisi veri analizinde segmentler kullanmanın avantajlarından biri DEĞİLDİR?

 

 

 

Google Analytics bir işlem öncesinde dönüşüme katkı sağlayan bir kanalı ne olarak ilişkilendirir?

Aşağıdakilerden hangisini Çözümler Galerisini kullanarak PAYLAŞAMAZSINIZ?

 

 

 

 

Bir kullanıcı web sitesinin yerleşik video içeren ana sayfasını ziyaret eder ve hiçbir yeri tıklamadan ayrılırsa, Google Analytics bu oturumu hemen çıkma sayar.

Aşağıdaki ölçütlerden hangisi Özel Segment oluşturmak için KULLANILAMAZ?

Aşağıdakilerden hangisi Çok Kanallı Dönüşüm Hunileri için gereklidir?

Üye Durumu gibi şirkete özel veriler hangi özellik tarafından toplanır?

Google Merchandise Store “/ordercomplete” şeklinde bir URL hedefi ve “ile başlayan” olarak bir Eşleme Türü belirlerse, www.googlemerchandisestore.com’da yer alan aşağıdaki sayfaların hangisi bir hedef SAYILMAZ?

AdWords hesabınızı Google Analytics’e bağladığınızda aşağıdakilerden hangisini yapmanız mümkün DEĞİLDİR?

Analytics izleme kodu Google Analytics’e ne zaman etkinlik isabeti gönderir?

 

 

 

Bir filtre tarafından görünümün dışında tutulan veriler, o görünümün için hiçbir zaman kurtarılamaz.

Hangi kampanyalarda hedef URL’lere izleme için manuel etiket eklemek gerekir?

Müşterilerin web sitenizdeki ürünleri bulmak için hangi arama terimlerini kullandığını izlemek isterseniz hangisini ayarlarsınız?

Google Analytics’te kullanılabilen dört Hedef türü nedir?

Raporlarda segmentler örneklemeden önce uygulanır.

 

Bir kullanıcı etkinlik izleme özelliğine sahip bir videoyu aynı oturumda üç kez izlerse Analytics’te kaç Tekil Etkinlik sayılır?

Rapor metrikleri ile web sitesi ortalaması hangi veri tablosu gösteriminde karşılaştırılır?

 

Sayfalarınıza trafik gönderen web siteleri hangi raporlarda gösterilir?

Metrikler aynı kapsama ait boyutlar ile eşlenemez.

 

Kampanya raporlarına yalnızca “Okula Dönüş” kampanyasının verilerini dahil etmek isteseniz hangi filtreyi uygularsınız?

 

Google Analytics hangi tür verileri toplamanıza izin vermez?

AdWords otomatik etiketleme kullanarak hedef URL’ye hangi URL etiketini ekler?

 

Google Analytics’te varsayılan oturum zaman aşımı süresini değiştiremezsiniz.

 

Çok Kanallı Dönüşüm Hunisi Raporlarında aşağıdaki kanallardan hangisiyle dönüşüm İLİŞKİLENDİRİLMEZ?

 

Varsayılan olarak Google Analytics sadece İnternet’e bağlı sistemlerden davranış verileri toplayabilir.

 

Google Analytics hesabının hiyerarşik yapısını hangi model temsil eder?

 

 

Aşağıdakilerden hangisi Google Analytics’te Hedefler kullanılarak İZLENEMEZ?

 

Sildiğiniz bir görünümü belirli bir sayıda gün geçtikten sonra geri yükleyemezsiniz.

 

Filtreler bir görünümde topladığınız verileri dahil etmenizi, hariç tutmanızı veya değiştirmenizi sağlar.

Hangi rapor web sitenizi ziyaret etmek için kullanılan mobil cihaz türlerini anlamanıza yardımcı olur?

 

Web sitenizin belirli bölümlerinin ne kadar iyi performans gösterdiğini hangi rapordan öğrenebilirsiniz?

 

Bültene kaydolma için bir Varış Noktası Hedefi oluşturulursa ve bir kullanıcı bültene üç ayrı oturumda üç kez kaydolursa Google Analytics kaç Hedef dönüşüm sayar?

 

Aşağıdaki kanallardan hangisi varsayılan Kanallar raporuna dahil EDİLMEZ?

 

Kullanıcı Analytics çerezini tarayıcısından silerse ne olur?

 

 

Bir Google Analytics Hedefine değer atamak aşağıdakilerden hangisine olanak tanır?

 

Satışların ve dönüşümlerin dönüşüm yolundaki temas noktaları bazında nasıl ilişkilendirildiğini hangi kurallar dizisi belirler?

Google Analytics’te raporları derlemek için gerekli süreyi nasıl azaltırsınız?

 

Aşağıdaki ölçütlerden hangisi Dinamik Yeniden Pazarlama kitlesi oluşturmak için kullanılamaz?

 

Metriklerin bir dizi haftaya yayılan bir dönemde kullanıcı edinme tarihine göre karşılaştırılabildiği rapor hangisidir?

 

Kullanıcıların web sitenizde ilk ulaştıkları sayfalar hangi raporda gösterilir?

 

Aşağıdakilerden hangisi Özel Rapor’da veri gösterilmesine engel olur?

Özel Raporlarda hangisini YAPAMAZSINIZ?

Google Analytics topladığı verileri işledikten sonra da filtrelenip hariç tutulan verileri kurtarabilirsiniz.

Kullanıcıların web sitenizden ayrılmadan önce görüntüledikleri son sayfa hangi raporda gösterilir?

 

Çok Kanallı Dönüşüm Hunisi Raporlarında hangi kanal bir dönüşümle ilişkilendirilmez?

Web sitesi yönlendirmeleri

Sosyal ağ

Televizyon reklamları

Ücretli ve organik arama

 

Aşağıdakilerden hangisi görünümlerdeki veriler için bir filtre ayarı değildir?

 

Geri yükle

Dahil et

Hariç tut

Değiştir

 

Site trafiğinin yüzde kaçının siteyi önceden ziyaret ettiği hangi raporda gösterilir?

 

Satış Performansı raporu

Yönlendirmeler raporu

Yeniler – Geri Gelenler raporu

Sıklık ve Yenilik raporu

 

Bir müşteri ödül programında üyelik durumunu raporlayan bir Özel Boyut için hangi kapsam ayarlanmalıdır?

 

Ürün

Kullanıcı

İsabet

Oturum

 

Hangi raporlar Reklamcılık Özelliklerinin etkinleştirilmesini gerektirir?

 

Coğrafi raporlar

Gerçek Zamanlı Analiz raporları

Demografi ve İlgi Alanları raporları

Kohort Analizi raporları

 

Google Analytics Hedefler raporu hangi verileri izleyemez?

 

Müşterinin yaşam boyu değeri

Video izleme

Satın alma

Bültene kaydolma

 

Görünüm filtreleri hangi sırayla uygulanır?

 

Oluşturulduğu tarih

Ardışık sıra

Alfabetik sıra

Rastgele sıra

 

Google Analytics’in raporları derleme hızı nasıl artırılabilir?

 

Rapora gelişmiş filtre uygulayarak

Görünüme uygulanan filtreler kaldırılarak

Örnekleme açılan menüsündeki “Daha hızlı yanıt” seçeneği kullanılarak

Örnekleme açılan menüsündeki “Daha fazla kesinlik” seçeneği kullanılarak

 

Aşağıdakilerden hangisi Özel Raporlarda veri gösterilmesini engeller?

 

Tüm verileri kaldıran bir filtre

Özel Raporda çok fazla boyut olması

Özel Raporda çok fazla metrik olması

Özel Raporun kullanıcılarla aynı görünümde paylaşılmaması

 

Çok Kanallı Dönüşüm Hunilerini kullanmak için hangi özellik etkinleştirilmelidir?

 

Reklamcılık Özellikleri

Sayfa İçi Analytics

Özel Boyutlar

Hedefler veya E-ticaret

 

Veri toplama işlemi için, Analytics izleme kodu web sayfasının HTML’sinde nereye yerleştirilmelidir?

 

</body> kapanış etiketinin hemen öncesine

<head> açılış etiketinin hemen sonrasına

<body> açılış etiketinin hemen sonrasına

</head> kapanış etiketinin hemen öncesine

 

Aşağıdaki kapsamlardan hangisi Özel Metrikler için geçerlidir?

 

Kullanıcı

Oturum

İsabet

Müşteri

 

Silinen bir görünüm kaç gün içinde geri yüklenebilir?

 

15

25

35

5

 

Verilerin satırlar halinde sunulduğu statik ve sıralanabilir bir tablo hangi Özel Rapor türünde gösterilir?

 

Harita Yerleşimi

Düz Tablo

Gezgin

Pivot Tablo

 

Kampanyaları manuel olarak izlemek için önerilen üç kampanya parametresi hangileridir?

 

Aracı, Kaynak ve Kampanya

Aracı, Kaynak ve İçerik

Kampanya, İçerik ve Terim

Kaynak, İçerik ve Terim

 

Standart bir Google Analytics yapılandırmasından yararlanarak aşağıdaki özelliklerden hangisi özel bir segment oluşturmak için kullanılamaz?

 

Çocukları olan kadın kullanıcılar

Bir web sitesinde sayfa görüntüledikten sonra video izleyen kullanıcılar

Tarayıcılarını İspanyolca’ya ayarlayan 25-34 yaş arası kullanıcılar

Bir sosyal medya veya e-posta kampanyasıyla etkileşim kuran kullanıcılar

 

Çok Kanallı Dönüşüm Hunisi Raporlarında varsayılan dönüşümlerin kredisi nasıl belirlenir?

 

Sondan bir önceki kampanya, arama veya reklam

İlk kampanya, arama veya reklam

Dönüşüm temas noktaları boyunca eşit kredi

Son kampanya, arama veya reklam

 

Çevrimdışı işletme sistemi verilerini Google Analytics tarafından toplanan online verilerle birleştirebilen özellik aşağıdakilerden hangisidir?

 

Google Ads Bağlantısı

Hedef izleme

Verileri içe aktarma

User ID

 

Örnekleme, raporlara segmentasyondan önce uygulanır.

 

DOĞRU

YANLIŞ

 

Hangi öğeler Çözümler Galerisi’nde paylaşılamaz?

 

Segmentler

Özel Boyutlar

Özel raporlar

Hedefler

 

Hangi kampanya parametresi Google Analytics’te varsayılan olarak kullanılamaz?

 

utm_medium

utm_adgroup

utm_source

utm_content

 

Hangi filtre Kampanya raporlarına yalnızca “Okula Dönüş” kampanyasının verilerini dahil eder?

 

“Kampanya Adı” alanını, “okula dönüş” dizesini ve “dahil et” kalıbını içeren özel Ara ve Değiştir filtresi

“Okula dönüş” değerine “eşit” “ana makine adına yönelik trafik” değerini içeren önceden tanımlı Dahil Et filtresi

“Kampanya Adı” alanını ve “okula dönüş” kalıbını içeren özel Dahil Et filtresi

“Sayfa Başlığı” alanını ve “okula dönüş” kalıbını içeren özel Dahil Et filtresi

 

Bir kanalın, son tıklamayla ilişkilendirmeden önce bir dönüşüme ne sıklıkla katkıda bulunduğu hangi metrikle raporlanır?

 

İkincil dönüşüm

Desteklenen dönüşüm

Sondan bir önceki tıklamayla ilişkilendirme

Birincil dönüşüm

 

Filtreler, toplanan veriler üzerinde hangi işlemi gerçekleştiremez?

 

Alışveriş tercihlerini dahil etme

Belirli IP adreslerinden gelen trafiği hariç tutma

Dinamik sayfa URL’lerini okunabilir metin dizelerine dönüştürme

Belirli alt alan adlarından gelen verileri dahil etme

 

Google Ads’de anahtar kelime tekliflerini değiştirmek için hangi kullanıcı özelliği KULLANILAMAZ?

 

reklam tercihi

saat

konum

cihaz

 

Hangi rapor, trafiğin bir web sitesine nasıl geldiğini gösterir?

 

Tüm Trafik

Davranış

Coğrafi

Demografi

 

Aşağıdaki metrik-boyut kombinasyonlarından hangisi geçerli değildir?

 

Oturum Sayısı / Hemen Çıkma Oranı

Toplam Etkinlik Sayısı / Kullanıcı Türü

Sayfada Geçirilen Ort. Süre / Cihaz Kategorisi

Oturum Sayısı / Kaynak

 

Bir web sitesiyle ilgili sorun yaşamış olabilecek tarayıcılar hangi raporda belirlenir?

 

Etkin Kullanıcı Sayısı raporu

Yeniler – Geri Gelenler raporu

Kaynak/Aracı raporu

Tarayıcı ve İşletim Sistemi raporu

 

Varsayılan bir Analytics oturumu ne zaman sona erer?

 

Her gün öğle vaktinde

Kullanıcının bir web sayfasında 30 dakikadan uzun süre etkinliği olmadığında

Bir kullanıcı yeni bir tarayıcı penceresi açtığında

Web sayfasındaki kullanıcı etkinliğine bakılmaksızın 30 dakika sonra

 

Verileri içe aktarma özelliğinin etkinleştirilmediği görünümlerde, Özel Boyut değerleri, Özel Boyut oluşturulmadan önceki tarihler için görüntülenebilir.

 

DOĞRU

YANLIŞ

 

Aşağıdakilerden hangisi verileri analiz etmek için segmentler kullanmanın avantajlarından biri değildir?

 

Dönüşüm segmentlerini kullanarak belirli dönüşüm yollarını ayırıp analiz etme

Bir görünümdeki verileri kalıcı olarak değiştirme

Kullanıcıları tek veya birden çok oturum koşuluna göre analiz etme

Dönüşüm Sağlayanlar ile Dönüşüm Sağlamayanlar gibi kullanıcı grupları için davranış metriklerini karşılaştırma

Bir web sitesinde müşteri arama terimlerini izlemek için hangi özellik gerekir?

 

Verileri İçe Aktarma

Arama filtreleri

Site Arama

Geliştirilmiş E-ticaret

 

Aşağıdakilerden hangisi Google Analytics’te varsayılan olarak bir “kaynak” şeklinde kabul edilmez?

 

email

google

(direct)

googlemerchandisestore.com

 

Filtreler uygulandıktan sonra, filtrelenmiş verileri kurtarmak için hangi seçenek sunulur?

 

Veriler 5 gün içinde kurtarılabilir

Veriler 30 gün içinde kurtarılabilir

Veriler 10 gün içinde kurtarılabilir

Filtrelenmiş veriler kurtarılamaz

 

Web sitesindeki kullanıcı etkileşimleri hangi raporda görselleştirilir?

 

Açılış Sayfaları raporu

Ayrıntılı İçerik İncelemesi raporu

Treemap raporu

Davranış Akışı raporu

 

Google Analytics, her web sitesi ziyaretçisi için hangi varsayılan trafik kaynağı boyutlarını raporlar?

 

Kaynak ve Aracı

Kaynak ve Kampanya

Kampanya ve Reklam İçeriği

Kampanya ve Aracı

 

Google Analytics hangi sistemlerden varsayılan olarak veri toplayamaz?

 

Mobil cihazlar

İnternet üzerinden satış noktası sistemleri

Çevrimdışı envanter veritabanı

Web siteleri

 

Yeniden pazarlama listesi oluşturmak için hangi öğe kullanılır?

 

Özel Boyut

Özel Rapor

Özel Segment

Özel Metrik

 

Google Ads, hedef URL’ye otomatik etiketleme için hangi parametreyi ekler?

 

utm=

adid=

urlid=

gclid=

 

Özel Boyutlar ne olarak kullanılabilir?

 

Standart raporlarda ikincil boyut

Özel Raporlarda birincil boyut

Yukarıdakilerin tümü

Özel Raporlarda ikincil boyut

 

Google Analytics’te “ikincil boyut” nedir?

 

Verilerin etkisini anlamak için bir görsel

Daha spesifik analiz için ek bir rapor metriği

Daha spesifik analiz için ek bir rapor boyutu

Daha spesifik analiz sunan bir gösterge tablosu widget’ı

 

Görünüm filtreleri, işlenmiş tüm verilere geriye dönük olarak uygulanabilir.

 

Yanlış

Doğru

 

Hangi Yeniden pazarlama kitleleri varsayılan olarak tanımlanamaz?

 

Bir web sitesinde video izlemiş olan kullanıcılar

Bir web sitesinde belirli bir sayfayı ziyaret etmiş olan kullanıcılar

Fiziksel bir mağazayı ziyaret etmiş olan kullanıcılar

Belirli bir dili konuşan kullanıcılar

 

Google Analytics hangi verilerin toplanmasına izin vermez?

 

Fatura adresinin bulunduğu şehir

Ürün STB’leri

Satın alma tutarı

Kimlik bilgileri

 

Özel Raporlarda doğru raporlama için metrikler ve boyutlar aşağıdakilerden hangisini paylaşmalıdır?

 

Aynı Özel Rapor

Aynı kapsam

Aynı görünüm

Aynı dizin

 

Kullanıcıların bir web sayfasında yaptığı yorumların sayısını toplamak için hangi özellik gerekir?

 

Hesaplanmış Metrik

Özel Boyut

Özel Kanal Gruplamaları

Özel Metrik

 

Bir Google Ads hesabını Google Analytics hesabına bağlarken aşağıdakilerden hangisi yapılamaz?

 

Analytics Hedeflerini ve işlemlerini Google Ads’e dönüşüm olarak aktarma

Google Ads kampanyalarında kullanmak için Analytics’te yeniden pazarlama listeleri oluşturma

Google Ads’deki anahtar kelime tekliflerini Google Analytics’ten ayarlama

Google Ads tıklama ve maliyet verilerini, Analytics’te site etkileşim verilerinin yanında görüntüleme

 

En çok trafik alan ve en yüksek etkileşimi elde eden web sayfaları hangi raporda gösterilir?

 

Etkileşim raporu

Sıklık ve Yenilik raporu

Etkin Kullanıcı Sayısı raporu

Tüm Sayfalar raporu

 

Aşağıdakilerden hangisi Google Analytics’te bir varsayılan “aracı” olarak kabul edilmez?

 

cpc

organic

referral

google

 

Aşağıdakilerden hangisi Google Analytics’te varsayılan olarak bir “kaynak” şeklinde kabul edilmez?

 

googlemerchandisestore.com

(direct)

email

google

 

Bir kullanıcı yerleşik video içeren bir web sayfasını ziyaret edip hiçbir yeri tıklamadan ayrılırsa ve oturum zaman aşımına uğrarsa Google Analytics bu oturumu nasıl raporlar?

 

Tıklama olarak

Hemen çıkma olarak

Etkinlik olarak

Etkileşim olarak

 

Kullanıcıları farklı cihazlarda tanımak için User ID’nin neye ihtiyacı vardır?

 

Benzersiz kimlikler oluşturan ve belirleyen oturum açma

Yukarıdakilerin tümü

Google Etiket Yöneticisi

Raporlama için yeni bir Analytics hesabı

 

Akıllı Hedefler oluşturmak için ne kullanılır?

 

Yeniden pazarlama kitlesi

Analytics Hedefleri

Makine öğrenimi algoritmaları

Özel Raporlar

 

Bir web sitesinin belirli bölümlerinin performansıyla ilgili veriler hangi raporda sağlanır?

 

Sıklık ve Yenilik raporu

Konum raporu

Ayrıntılı İçerik İncelemesi raporu

En Başarılı Etkinlikler raporu

 

Satış noktası sistemi gibi internete bağlı bir cihazdan Google Analytics’e veri göndermek için hangi özellik gerekir?

 

Measurement Protocol

Verileri İçe Aktarma

Tarayıcı Çerezleri

Ağ Protokolü

 

Aşağıdaki raporlardan hangisi kullanıcıların dönüşüm hunisine nerede girdiğini veya çıktığını gösterir?

 

Kullanıcı Zamanlamaları

Treemap

Hedef Akışı

Kohort Analizi

 

Çevrimdışı işletme sistemi verilerini Google Analytics tarafından toplanan online verilerle birleştirebilen özellik aşağıdakilerden hangisidir?

 

Hedef izleme

Google Ads Bağlantısı

Verileri içe aktarma

User ID

 

Kullanıcıların bir web sitesinde ilk ulaştıkları sayfalar hangi raporda gösterilir?

 

Konum raporu

Tüm Sayfalar raporu

Açılış Sayfaları raporu

Sayfalar raporu

 

Bir web sayfasının ziyaretçisi, Analytics çerezini tarayıcısından silerse ne olur?

 

Analytics, kullanıcı davranışı verilerini toplanmış olan geçmiş verilerle ilişkilendiremez

Yukarıdakilerin tümü

Analytics, izlenen bir sayfanın tarayıcı tarafından bir sonraki yüklenişinde yeni bir tarayıcı çerezi oluşturur

Analytics, izlenen bir sayfanın tarayıcı tarafından bir sonraki yüklenişinde yeni bir benzersiz kimlik oluşturur

 

Google Analytics’te varsayılan oturum zaman aşımı süresi kaç dakikadır?

 

5

10

30

20

 

Bir web sitesini ziyaret eden mobil cihaz türleri hangi raporda gösterilir?

 

Teknoloji > Ağ raporu

Tüm Trafik > Kaynak/Aracı raporu

Site İçeriği > Açılış Sayfası raporu

Mobil > Cihazlar raporu

 

Boyutlar ve metrikler için kullanılabilen kapsam düzeyleri nelerdir?

 

Etkinlik düzeyinde, oturum düzeyinde, işlem düzeyinde veya kullanıcı düzeyinde kapsam

İsabet düzeyinde, oturum düzeyinde, ürün düzeyinde veya kullanıcı düzeyinde kapsam

Konum düzeyinde, süre düzeyinde, ürün düzeyinde veya kullanıcı düzeyinde kapsam

Etkinlik düzeyinde, süre düzeyinde, işlem düzeyinde veya kullanıcı düzeyinde kapsam

 

Özel Raporda doğru verileri görüntülemek için aşağıdaki işlemlerden hangisinden kaçınılmalıdır?

 

Özel Metriklerle rapor oluşturma

Aynı raporda birden çok boyut kullanma

Farklı kapsamlara ait metrik ve boyutları eşleme

Birincil boyut olarak Özel Boyut kullanma

 

Paylaşılan bir Özel Raporun verileri ve rapor yapılandırması da paylaşılır.

 

YANLIŞ

DOĞRU

 

Görünümler, görünüm oluşturulmadan önce toplanan web sitesi verilerini içerebilir.

 

DOĞRU

YANLIŞ

 

Segmentler aşağıdakilerden hangisini yapmanıza izin vermez?

 

Özel Yeniden pazarlama listeleri oluşturmak

Oturumların veya kullanıcıların alt kümelerini oluşturmak

Verileri kalıcı olarak değiştirmek

Verileri birbirinden ayırıp analiz etmek

 

Satışların ve dönüşümlerin kredisinin dönüşüm yolundaki temas noktaları bazında nasıl atandığını hangi kurallar dizisi belirler?

 

İlişkilendirme modelleme

Dönüşüm izleme

Çok Kanallı Dönüşüm Hunileri

Kanal Gruplamaları

 

Kullanıcıların bir web sitesinden ayrılmadan önce görüntüledikleri son sayfa hangi raporda gösterilir?

 

Açılış Sayfaları raporu

Sayfalar raporu

Çıkış Sayfaları raporu

Tüm Sayfalar raporu

 

Aşağıdakilerden hangisi Google Analytics Yeniden Pazarlama özelliğinin avantajlarından biri değildir?

 

Müşterilerin önceden satın aldıkları bir ürünü tekrar sipariş etmesine olanak tanımak

Sitenizi daha önce ziyaret eden müşterilere özel reklamlar göstermek

Mevcut Analytics snippet’inde değişiklik yapmadan yeniden pazarlama listeleri oluşturmak

Özel segmentler ve hedeflere dayanarak yeniden pazarlama listeleri oluşturmak

 

Google Analytics’te hangi Hedefler kullanılabilir?

 

Hedef, Etkinlik, Sayfa Görüntüleme, Sosyal

Sayfa Görüntüleme, Etkinlik, İşlem, Sosyal Ağ

Hedef, Etkinlik, Süre, Oturum Başına Sayfa/Ekran Sayısı

Konum, Etkinlik, Zaman, Oturum Başına Kullanıcı Sayısı

 

Bir web sitesini daha önce ziyaret eden trafiğin yüzdesi hangi raporda gösterilir?

 • Davranış > Yeniler – geri gelenler raporu
 • Tüm Trafik > Yönlendirmeler raporu
 • İlgi Alanları > Yakın ilgi alanı kategorileri raporu
 • Davranış > Sıklık ve Yenilik raporu

 

Google Analytics aynı kullanıcının oturumlarını ne zaman varsayılan olarak algılayamaz?

 • Oturumlar aynı gün aynı tarayıcıda gerçekleştiğinde
 • Oturumlar aynı tarayıcı çerezini paylaştığında
 • Oturumlar aynı cihazda farklı tarayıcılarda gerçekleştiğinde
 • Oturumlar aynı cihazda aynı tarayıcıda gerçekleştiğinde

 

Alanları farklı olan sayfalara aynı varsayılan izleme kodu yerleştirilirse ne olur?

 • Analytics, kullanıcıları ve oturumları herhangi bir alanla ilişkilendirmez
 • Analytics, kullanıcıları ve oturumları aynı alanla ilişkilendirir
 • Analytics yinelenen veriler toplandığı konusunda bir uyarı gönderir
 • Analytics, kullanıcıları ve oturumları ilgili alanları ile ilişkilendirir

 

Önceden toplanan verileri organize etmek için yeni bir Özel Kanal Grubu geriye dönük olarak uygulanabilir.

 • Yanlış
 • Doğru

 

Kullanıcıları farklı cihazlarda tanımak için hangi özellik etkinleştirilmelidir?

 • İlişkilendirme Modelleri
 • Google Ads Bağlantısı
 • User ID
 • Kitle Tanımları

 

Web sitesi yönlendirmeleri, organik arama ve reklam kampanyalarının dönüşümleri nasıl desteklediği hangi raporlarda gösterilir?

 • Çok Kanallı Dönüşüm Hunisi raporları
 • Hedefler raporları
 • E-ticaret raporları
 • Edinme raporları

 

Aşağıdaki kanallardan hangisi varsayılan Kanallar raporuna dahil edilmez?

 • Cihaz
 • Organik Arama
 • Görüntülü Reklam
 • Doğrudan

 

Metriklerin bir dizi haftaya yayılan bir dönemde kullanıcı edinme tarihine göre karşılaştırıldığı rapor hangisidir?

 • Kohort Analizi
 • Kullanıcı Akışı
 • Etkin Kullanıcı Sayısı
 • Kullanıcı Gezgini

 

 

Google Analytics (Individual Qualification) Sertifikası Sınavının Sorularını ve Cevaplarını Öğrenmek Mi İstiyorsunuz?

Siz de Google Ads sertifikalarına sahip olmak istiyorsanız aşağıda ki iletişim bilgilerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uygun fiyatlar ile sadece birkaç saat içerisinde tüm sertifikalara sahip olabilirsiniz. Dilerseniz sınavlara sizin yerinize biz girelim, dilerseniz soru ve cevapları sizinle paylaşalım, dilediğiniz kadar sertifika sahibi olma fırsatına sahip olun.. Mail ya da whatsapp üzerinden hemen iletişime geçin!

Mail & Skype: bizeiletin[@]gmail.com
Whatsapp: 0553 171 99 84

Bir cevap yazın

Top