You are here
Home > Google Ads Sertifikaları Soruları ve Cevapları > Google Ads Ölçüm Sertifikası > Google ADS Ölçüm Sertifikası Sınav Soruları ve Cevapları

Google ADS Ölçüm Sertifikası Sınav Soruları ve Cevapları

Google ADS Ölçüm Sertifikası Sınav Soruları ve Cevapları

Google ADS Ölçüm Sertifikası Sınavının Sorularını ve Cevaplarını Öğrenmek Mi İstiyorsunuz?

Siz de Google Ads sertifikalarına sahip olmak istiyorsanız aşağıda ki iletişim bilgilerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uygun fiyatlar ile sadece birkaç saat içerisinde tüm sertifikalara sahip olabilirsiniz. Dilerseniz sınavlara sizin yerinize biz girelim, dilerseniz soru ve cevapları sizinle paylaşalım, dilediğiniz kadar sertifika sahibi olma fırsatına sahip olun.. Mail ya da whatsapp üzerinden hemen iletişime geçin!

Mail & Skype: bizeiletin[@]gmail.com
Whatsapp: 0553 171 99 84

Bizimle iletişime geçerek hangi sertifikaları, hangi sınav sorularını ve cevaplarını öğrenebilirsiniz?

Ozan, web sitesine dönüşüm izleme etiketleri uyguladı. Ayrıca kısa süre önce bir uygulama yayımladı. Ozan, Google Ads’deki kampanya raporunu kullanarak tüm dönüşümlerin veri toplamlarını inceliyor ancak yalnızca uygulama yüklemeleri ve ilk açılışlar için dönüşüm sonuçlarını görmek istiyor.

Bunu nasıl yapabilir?

 • Kampanyalar’da dönüşüm işlemiyle verileri segmentlere ayırarak.
 • Yol raporunu görüntüleyip dönüşüm türüne göre sıralayarak.
 • Verileri Gösterim destekli dönüşüme göre görüntüleyerek.
 • Kampanyalar’da her bir uygulama dönüşüm türü için sütun ekleyerek.

Dönüşüm ölçümü, işletmelere kullanıcıların marka ile ne şekilde etkileşimde bulunduğunu anlamak için mükemmel bir yol sunar.

Her bir dönüşüm işlemini, işletme ihtiyacına dair alakalı örnekle eşleştirin.

Sera, dijital pazarlama danışmanı olarak görev yapıyor. Satışların %90’ı hâlâ fiziksel ortamda gerçekleştiğinden Sera, satış olasılığını en üst düzeye çıkarmak için müşterisinin kullanıcılara yolculuklarının her aşamasında ulaşması gerektiğini biliyor. Söz konusu kullanıcıların, müşterisinin ürünlerini birden çok kanalda bulması gerekiyor.

Sera, müşterisinin fiziksel konumlarında satışı artırmak için aşağıdaki pazarlama stratejisi türlerinden hangisini kullanabilir?

Kurala dayalı ilişkilendirmeyi aşağıdaki ifadelerden hangisi açıklar?

Google Ads hesabınızda dönüşüm işlemleri oluşturmanızın ardından bir dönüşüm izleme etiketi alırsınız.

Dönüşüm işlemlerini başarıyla izlemek için bu kod snippet’i ile hangi işlemi yapmalısınız?

Koray, çanta tasarımları yapan bir özel işletmenin sahibi. Başlattığı reklam kampanyasında çevre dostu malzemelerden üretilmiş çantaları tanıtıyor. Müşterileri yolculuklarının tüm aşamalarında izliyor.

Koray’ın, müşterilerle yolculukları sırasında etkileşimde bulunmadaki nihai amacı nedir?

Çikolata üretimi yapan bir şirketiniz var. Reklam kampanyanızdaki her bir medya kanalının satışları ne oranda artırdığını öğrenebileceğiniz bir yöntem arıyorsunuz. Pazarlama, marka üzerinde düşünme, ekonomi, rakiplerin yaptığı işlemler ve hatta hava şartları dahil olmak üzere, söz konusu satışları etkileyebilecek tüm faktörleri dikkate alan bir yöntem kullanmak istiyorsunuz.

Hangi analiz tekniğini kullanmalısınız?

Veriye dayalı ilişkilendirmede kredi, her bir temas noktasıyla dinamik olarak nasıl ilişkilendirilir?

İşletmenizin web sitesindeki açılış sayfasına dönüşüm izleme etiketi eklediniz. Satın alma verilerinizi analiz ederken yinelenen dönüşümler olduğunu fark ettiniz.

Yinelemeye aşağıdakilerden hangisi sebep oluyor?

Mevcut reklam kampanyanızın etkisini öğrenmek için Google Ads hesabınızdaki kampanya raporunu inceliyorsunuz. Özellikle, tıklama satışla sonuçlanmamış olsa bile her bir reklama kaç kişinin tıkladığını öğrenmek istiyorsunuz.

Bu metrikleri kampanya raporunun hangi iki sütununda görürsünüz? (İki seçenek belirleyin.)

Ferit, ev dekorasyonu web sitesinde kereste satışını artırmak için hem Google Video Reklam kampanyası hem de Google Alışveriş Reklamı kampanyası başlattı. İki hafta sonra dönüşüm verilerini incelediğinde, video reklam kampanyasının kereste satışlarını artırdığını fark etti. Bütçesinin daha büyük kısmını Video Reklam kampanyasına aktardı.

Ferit, kereste satışlarını artırmak için hangi optimizasyon türünü kullanmıştır?

Taner, bir otomobil firmasında reklam yöneticisi. Yeni bir ekonomik araç için video reklam kampanyası üzerinde çalışmaya başlamadan önce, kampanya için temel performans göstergeleri oluşturuyor.

Taner bu aşamada aşağıdakilerden hangisini belirliyor?

Etkinlik etiketi eklemeden önce, çift sayımı önlemek için web sitesi sayfalarından aşağıdakilerden hangisinin kaldırılması gerekir?

Online mağaza sahibi olan Ceren, internet reklamcılığıyla ilgili faaliyetlerini geliştirmek için Google Ads’i kullanıyor. Web sitesinde Google Analytics ayarlanmış durumda. Şimdi ise Google Ads’de dönüşüm izlemeyi ayarlamak istiyor.

Ceren, dönüşüm izlemeyi etkinleştirmek için aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?

Butik cupcake’ler satan bir kuruluşun sahibi olan Deniz, sektördeki diğer pastanelerle rekabet edebilmek için bir web sitesine ihtiyaç duyuyor. Bu kuruluşun Google Benim İşletmem girişi mevcut. Deniz, web sitesi tasarım aracını kullanarak işletmesi için kişiselleştirilmiş bir tasarım oluşturmak istiyor.

Google Benim İşletmem’i kullanarak web sitesi oluşturmak için sırasıyla hangi adımları izlemesi gerekir? (İlk adım en üstte olacak şekilde listeleyin.)

Caner yeni bir Google Ads kampanyası oluşturuyor ve web sitesinde müşterilerin gerçekleştirdikleri belirli işlemleri izlemek istiyor. Sitede global site etiketi kullanıldığını, bu nedenle etkinlik etiketlerini kullanabileceğini biliyor.

Caner aşağıdaki etkinlik etiketi türlerinden hangi ikisini oluşturabilir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

Google Benim İşletmem konumları nasıl doğrulanabilir?

Formun Üstü

On veya daha fazla konumunuz varsa önemli olan beş alanın bulunduğu bir e-tablo kullanarak bunları Google Benim İşletmem’e topluca yükleyebilirsiniz.

Alanları açıklamalarıyla eşleştirin.

Google Benim İşletmem, işletmelere müşterileriyle internet üzerinde bağlantı kurma fırsatları sunar.

Google Benim İşletmem, müşterilerinizle etkileşime geçmenize aşağıdaki hangi iki yolla yardımcı olabilir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

Mine, bölgedeki üniversite toplulukları arasında popüler olan işlek bir yoga stüdyosunun sahibi. Ders saatleri, müsaitlik durumu ve fiyatlandırma hakkında bilgi almak isteyen çok sayıda müşteri, işletmeyi her gün arıyor. Bu aramaları yanıtlamak personelin çok fazla zamanını alıyor. Mine, bu müşterilerin merak ettiği soruları personelinin telefonlara bakması gerekmeden yanıtlayabilmek için Google Benim İşletmem’i kullanmak istiyor.

Mine, bu amaca ulaşmak için Google Benim İşletmem’in hangi özelliğini kullanabilir?

Google’ın ölçüm ürünlerinden hangisi, gerçek mekanda faaliyet gösteren ve tüketicilerin satın alma verilerini bir müşteri ilişkileri yönetimi sisteminde toplayan perakendeciler için tasarlanmıştır?

Aşağıdakilerden hangisi, izlenebilecek satın alma metriklerine örnektir?

Beril, uygulama içi faturalandırma hizmetini kullanarak bir Android uygulamasıyla işletmesini tanıtıyor. Google Ads’i kullanarak, reklamlarının uygulama içi satın almaları artırmada ne kadar etkili olduğunu ölçmek istiyor.

Beril, bu amaçla Google Ads hesabına bağlamak için aşağıdaki ilişkilendirme iş ortaklarından hangi ikisi arasında seçim yapabilir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

Online perakende siteniz için dönüşüm işlemlerini ayarladınız. Şimdi ise kullanıcıların reklamlarınızla ne şekilde etkileşimde bulunduğuna dair daha ayrıntılı bilgi edinmek için dönüşüm izleme etiketlerini ayarlamak istiyorsunuz.

Gereken etiketleme işlemini ilgili dönüşüm ölçümüyle eşleştirin.

Deneyimli bir pazarlama stratejisi uzmanı olan Levent, devlet okullarına öğrenme platformu satışı yapan bir yazılım şirketinde çalışıyor. Levent’in ölçüm için benimsediği kendine özgü yararlı alışkanlıklar, şirketinin pazarlama stratejisini okulların değişen ihtiyaçlarına göre sürekli olarak geliştirme konusundaki başarısını destekliyor.

Levent, pazarlama stratejilerini değerlendirip uyarlamasına yardımcı olması için hangi iki alışkanlığı benimsemiştir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

Mevcut teklif stratejinizi reklamlarınızın dönüşüm oranını artıracak şekilde değiştirmek istiyorsunuz.

Her bir teklif stratejisini açıklamasıyla eşleştirin.

Sıla, Google Ads’deki video reklam kampanyasının dönüşüm verilerini analiz ediyor. Bir kullanıcının müşteriye dönüşmesi için ortalama kaç gün, kaç reklam tıklaması ve kaç reklam gösterimi gerektiğine dair bir özet görmek istiyor.

Sıla’ya bu bilgileri aşağıdaki raporlardan hangisi sağlar?

Google Benim İşletmem’in en önemli avantajlarından biri, işletme girişinizi ziyaret eden müşterilerin ne şekilde etkileşimde bulunduğuna dair verebileceği bilgilerdir.

Bu etkileşimleri izlemek için Google Benim İşletmem’in hangi özelliğini kullanabilirsiniz?

Sıla, internette giyim ürünleri satışı yapan bir firmanın pazarlama yöneticisi. Sıla, firmanın giyim koleksiyonlarının satışını artırmak için veri odaklı ölçüme odaklanıyor. Firmanın pazarda rekabet avantajı kazanmasına yardımcı olmak için Google’ın otomatik makine öğreniminden faydalanıyor.

Sıla otomasyonda başarılı olmak için aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?

Kayra bir oyun uygulaması yayınladı ve uygulamanın ilk açılışları için dönüşüm izleme ayarları yapması gerekiyor. Bu amaçla Firebase projesini Google Ads ile bağladı.

Bunu yapabilmesi için Google hesabında aşağıdaki erişim izinlerinden hangisine sahipti?

Yer uzantısı eklenen Google Ads kampanyalarında, reklam fazladan bir satır ile görüntülenir. Bunun için Google Benim İşletmem’in bir Google Ads hesabına bağlanması yeterlidir.

Yer uzantılarının bulunduğu bir reklamı görüntüleyen kullanıcılar hangi bilgileri görebilir?

Tolga, Google Ads hesabını kullanarak çevrimdışı izlemeyi ayarlamaya çalışıyor. Kullanmak istediği dönüşüm şablonunu indiriyor. Uygun çevrimdışı verileri ekleyip düzenliyor. Şablonu yüklemeye çalıştığında içe aktarma işlemi başarısız oluyor.

İçe aktarma işleminin başarısız olmasına aşağıdakilerden hangisi neden olur?

Pazarlama yöneticisi olan Aydın, kreatif ekibinden bir dizi reklam alıyor. Bunlar arasından en iyi sonuçları veren reklamları bulmak için A/B testi kullanmak istiyor.

Aydın, hangi türden reklamları karşılaştırır?

Google Analytics, müşteri yolculuğuna dair kanallar arası bir görünüm sunduğundan Google Analytics ile Google Ads’in dönüşüm ölçme yöntemleri arasında bazı farklar vardır.

Aşağıdakilerden hangisi, bilmeniz gereken farklardan biridir?Formun Altı

Google Ads’de ilişkilendirme iş ortağınız olarak Google Firebase’i seçtiğinizde hangi avantajlardan yararlanabilirsiniz? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

Burcu, 10 yıldır başarıyla yönettiği fiziksel bir mağazaya sahip. Ürünleri internet üzerinden satılıp gönderilebilecek şekilde tasarlanmamış. Kısa süre önce, işletmesinin reklamını yapmak için bir web sitesi ve bir uygulama oluşturdu. Şimdi de bir reklam kampanyası oluşturmak ve kampanyanın etkisini ölçmek için Google Ads kullanmayı düşünüyor.

Çevrimdışı dönüşüm izleme, Burcu’ya nasıl yardımcı olabilir?

Melda, ülke çapında faaliyet gösteren bir restoranlar zincirinin pazarlama yöneticisi. Restoran menüsündeki yenilikleri hangi kanaldan tanıtabileceğini düşünüyor. Geleneksel kanalları kullanmaya karar veriyor.

Melda, geniş bir kitleye ulaşmak için hangi geleneksel kanalı kullanmalıdır?

Hande, ayakkabı şirketi için TPG’ler (temel performans göstergeleri) oluşturdu. Bu TPG’lere ulaşılıp ulaşılmadığını belirlemek için metrikleri kullanıyor.

Açılır menüyü kullanarak, her bir şık için Hande’nin TPG’lerinden biri veya metrik seçeneğini belirtin.

Tunç, Google Ads’i kullanarak işletmesinin web sitesi için telefon araması dönüşümü izleme özelliğini ayarlıyor.

Ayarlama işlemi için gereken adımları doğru şekilde sıralayın. (İlk adım en üstte olmalıdır.)

Google Marketing Platform Küçük işletme sürümünde sunulan her ürünü açıklamasıyla eşleştirin.

Mobil uygulamanızda ilk açılışları izlemek istiyorsunuz. Uygulamanız Firebase SDK’sını kullanıyor.

Bu işlemi Google Ads’de yapabilmek için izlenmesi gereken adımları doğru şekilde sıralayın. (İlk adım en üstte olmalıdır.)

Bazen marka bilinirliği ve marka tercih edilirliğinin ölçümünde olduğu gibi, çeşitli kanallara yayılmış bir Google Ads kampanyasının başarısını ölçmek mümkün değildir.

Birden fazla kanal genelinde performansı belirlemenin zor olmasının nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Bir çiçek teslimatı işletmesi, kârını artırmak için toplam satış hacmini artırmak istiyor. Maliyetlerini analiz ettikten sonra, en popüler çiçek aranjmanı koleksiyonunu seçiyor ve bu aranjmanlarda promosyon uyguluyorlar.

Bu promosyon aşağıdaki işlemlerden hangisiyle daha yüksek kâr sağlar?

Zuhal, internet sitesinin dönüşüm hacminde geçtiğimiz üç ay içinde yaşanan dinamik dalgalanmaların nedenini belirlemeye çalışıyor. Dalgalanmaların olası nedenlerini incelemeye başlıyor.

İnceleme sırasında, aşağıdaki önerilen işlemlerden hangilerini uygulayabilir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

Tülay, Google Benim İşletmem’in internet müşterileriyle bilgiler paylaşmak ve onlarla etkileşime girmek için harika bir yol olduğunu biliyor. Ancak birden fazla konuma sahip olduğu için yönetimin zor olabileceğinden endişeleniyor.

Google Benim İşletmem, Tülay’ın bu endişesini nasıl giderebilir?

Cem, lüks barlarıyla hizmet veren bir restoranlar zincirinin pazarlama çalışmalarını yürütüyor. Toplu yükleme yaparken bir barı ve içinde bulunduğu restoranı, aynı adreste bulunmalarına rağmen iki ayrı konum olarak ekliyor. İkisi de onaylanmıyor.

Onaylanmama nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Kerem, müşteri işlemlerinin internet mağazası için dönüşüm sağlamasında reklamların ne derece etkili olduğunu öğrenmek için dönüşüm izleme etiketleri kullanıyor. Ancak dönüşümlerin çalışmadığını fark ediyor.

Aşağıdakilerden hangisi Kerem’in bu sorunu gidermesini sağlar?

Leman, dönüşüm izleme etiketlerini web sitesinde başarıyla uyguladıktan sonra Google Ads hesabında kampanya raporunu inceliyor. Reklamlarından en az ikisinin 100’ün üzerinde Görüntüleme dönüşümü oluşturduğunu görüyor.

Aşağıdakilerden hangileri, Görüntüleme dönüşümü olarak sayılabilir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Söz konusu reklamlardan birini beş saniye içinde kapatan kullanıcılar.
 • Kullanıcının bilgisayarına çerez yerleştiren reklamlar.
 • Görüntülenmesi ve dönüşümü çevrimdışı işlem sırasında gerçekleşmiş olan reklamlar.
 • Söz konusu reklamların herhangi bir kısmını tıklayan kullanıcılar.
 • Söz konusu reklamları en fazla 30 saniye boyunca izleyen kullanıcılar.

Google Marketing Platform, büyük kuruluşlar için olduğu kadar küçük işletmeler için de etkilidir. Hatta ürünlerden yalnızca ikisi Google Marketing Platform’un küçük işletmeler için olan sürümünde kullanılamamaktadır.

Bu iki ürün aşağıdakilerden hangileridir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Anketler
 • Etiket Yöneticisi
 • Display & Video 360
 • Data Studio
 • Search Ads 360

Emir, kendisine ait yerel tatil evi tesisini tanıttığı bir web sitesine sahip. Reklam kampanyasını yönetmek için Google Ads’i kullanıyor. Satın alma dönüşümleri ile arka uç CRM’sine karşılaştırmalı olarak başvuruyor, ancak veriler eşleşmiyor.

Bu tutarsızlık, aşağıdaki nedenlerden hangisiyle ilişkili olabilir?

 • Dönüşüm izleme yinelenen dönüşümler oluşturuyordur.
 • Emir, benzersiz bir sipariş kimliği almak için etkinlik etiketini değiştirmiştir.
 • CRM benzersiz sipariş kimliğini desteklemiyordur.
 • Emir, görüntüleme dönüşümü sütununu etkinleştirmiştir.

Dünya çapında hizmet veren bir imalatçı firmanın üst düzey yöneticileri, online video reklamcılığı kampanyalarının Google Ads’de ne kadar etkili olduğunu gösterecek temel performans göstergelerini belirliyor.

Hangi yönergeleri oluşturuyorlar?

 • İşletme hedefleri
 • Medya hedefleri
 • Pazarlama hedefleri
 • Kampanya ölçümleri

Reklamınızı tıklayan veya görüntüleyen, sonrasında da işletme konumunuzu ziyaret eden kullanıcıların sayısını ölçmek için hangi Google fırsatını kullanabilirsiniz?

 • Mağaza ziyaretleri
 • Medya karması modeli
 • Brand Lift
 • Kanallar arası ilişkilendirme

Online perakende mağazanız için bir mobil uygulamayı yakın zamanda kullanıma sundunuz. Google Ads’deki kampanya raporunu kullanarak Google Ads hesabınızda gerçekleşen tüm dönüşümler için veri toplamlarını inceliyorsunuz. Yeni uygulamanızın, uygulama yüklemeleri ve ilk açılışlar için dönüşüm üretmede ne kadar etkili olduğunu görmek istiyorsunuz.

Bu bilgiye aşağıdaki işlemlerden hangisiyle ulaşabilirsiniz?

 • Verileri dönüşüm ayarlarına göre segmentlere ayırma.
 • Verileri dönüşüm kategorisine göre segmentlere ayırma.
 • Verileri dönüşüm işlemine göre segmentlere ayırma.
 • Verileri, tıklama türüne göre segmentlere ayırma.

İşletmenizin web sitesinde Google Ads ile dönüşüm izleme ayarlamalarını tamamlamak istiyorsunuz. Global site geneli etiketini uyguladınız. Sonraki adımınız ise etkinlik etiketleri oluşturmak. Doğru çalışması için bu etiketlerin web sayfalarınızın doğru bölümüne yerleştirilmeleri gerekir.

Etkinlik etiketleri bir web sayfasında nerede uygulanır?

 • Tüm web sayfalarının <\head> etiketleri arasında, global site etiketinin hemen üzerinde.
 • Web sayfanızda etiketleri arasında, son kod satırından önce.
 • Web sitesinin ana sayfasında, etiketlerinin hem üzerinde hem altında.
 • Web sayfanızda etiketleri arasında, global site etiketinden hemen sonra.

İnternet üzerinden perakende satış yapan bir web sitesi işletiyorsunuz ve sitenizdeki etiketleri yönetmek için Google Etiket Yöneticisi kullanıyorsunuz. Şimdi ise yeni Google Ads kampanyanızın etkisini değerlendirmek için site genelinde dönüşüm izleme etiketleri ayarlamak istiyorsunuz.

Bu ayar için aşağıdakilerden hangisini yapmanız gerekir?

 • Dönüşüm Optimize Edici’ye tüm site sayfaları için erişim vermek.
 • Tüm Google Ads hesaplarınızda otomatik etiketlemeyi devre dışı bırakmak.
 • Her bir site sayfası için bir Floodlight etkinlik snippet’i eklemek.
 • Açılış sayfası URL’lerinize Dönüşüm Bağlayıcı etiketini eklemek.

Bir marka yöneticisi, reklam harcamalarından elde edilen geliri ortaya koyarak reklam çalışmalarının değerini göstermek istiyor.

Pazarlama hedefi aşağıdakilerden hangisidir?

 • Bilinirlik
 • Üzerinde düşünme
 • Bağlılık
 • Satın alma

Varol, taksi firması için bir web sitesi tasarlayacak. Google Benim İşletmem web sitesi tasarım aracını kullanmayı düşünüyor. En büyük endişesi, müşterilerine mobil telefonlar ve tabletler üzerinde hizmet verebilecek bir site kurup kuramayacağı.

Google Benim İşletmem web sitesi tasarım aracı bu konuda nasıl yardımcı olur?

 • Google Benim İşletmem web sitesi tasarım aracı, siteyi her türlü cihazda çalışacak şekilde biçimlendirir.
 • Google Benim İşletmem web sitesi tasarım aracı ile yapılan siteler, masaüstü seçeneği olmaksızın yalnızca mobil sürüme sahiptir.
 • Google Benim İşletmem web sitesi tasarım aracı ile yapılan siteler, tüm trafiği üçüncü taraflarca barındırılan kodlanmış sayfalara yönlendirir.
 • Google Benim İşletmem web sitesi tasarım aracı ile yapılan siteler, kullanıcıların web sayfasına erişiminde birden fazla görüntüleme seçeneği sunar.

Zamana bağlı azalma ilişkilendirmesi ile ilgili olarak aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

 • Dönüşüme en yakın temas noktasına daha fazla kredi verir.
 • Hem dönüşümle sonuçlanan hem de dönüşümle sonuçlanmayan yolları kapsar.
 • Her bir müşteri yolunu algoritmik olarak değerlendirir.
 • Google’ın ilişkilendirme ürünleri arasındaki en gelişmiş modeldir.

Bir reklamveren, global site geneli etiketi kullanıyor.

Reklamveren, Google Ads kampanyalarında Google yönlendirme numarası kullanmak için nereye telefon snippet’i eklemelidir?

 • Web sayfasında global site etiketinden hemen sonra, etiketlerinin arasına.
 • Web sayfasında global site etiketinden hemen sonra, etiketlerinin arasına.
 • Global site etiketi yüklemesi gerekmeden, <\head> etiketlerinin arasına.
 • Web sayfasında global site etiketinin altında, etiketlerinin arasına.

Google Benim İşletmem konumlarının her biri, değişiklikleri doğru girişe uygulayan bir benzersiz kimliğe sahiptir.

Bu benzersiz kimliğin adı nedir?

 • Mağaza Kategorisi
 • Mağaza Kodu
 • Mağaza Tanımlayıcısı
 • Mağaza Numarası

Berk, özel tasarım bilezikler satan Berk Kuyumculuk adlı şirketin sahibi. Özel tasarım bileziklerinin web sitesi satışlarını artırmak için bir Arama Ağı kampanyası başlattı.

Berk, sunduğu mücevherleri satın alan müşteri sayısını artıracak etkili mesajlar oluşturmak için ne yapabilir?

 • Görüntülü Reklamcılık ek satış reklamları kullanabilir.
 • Markaya özgü arama terimleri kullanabilir.
 • Marka niteliklerini vurgulayabilir.
 • Hikaye anlatmak için videoları kullanabilir.

Fiziksel bir mağazası bulunan Can’ın, ürünlerini internet üzerinde satma imkanı yok. Ancak yine de internette reklam veriyor ve internet reklamlarının yeni müşterileri mağazaya çekip yeni satışlar yaratma konusunda ne kadar etkili olduğunu ölçmek istiyor.

Can bunu Google Ads’de en iyi hangi şekilde başarabilir?

 • İnternet dışı kitleyi tanımlamak için Kitle analizlerini kullanarak.
 • İnternet dışı müşterileri analiz etmek için İlişkilendirme Modelleri kullanarak.
 • İnternet dışı müşterileri temsil edecek yeni bir kitle oluşturarak.
 • Çevrimdışı dönüşümleri içe aktararak.

Google Benim İşletmem’in doğrulama sürecinde onay için belirli gereksinimler söz konusudur: İşletme adı, fiziksel konumdaki ad ile bire bir aynı olmalıdır ve işletme tek bir fiziksel adreste birden çok konuma sahip olmamalıdır.

Doğrulama sürecinde onaylanmamanın üçüncü nedeni hangisi olabilir?

 • Konum henüz açılmamıştır.
 • Konumda tek kategori kullanılmıştır.
 • Konumda yayın yoktur.
 • Konumda fotoğraf yoktur.

Berna, Google Ads kullanarak dönüşüm izleme entegrasyonuyla ilgili olarak perakende web sitesinin geliştiricisiyle görüşüyor. Web geliştiricisinin dönüşüm izleme etiketleri ayarlaması gerekiyor.

Bunun için aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır?

 • Her bir dönüşüm işlemi için site geneline uygulanan etiket eklenmelidir.
 • Dönüşüm izleme etiketleri, tüm site sayfaları için HTML5 kullanmalıdır.
 • Gerekli kod snippet’leri, bir satır içi çerçeveye yerleştirilmelidir.
 • Tüm Google reklamlarında otomatik etiketleme özelliği açık olmalıdır.

Bir yazılım şirketinde reklamcılık direktörü olarak çalışan Suzan, müşterilerinin yolculuğunu değerlendiriyor.

Potansiyel müşterilerinin ilk adımı aşağıdakilerden hangisi olur?

 • Bağlılık gösterme
 • İletişim bilgilerini verme
 • İnternet reklamı görüntüleme
 • Harekete geçirici mesaja yanıt verme

Web siteniz veya uygulamanıza başarıyla bir dönüşüm etiketi eklemenizin ardından dönüşüm işlemi gerçekleşirse bu dönüşüm verilerini Google Ads’in neresinde görüntüleyebilirsiniz?

 • Öneriler sekmesinde, Başarı sütunu altında
 • Deneme sekmesinde, Reklamlardan gelen telefon aramaları sütununda
 • Genel Bakış sekmesinde, Toplam sayfa görüntüleme sütunu altında
 • Kampanyalar sekmesinde, Dönüşümler sütunu altında

Konumunuz için arabayla yol tarifi alan Google Benim İşletmem ziyaretçilerinin sayısını Google Benim İşletmem’in hangi bölümünde bulabilirsiniz?

 • Google Benim İşletmem Fotoğraflar
 • Google Benim İşletmem Analizler
 • Google Benim İşletmem Haritalar
 • Google Benim İşletmem Mesajlaşma

Tarık, yerel bir çiçek dükkanının sahibi. Müşterileri onu internet üzerinde bulabiliyor ancak Tarık, Google Benim İşletmem ile dükkanının telefon numarasını ve adresini listelemekten daha fazlasını yapıp yapamayacağını merak ediyor.

Google Benim İşletmem, Tarık’ın müşterileriyle etkileşime geçmesine nasıl yardımcı olabilir?

 • E-posta bültenleri gönderebilir.
 • Yorumlara yanıt verebilir.
 • İnternetten ödeme alabilir.
 • Arama geçmişini izleyebilir.

Bir kuru temizleme işletmesinin sahibi olan Kerim, müşterilerinin kendisine ulaşabilmesi için her türlü imkanı sunmak istiyor. Google Benim İşletmem panelinde telefon numarası mevcut olsa da internet müşterilerinden bazılarının bilgi almak için mesaj göndermeyi tercih edeceğini biliyor.

Google Benim İşletmem, Kerim’e nasıl yardımcı olabilir?

 • Kerim, kredi kartıyla Google Benim İşletmem’den kısa mesaj kredisi satın alabilir.
 • Kerim, Google Benim İşletmem’e cep telefonu numarası ekleyerek Mesajlaşma özelliğini ayarlayabilir.
 • Kerim, Google Benim İşletmem’i internet sorgularına otomatik olarak yanıt verecek şekilde ayarlayabilir.
 • Kerim, Google Benim İşletmem’i sesli mesajları metne dönüştürüp kısa mesaj haline getirecek şekilde ayarlayabilir.

Ayşe, reklamlarının perakende web sitesi için sağladığı dönüşüm oranından memnun değil. Dönüşüm oranını iyileştirmek için bazı değişiklikler yapmak istiyor.

Bunun için aşağıdakilerden hangilerini yapmalıdır? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Anahtar kelimelere rakiplerinin isimlerini dahil etmelidir.
 • Müşterileri kaçırabilecek fiyatlar kullanmamalıdır.
 • Mümkün olduğunca çok kişiyi çekmek için genel anahtar kelimeler kullanmalıdır.
 • Reklamlarını sınırlandırmak için negatif anahtar kelimeler kullanmalıdır.
 • Tıklamaların hacmini sınırlandıran daha spesifik anahtar kelimeler kullanmalıdır.

Google Benim İşletmem hesabını bir Google Ads hesabıyla bağlayarak yer uzantıları oluşturabilirsiniz.

Yer uzantıları hangi bilgileri gösterebilir?

 • Adresiniz, Google Haritalar’daki konumunuza giden bir bağlantı veya işletmenize olan mesafe
 • İndirimleriniz, fiyatlandırmanız veya tüm özel indirim ve promosyonlarınız
 • Hizmetlerinizle ilgili yorumlar, yıldız puanınız veya üçüncü taraf tedarikçilerin görüşleri
 • Telefon numaranız, e-posta adresiniz veya işletmenizin web sitesi

Çevrimdışı dönüşüm izlemeyi ayarlıyorsunuz. Çevrimdışı verileri Google Ads hesabınıza yüklemeniz gerekiyor.

Desteklenen biçimler hangileridir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Google Dokümanlar
 • CSV
 • XML
 • HTML
 • Google E-Tablolar

Cemil, web sitesinin tanıtımı için Google Ads kullanmak istiyor. Google’ın sunduğu Akıllı Teklif stratejilerinden birini kullanmayı düşünüyor.

Cemil’in yeni kampanyasında aşağıdaki hangi iki Akıllı Teklif stratejisini kullanabilir? (İki seçenek belirleyin.)

 • Geliştirilmiş TBM
 • Görüntüleme dönüşümü gösterimleri
 • Tıklamaları artırma
 • Hedef gösterim payı
 • Dönüşümleri artırma

Bir müşteri, ürün satın aldığı sırada kendisine sunulan ek satış önerisine olumlu yaklaşıyor.

Bu durum, müşteri yolculuğunun hangi bölümüne karşılık gelir?

 • Bağlılık
 • Bilinirlik
 • Üzerinde düşünme
 • Satın alma

Doğan, bir perakende işletmesinin sahibi. Bu işletme, satışları destekleyen bir web uygulamasını kısa süre önce hayata geçirdi. Doğan’ın, uygulama içi dönüşüm izlemeyi entegre etmek için bir ilişkilendirme iş ortağı seçmesi gerekiyor.

İlişkilendirme hizmeti veren sağlayıcılardan hangileri seçilebilir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Google Play
 • Google Analytics
 • Salesforce
 • Google Firebase

Google Ads kullanarak işletmenizin web sitesi için telefon araması dönüşümü izleme özelliğini ayarlıyorsunuz.

Mağazanızın web sitesi kodunu manuel olarak düzenlemek istemiyorsanız aşağıdakilerden hangisini yapmalısınız?

 • Mağazanızın telefon numarasını bir Google yönlendirme numarasıyla değiştirmek için telefon snippet’i oluşturmak.
 • İzleme amacıyla, arayan kişinin telefon numarasını tespit etmek ve günlüğe kaydetmek için bir telefon snippet’i oluşturmak.
 • Web sitenizin her sayfasında görüntülenecek olan bir Google Tıklama Tanımlayıcısı (GCLID) oluşturmak.
 • Arayan kişinin akıllı telefonuna indirilecek olan bir Google Tıklama Tanımlayıcısı (GCLID) oluşturmak.

İnternet mağazanız, mobil uygulama SDK’sı olarak Firebase kullanıyor. Uygulama, web sitenizle entegre çalışıyor. Ayrıca pazarlama çalışmalarınızı yönetmek için de Google Ads kullanıyorsunuz. Dönüşümleri otomatik olarak Firebase için Google Analytics’e içe aktarmak istiyorsunuz.

Aşağıdaki işlemlerden hangisi bunu sağlar?

 • Web sitenizin her sayfasına zorunlu bir JavaScript kodu eklemek.
 • Google Firebase’i ilişkilendirme sağlayıcınız yapmak.
 • Google Firebase hesabınızı Google Analytics ile bağlamak.
 • Google Yayıncı Araç Çubuğu’nda Google Analytics hesabınızı etkinleştirmek.

Ali, tesisat hizmetleri sunan yeni müşterisi için bir Google Ads kampanyası planlıyor. Müşterisinin birincil önceliği, yeni iletişim formları gönderilmesi. Müşteri ayrıca bülten aboneliklerini de ölçmek istiyor.

Ali, müşterinin ilgilendiği iki alanda kampanyanın elde ettiği sonuçları göstermek için hangi iki dönüşüm işlemini ölçebilir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Potansiyel müşteriler
 • Yol tarifi
 • Kaydolma işlemleri
 • Sayfa görüntüleme sayısı
 • Satın alma işlemleri

Merve, ülke çapına yayılmış bir vegan restoran zincirinin pazarlama müdürü. Belirli kitle davranışlarına odaklanarak, iki medya kanalı aracılığıyla potansiyel müşterilere erişmek istiyor.

Bu amaç doğrultusunda aşağıdaki hangi iki kanalı seçebilir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • E-posta
 • Radyo
 • Arama
 • Görüntülü
 • Video

Her bir raporu açıklamasıyla eşleştirin.

WidgetCo, harcamalardan sonra elinde kalan toplam gelirini artırmak istiyor. İç maliyetlerini değiştiremiyorlar.

WidgetCo, daha yüksek hacim sağlamak ve harcamalardan sonra elinde kalan toplam geliri artırmak için aşağıdaki etmenlerden hangisinde azalmaya gidebilir?

 • Kâr marjı
 • İndirimli fiyat
 • Müşteri talebi
 • Satılan birim sayısı

Çeşitli medya kanallarına yayılan kampanyaların sağladığı toplam marka bilinirliği artışını hesaplamanın zor, hatta imkansız olabilmesinin nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

 • Birden fazla medya kanalı, Brand Lift ölçümü için farklı araçlar kullanabilir.
 • Birden fazla medya kanalı, tüm verilerinizi tek bir görünümde toplar.
 • Birden fazla medya kanalı, harekete geçirici analizler için kampanya verilerini birleştirir.
 • Birden fazla medya kanalı, reklamları benzer şekilde kullanır.

Müşteriler arasında bilinirliği artırmak isteyen bir marka yöneticisi hangi etkinliği izleyebilir?

 • Ek satışlar
 • İşlemler
 • Satın alma amacı
 • Marka hatırlanabilirliği

Etkinlik etiketleri, bir reklamveren tarafından dönüşüm olarak belirtilen müşteri işlemlerini izlemek için doğrudan bir global site etiketiyle çalışan kod snippet’leridir.

Buna göre hangi tür etkinlik etiketleri oluşturulabilir?

 • Sayfa yükleme ve tıklama
 • Sitede geçirilen süre ve yönlendiren
 • Toplam sayfa sayısı ve yükleme hızı
 • Sayfa süresi ve ziyaret

Melis, bir perakende giyim mağazasının sahibi. Pazarlama danışmanı, ellerinin altında bulunan teknolojileri kullanarak müşterilerin mağazadan giysi satın almadan önce birden çok kanal arasında gezinmesini sağlayabileceklerini söylüyor. Danışman, Melis’e müşterinin mağazaya ulaşmadan önceki yolculuğunu göz önünde bulundurmasını öneriyor.

Melis’in pazarlama direktörü, mağazanın fiziksel konumundaki satışları artırmaya yardımcı olması için aşağıdaki strateji türlerinden hangisini öneriyor?

 • Potansiyel müşterileri yönlendirme
 • Arama optimizasyonu
 • Web sitesinden e-postaya geçiş
 • Dijitalden fiziksele geçiş

Google Analytics kullanıyor ve Google Ads kampanyalarınızda dönüşümleri izlemek istiyorsanız bu iki sistemin bildireceği dönüşüm verileri arasında farklar olacaktır.

Bu farklardan ikisi aşağıdakilerden hangileridir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Reklam yerleşimi farkları
 • Taban fiyat farkları
 • Metrik biçimlendirme farkları
 • Dönüşüm sayısı farkları
 • İlişkilendirme farkları

Firmanız, satış yapılmasını sağlayan her bir kaynağa dair haftalık verilerin yer aldığı iki ila üç yıllık bir koleksiyon oluşturdu. Bu kaynaklara tüm pazarlama kanallarının yanı sıra fiyat promosyonları, dağıtım ve ürün değişiklikleri gibi alanlar da dahil. Artık her bir medya kanalı için YG (yatırım getirisi) analizi yaparak hangi kanallarda yatırıma devam etmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Aşağıdaki analiz tekniklerinden hangisini kullandınız?

 • İlişkilendirme
 • Medya karması modeli
 • Kanallar arası
 • Makine öğrenimi

Bir online mağaza sahibine yardımcı olmak üzere danışman olarak işe alındınız. Mağaza sahibinin web sitesine dönüşüm izleme etiketleri uygulama işlemini tamamlamanız gerekiyor.

Google Tag Assistant, bu görev için size aşağıdaki yöntemlerden hangileriyle yardımcı olabilir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Google Tıklama Tanımlayıcısı etiketi (GCLID) oluşturur.
 • Otomatik olarak etiket kod snippet’leri oluşturur.
 • Her bir web sitesinde hangi etiketlerin bulunduğunu belirtir.
 • Etiketlerin çalışmamasının nedenlerini belirtir.

İnternette faaliyet gösteren bir müşteri için pazarlama ekibinde görev alıyorsunuz ve mevcut bir dijital reklam kampanyasının etkisini artırmaya yardımcı olacak temel performans göstergeleri (TPG) listesi hazırlamanız istendi.

Bu TPG’leri oluşturmanıza yardımcı olacak iki temel ilke aşağıdakilerden hangileridir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • TPG’ler reklam kampanyası tamamlandıktan sonra kullanılabilir.
 • TPG’ler belirli bir süreye göre ölçülebilir.
 • TPG’ler bir kampanya için bir metrikten seçilmelidir.
 • TPG bir başarı ölçütüdür.
 • TPG’ler, medya kanalına özgüdür.

Hale, internet üzerinden hizmet veren zeytinyağı işletmesini tanıtmak için Google Ads’i kullanıyor. Düzenlediği reklam kampanyasının, web sitesindeki satışları hangi düzeyde etkilediğini ölçmek için dönüşüm işlemi oluşturuyor.

Hale, bu işlem kapsamında hangi dönüşüm işlemi kategorisini seçmelidir?

 • Sayfa görüntüleme
 • Kurulum
 • Potansiyel müşteri
 • Satın alma

Online mağaza uygulamanızda ilk açılışları izlemek için, Google Ads’de Firebase’i ilişkilendirme iş ortağınız olarak ayarlamak istiyorsunuz.

Bunu yapabilmek için uygulamanız gereken ilk adım hangisidir?

 • Online mağazanızın her sayfasına gerekli kod snippet’lerinden birini ekleyin.
 • Firebase projenizi Google Ads hesabınıza bağlayın.
 • Firebase’de, Google hesabınızı Firebase Yöneticisi olarak atayın.
 • Google Ads’de Dönüşüm’ü, ardından Firebase uygulama dönüşümleri’ni seçin.

Rüzgar, internette deri ürünleri satışı yapan bir firmanın pazarlama yöneticisi. Firmasının kemer koleksiyonunun satışlarını artırmak için veri ölçümüne odaklanıyor. Firmanın pazarda rekabet avantajı kazanabilmesi için Google’ın otomatik makine öğreniminden yararlanıyor.

Rüzgar’ın otomasyonda başarılı olmak için atması gereken ilk önemli adım aşağıdakilerden hangisidir?

 • Google’ın otomasyon sistemine girilebilecek veri tabloları oluşturmalıdır.
 • Manuel optimizasyon işlemine gerçek zamanlı olarak veri değerleri atamalıdır.
 • Öncelikle veri kalitesinden emin olmak için kuruluşunun veri yığınlarını parçalara ayırmalıdır. Böylece Google’ın makine öğrenimi algoritması, doğru verileri kaydeder.
 • Google’ın otomasyon sistemleri tarafından kullanılan veri modellerini öğrenmelidir.

Olcay, bir dijital pazarlama ajansında çalışıyor. Müşterilerinden birinin kampanyasından gelen aramaların süresini takip etmek için Google yönlendirme numarası kullanmak istiyor. Google Ads içindeki telefon araması dönüşümleri için indirebileceği bir etiket oluşturan bir dönüşüm işlemi ayarlıyor.

Bu etiketin adı aşağıdakilerden hangisidir?

 • Mesaj snippet’i
 • Konsol snippet’i
 • Telefon snippet’i
 • Multimedya snippet’i

Google Ads’de ve Google Analytics’te dönüşüm işlemleri ayarladığınızda, bu verilerin iki platformda hesaplanma şekilleri arasında farklılıklar göreceksiniz.

Aşağıdakilerden hangisi bu farklardan biridir?

 • Ürün iadelerinin sayısı
 • Ürünlerin maliyeti
 • İşlem tarihi
 • Yatırım getirisi

Google Ads hesabınız üzerinde çalışıyor ve çevrimdışı dönüşümler ayarlıyorsunuz. “Tıklamalardan elde edilen dönüşümler” için şablonu indirmeniz gerekiyor.

Dönüşüm şablonları aşağıdaki hangi iki dosya türünü destekler? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Google Formlar
 • XML
 • Google E-Tablolar
 • CSV
 • HTM

Tolga, internet mağazası da bulunan bir web geliştiricisi. Google Ads kullanıyor. Güncellenen Google Ads dönüşüm izleme etiketi (gtag.js) ile dönüşüm izlemeyi sitesine entegre etmek istiyor.

Dönüşüm izlemeyi entegre etmek için aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?

 • Etiket kodunu uygun her web sayfasında Floodlight etiketi içine yerleştirmelidir.
 • Etiket kodunu her web sayfasında etiketleri arasına yerleştirmelidir.
 • Her bir sayfanın HTML kodunun Chrome tarayıcı için optimize edildiğinden emin olmalıdır.
 • Etiketin ekleneceği her sayfa için HTML5 kodlama kullanmalıdır.

Aşağıdaki analiz tekniklerinden hangisi, medya bütçelerinin büyük kısmını internet dışı medya kanallarına yatıran veya daha çok yerel mağazalar üzerinden satış yapan şirketlere büyük avantaj sağlar?

 • Makine öğrenimi
 • İlişkilendirme
 • Medya karması modeli
 • Kanallar arası

Pazarlama yöneticisi olan Aydın, kreatif ekibinden bir dizi reklam alıyor. A/B testi kullanarak bu reklamlar arasında veri karşılaştırması yürütmek istiyor.

Aydın, hangi türden reklamları karşılaştırır?

 • Aynı şekilde kullanılan, aynı bütçeye sahip olan ve belirli gruplara gösterilen reklamlar.
 • Aynı şekilde kullanılan, aynı kanallarda yayınlanan ve belirli gruplara gösterilmeyen reklamlar.
 • Aynı şekilde kullanılan, aynı bütçeye sahip olan ve Brand Lift için kullanılan reklamlar.
 • Aynı şekilde kullanılan, aynı kanallarda yayınlanan ve aynı kitleyi hedefleyen reklamlar.

Demir, Google Ads kullanıyor. Mevcut reklam kampanyasında, kullanıcıları işletme web sitesinde yer alan telefon numarasını aramaya teşvik edebilme performansını görmek için web sitesi telefon araması dönüşümü izleme özelliğini etkinleştirmek istiyor.

Telefon aramaları, Demir’in hesabıyla aşağıdakilerden hangisiyle ilişkilendirilir?

 • Atanan Google Tıklama Tanımlayıcısıyla
 • Dinamik olarak oluşturulan bir Google yönlendirme numarasıyla
 • Demir’in mağazası için dönüşüm adıyla
 • Mağazasının resmi web sitesinde verilen telefon numarasıyla

Bir kampanyanın müşteri bağlılığını artırdığının en iyi göstergesi aşağıdakilerden hangisidir?

 • Satın alma amacı
 • Müşteri yönlendirmeleri
 • Genel marka bilinirliği
 • Yeni müşteriler

Google Benim İşletmem girişiniz, müşterilerin size çeşitli yollarla erişmesine yardımcı olabilir. Müşteriler, listelenen adresi kullanarak konumunuzu ziyaret edebilir. Ayrıca telefon numarası kullanarak arama yapabilirler.

Doğru şekilde ayarlandığında, müşteriler işletmenizle iletişime geçmek için diğer hangi yöntemi kullanabilir?

 • Google Benim İşletmem’in görüntülü görüşme özelliği, müşterilerin sizinle gerçek zamanlı olarak görüntülü sohbet edebilmesini sağlar.
 • Google Benim İşletmem’in toplantı özelliği, müşterinizin sizinle bir web toplantısı düzenlemesini sağlar.
 • Google Benim İşletmem’in mesajlaşma özelliği, müşterilerin doğrudan işletme girişinizden mesaj göndermesini sağlar.
 • Google Benim İşletmem’in sohbet kutusu özelliği, müşterilerinizin sizin programladığınız bir bot ile konuşabilmesini sağlar.

Müşteriler arasında bilinirliği artırmak için hangi yöntem kullanılmalıdır?

 • Doğrudan harekete geçirici mesajlar
 • Marka nitelikleriyle ilgili videolar
 • Genel arama terimleri kullanılan reklamlar
 • Fırsatların vurgulandığı görüntülü reklamlar

Deneyimli bir pazarlama stratejisti olan Levent, devlet okullarına öğrenme platformu satışı yapan bir yazılım şirketinde çalışıyor. Levent’in ölçüm için geliştirdiği kendine özgü yararlı alışkanlıklar, şirketinin pazarlama stratejisini okulların değişen ihtiyaçlarına göre sürekli olarak geliştirme konusundaki başarısını destekliyor.

Levent, pazarlama stratejilerini değerlendirip uyarlamasına yardımcı olması için hangi iki alışkanlığı geliştirmiştir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Pazarlama konusunda bilgiye dayalı kararlar alabilecek düzeyde bilgi toplayabilmek için “Siz ne düşünüyorsunuz?” gibi sorular soruyor.
 • Şirketin temel performans göstergelerinin normal kullanım süresince genellikle sabit kaldığını bildiğinden, bu göstergeleri yalnızca düzeltme aşamalarında kontrol ediyor.
 • Şirketinin CRM gösterge tabloları aracılığıyla verileri segmentlere ayırarak kuruluşun, karar verme sürecine destek olan verilere erişmesini sağlıyor.
 • İçgüdülerine ve çalışma arkadaşlarının görüşlerine güveniyor, bu sayede sonuç verecek riskler alabiliyor.
 • Olasılıkları test etmek ve işe yaramayan yöntemleri öğrenmek için gerekli olan, hatalardan ders alma yaklaşımını destekliyor.

Google Benim İşletmem, işletmelere ürün ve hizmetlerini internet kullanıcılarına tanıtabilecekleri çok çeşitli yollar sunar.

Aşağıdakilerden hangisi Google Benim İşletmem’in temel avantajlarını içermektedir?

 • Müşterilerle bilgi paylaşmak, birden fazla işletme girişini birlikte yönetmek, müşterilerle etkileşime girmek ve müşteri davranışlarına dair analizlere ulaşmak.

 

 • Pazardaki rakiplerle bilgi paylaşmak, ziyaretçinin kişisel bilgilerini almak ve işlemleri internet üzerinde tamamlamak.
 • Ziyaretçi bilgilerini satıcılarla paylaşmak, satış tahminlerinde bulunmak, e-ticaret işlemlerini tamamlamak ve satın alma geçmişine dair analizlere ulaşmak.
 • Müşterilerle bilgi paylaşmak, kimlik bilgileri almak, ziyaretçilere e-posta göndermek ve ziyaretçilerin internet üzerindeki hareketlerini izlemek.

Müşterinin Google Benim İşletmem hesabı Google Ads’e bağlandığında yer uzantıları oluşturulabilir.

Yer uzantılarıyla ilgili olarak aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

 • Yer uzantıları, müşterilerin işletmenizin fiziksel konumunu ziyaret etmesini sağlamak için Google Benim İşletmem girişinizdeki tüm yorumları paylaşır.
 • Yer uzantıları, müşterilerin sorularını iletmesi için mesaj düğmesinin yanı sıra telefon numaranızı ve işletmenizin e-posta adresini sağlar.
 • Yer uzantıları, müşterilerle konum bilgilerini paylaşma amacına yönelik olarak yayınlanan geleneksel reklamların yerini alır.
 • Yer uzantıları, reklam kampanyalarına adres bilgilerini, işletmenin Google Haritalar bağlantısını veya kullanıcı ile konum arasındaki mesafeyi ekler.

Aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrusal ilişkilendirmeyi tanımlar?

 • Krediyi, alıcı yolculuğunun her bir temas noktasına eşit şekilde dağıtır.
 • Her bir müşteri yolunu algoritmik olarak değerlendirir.
 • Google’ın ilişkilendirme ürünleri arasındaki en gelişmiş modeldir.
 • Hem dönüşümle sonuçlanan hem de dönüşümle sonuçlanmayan yolları kapsar.

Dönüşüm işlemlerini ölçmek, kullanıcıların markanızla ne şekilde iletişim kurduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Ölçebileceğiniz dönüşüm işlemleri hangileridir?

 • Satın alma, potansiyel müşteri, sayfa görüntüleme ve kaydolma
 • Beklenmedik ziyaretler ve ürün teslimatı
 • Organik keşif ve dizin yönlendirmesi
 • Sosyal medya hesabı paylaşımları ve beğenmeler

Aşağıdaki ilişkilendirme türlerinden hangisi her bir müşteri yolunu algoritmik olarak değerlendirir?

 • Doğrusal
 • Veriye dayalı
 • Zamana bağlı azalma
 • Son etkileşim

Bir giyim firması, müşterilerinin ilgisini çekerek ürünler için daha fazla ödeme yapmalarını sağlamak istiyor. Bunun için kendilerini lüks bir marka olarak konumlandırmak amacıyla bir reklam kampanyası başlatıyorlar.

Buna göre aşağıdaki etmenlerden hangisini iyileştirmeye çalışıyorlar?

 • Talep
 • Kapasite
 • Hacim
 • Birim maliyet

Berk, e-ticaret uygulaması için Firebase hesabını Google Ads hesabıyla bağlamak istiyor.

Bunu yapabilmesi için Google hesabında olması gereken minimum izin düzeyi aşağıdakilerden hangisidir?

 • Firebase’de hesabın Firebase Develop Yöneticisi olması gerekir.
 • Firebase’de, hesabın bağlamak istediğiniz projenin sahibi olması gerekir.
 • Google hesabının Google Ads’de Standart erişime sahip olması gerekir.
 • Google hesabının Google Ads’de sahip erişimi olması gerekir.

Bir giyim firmasının yöneticisi, şirketi için kapsayıcı hedefler belirlemek istiyor.

Yönetici aşağıdakilerden hangisini belirlemektedir?

 • Pazarlama hedefleri
 • Medya hedefleri
 • İşletme hedefleri
 • Kampanya ölçümleri

Aşağıdaki etiketlerden hangisi, dönüşüm olarak izlenecek müşteri işlemlerini Google Ads’e bildirmenize olanak tanır?

Bir müşteri, katıldığı ankette bir markayı diğerine göre daha çok tercih ettiğini belirtiyor.

Bu davranış hangi genel metrik kapsamına girer?

 • Bağlılık
 • Bilinirlik
 • Üzerinde düşünme
 • Satın alma

 

Rana, konumunu Google Benim İşletmem’e başarıyla ekledi. Telefon araması veya e-posta gibi doğrulama seçenekleri olduğunu biliyor.

Konumunu başka ne şekilde doğrulayabilir?

 • İndirilen bir mobil uygulamayla.
 • Yerel bir Google ofisini ziyaret ederek.
 • Resmi bir işletme lisansıyla.
 • Posta yoluyla gönderilecek bir kartpostalla

 

Firebase ile bir uygulama oluşturan Kemal, bu uygulamayı kullanarak işletmesinin envanterini Google Ads’de tanıtımını yaptığı online mağazasına bağladı. Kemal, satışları uygulamadan izlemek ve Firebase hesabını Google Ads hesabına bağlamak istiyor.

Kemal’in, Firebase hesabını Google Ads’e bağlamak için Google hesabında hangi izinlere ihtiyacı vardır?

 • Google Ads proje izinlerinde sahip izni
 • Firebase proje izinlerinde sahip izni
 • Google Ads’de standart erişim
 • Firebase’de standart erişim

 

Seçilen bir dönem boyunca ziyaretçilerin Google Benim İşletmem girişinizde yaptığı belirli işlemlerle ilgili bilgilere ulaşmak için hangi özelliği kullanmanız gerekir?

 • Google Benim İşletmem İzleme
 • Google Benim İşletmem Analizler
 • Google Benim İşletmem Metrikler
 • Google Benim İşletmem Toplamlar

 

Burçin, Google reklam kampanyasının başarısını değerlendirmede kullanılacak olan tanımlanabilir metriklerin ve temel performans göstergelerinin (TPG) bir listesini oluşturuyor.

TPG oluştururken aşağıdaki ifadelerden hangileri Burçin’e yol gösterici olabilir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • TPG’ler medya kanalına özgüdür ve birbirinin yerine kullanılamaz.
 • TPG’ler, tıklamaya dayalı olmayan sayfa görüntülemeleri gibi işlemleri ve potansiyel müşterileri temsil eder.
 • TPG tanım gereği bir başarı ölçütüdür.
 • TPG’ler, reklamların gerçek zamanlı performansını gösterir.
 • TPG’ler nettir, ölçülebilirdir ve belirli bir zaman aralığına sahiptir.

 

Kardelen, yerel bir aksesuar mağazasından pahalı bir çanta satın almak istiyor. Bilinçli bir tüketici olan Kardelen, belirli bir markayı uygun fiyata bulmak istiyor.

Aksesuar mağazasının, araştırma yapmaya başlamasından çantayı satın almasına dek müşteri yolculuğu boyunca Kardelen ile etkileşimde tutacak strateji aşağıdakilerden hangisidir?

 • Potansiyel müşteri başına ödeme stratejisi
 • Marka odaklı strateji
 • Dijitalden fiziksele geçiş stratejisi
 • Sosyal medya stratejisi

 

Ferit, ev dekorasyonu web sitesinde sunulan aletlerin satışını artırmak için hem Google Arama Ağı Reklamı kampanyası hem de Google Görüntülü Reklam kampanyası başlattı. İki hafta sonra satışlarını incelediğinde, en fazla başarıyı Arama Ağı Reklamı kampanyasının elde ettiğini fark etti.

Ferit, daha fazla müşteri kazanmak için teklif verme veya hedefleme işlemi yapmak isterse hangi optimizasyon türünü kullanmalıdır?

 • İlişkilendirme
 • Kanal
 • Medya Karması
 • Yerleşimler

 

Google Benim İşletmem’e toplu yükleme yapabileceğiniz minimum konum sayısı aşağıdakilerden hangisidir?

 • 10
 • 50
 • 5
 • 15

 

Google Marketing Platform Kurumsal sürümünde sunulan her bir ürünü açıklamasıyla eşleştirin.

 

Sedat, Google Ads hesabına bakıyor ve video reklamlarının, web sitesine dönüşüm sağlama konusunda ne kadar etkili olduğunu analiz etmek istiyor. İlişkilendirme raporunu inceliyor.

Bu rapordan hangi bilgileri edinebilir?

 • İnternet mağazası için dönüşümle sonuçlanan müşteri yollarına dair veriler.
 • Birden fazla reklam grubu ve reklam kampanyasını karşılaştıran istatistikler.
 • Mevcut ilişkilendirme modelini, benzer web sitelerinin modelleriyle karşılaştıran performans verileri.
 • Reklamlarını benzer işletmelerin reklamlarıyla karşılaştırarak hangilerinin en başarılı olduğuna bakan veriler.

 

Suna, oluşturduğu oyun uygulamasını Google Ads’de tanıtıyor. Oyun uygulamasının ilk açılışlarını izlemek istiyor.

Uygulamanın açılışlarını izlemeye başlamak için önce aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?

 • Firebase ve Google Ads hesaplarını bağlamalıdır.
 • Arama ağı ilişkilendirmesine değerler atamalıdır.
 • Uygulama verileriyle Google Analytics’i kurmalıdır.
 • Teklif stratejilerini otomatikleştirmelidir.

 

Ahmet, bir online perakende sitesi yönetiyor ve gelecekteki Google Ads kampanyalarında online dönüşümleri ölçmek için site geneli etiketleri oluşturmak istiyor. Dönüşüm işlemlerini daha önce ayarlamış ve sitesinde Google Etiket Yöneticisi yönetim etiketleri mevcut.

Ahmet, bu işlemi tamamlamak için hangi etiket türünü seçmelidir?

 • Google Ads Dönüşüm İzleme
 • Google Optimize
 • Dönüşüm Bağlayıcı
 • Floodlight Sayacı

 

Google Ads’de telefon araması dönüşümü oluşturmak ve web sayfasına telefon snippet’i eklemek, reklamverenlerin Google yönlendirme numarası kullanmasına olanak tanır.

Bu numarayı kullanarak aşağıdakilerden hangisini izleyebilirsiniz?

 • Arayanın adı, soyadı ve ev ya da iş adresi.
 • Aramanın nedeni ve geldiği yerin posta kodu.
 • Telefon araması dönüşümüyle sonuçlanan reklam.
 • Her bir aramanın uzunluğu ve gerçekleştiği yer.

 

 

İyi yönetilen, doğrulanmış Google Benim İşletmem girişleri, hak talebinde bulunulmamış girişlere kıyasla 5 kat daha fazla görüntüleniyor.

Google Benim İşletmem’de konum doğrulama işlemi nasıl yapılabilir?

 • Resim, sosyal kanal paylaşımı veya Google’ı telefonla arama yoluyla doğrulama yapılabilir.
 • Damga, eyalet lisansı veya mobil uygulama aracılığıyla doğrulama yapılabilir.
 • Telefonla arayarak, e-posta yoluyla veya posta kartı göndererek doğrulama yapılabilir.
 • Şahsen, üçüncü taraflar aracılığıyla veya online ödeme yoluyla doğrulama yapılabilir.

 

Pazarlama yöneticisi olan Gözde, kreatif ekibinden bir dizi reklam alıyor. A/B testi kullanarak reklam içeriğini geliştirmek istiyor.

Gözde, hangi türden reklamları karşılaştırır?

 • Belirli gruplara gösterilmeyen, aynı bütçeyle yayınlanan ve aynı kitleyi hedefleyen reklamlar.
 • Aynı şekilde kullanılan, aynı kanallarda yayınlanan ve aynı kitleyi hedefleyen reklamlar.
 • Belirli gruplara gösterilen, aynı mesajla yayınlanan ve aynı kitleyi hedefleyen reklamlar.
 • Brand Lift için kullanılan, aynı bütçeyle yayınlanan ve aynı kitleyi hedefleyen reklamlar.

 

Deneyimli bir pazarlama stratejisi uzmanı olan Levent, devlet okullarına öğrenim platformu satışı yapan bir yazılım şirketinde çalışıyor. Levent’in ölçüm için benimsediği kendine özgü yararlı alışkanlıklar, şirketinin pazarlama stratejisini okulların değişen ihtiyaçlarına göre sürekli olarak geliştirme konusundaki başarısını destekliyor.

Levent, pazarlama stratejilerini değerlendirip uyarlamasına yardımcı olması için hangi iki alışkanlığı benimsemiştir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Çalışma arkadaşlarının fikirlerine değer verir ve pazarlama toplantılarında görüşlerini belirtmeleri için onları teşvik eder.
 • Tüm toplantılarda veriler sunar. Verilen her karar, verilere dayanır.
 • Firmanın temel performans göstergeleri doğrultusunda ne kadar ilerleme kaydettiğini inceleyerek güne başlar.
 • Etkisi kanıtlanmış ve değişiklik gerektirmeyen, tercih edilen medya kanallarından oluşan bir kümeyi yönetir.

 

Önemli olan verileri daha iyi ölçmek için Google Ads hesabınızda dönüşüm işlemlerini izlemek istiyorsunuz.

Dönüşüm işlemi için kurulum adımlarını, ilk adım en üstte olacak şekilde sıralayın.

 • Google Ads’de ilgili dönüşüm işlemini seçin.
 • Oluşturulan kod snippet’ini/dönüşüm etiketini kopyalayın.
 • Dönüşüm izleme etiketini web sitenize veya uygulamanıza ekleyin.
 • Etiketinizin doğru şekilde etkinleştiğinden emin olmak için dönüşüm verilerinizi inceleyin.

 

Köpek gezdirme hizmeti veren bir işletmenin sahibi olan ve işletmesini internet üzerinden yöneten Aykut, web stesindeki trafiği artırmak için Google Ads’i kullanmaya başladı. Google Ads’de ilk kampanyasını başlattıktan bir ay sonra, reklamlarının performansını belirlemek için dönüşüm verilerini inceliyor. Görüntüleme dönüşümlerinin (GD’ler) düşük olduğunu görüyor. Ancak GD’lerin ne olduğunu ve bu verilerin ne anlama geldiğini bilmiyor.

GD’ler ile ilgili hangi bilgileri edinmek, Aykut’un dönüşüm verilerini daha iyi anlamasına yardımcı olur? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Bir kullanıcının reklamı en fazla 30 saniye boyunca izlemesi VEYA reklamın herhangi bir kısmını tıklaması, görüntüleme olarak kabul edilir.
 • GD’ler, kullanıcılar bir reklamı görüntüleyip (ancak reklamla etkileşimde bulunmayıp) daha sonra dönüşüm gerçekleştirdiğinde kaydedilen dönüşümlerdir.
 • Dönüşüm raporlarında, GD verileri ayrıca belirtilmeyip bunun yerine dönüşümler sütununda gösterilir.
 • GD’ler, kullanıcılar bir reklamla etkileşimde bulunup daha sonra dönüşüm gerçekleştirdiğinde kaydedilir.

 

Birden fazla işletme konumunu Google Benim İşletmem’e toplu şekilde yüklemeye karar veriyorsunuz. Yüklemenizdeki bazı konumlar reddediliyor.

Bu soruna aşağıdaki hangi iki hata neden olabilir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Çok fazla işletme girişi kullanıcısı olması
 • İşletme adının yanlış olması
 • İşletme girişi kaydının geç yapılması
 • İşletme girişi fotoğraflarının eksik olması
 • Aynı adreste birden fazla konum olması

 

Google Benim İşletmem, işletmelerin en önemli anlarda daha fazla müşteriye ulaşmasına nasıl yardımcı olur? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Müşteri davranışıyla ilgili analizler sunarak.
 • Benzer işletmelerin gerçekleştirdiği işlemleri anlamalarına yardımcı olarak.
 • Mobil sitelerinin hızını artırarak.
 • Müşterileriyle internet üzerinden etkileşimde bulunarak.
 • Toplam hemen çıkma oranlarını düşürerek.

 

Eren, Google Benim İşletmem web sitesi tasarım aracını kullanarak sahibi olduğu otobüs turu şirketi için web sitesi oluşturdu. Gerekli adımları uyguladı ve yeni sitesini web’de yayınlanmış olarak görmek istiyor.

Tüm işlemlerin doğru şekilde yapılmış olması durumunda, alan yeni web sitesine yönlendirdikten sonra sitenin yayınlanması genellikle ne kadar sürer?

 • Yalnızca birkaç dakika içinde web’de yayınlanır.
 • Yayınlanması tam olarak üç gün sürer.
 • 24 saatlik bir inceleme sürecinin ardından web’de yayınlanır.
 • Sitenin incelenip yayınlanması bir hafta sürer.

 

Berna, web sitesine dönüşüm izleme etiketleri uyguladı. Kampanya raporunu kullanarak reklamları genelindeki toplam dönüşümleri inceliyor. Her bir dönüşüm türü için toplam değeri görmek istiyor.

Bunu nasıl yapabilir?

 • Desteklenen dönüşümler raporunu açarak.
 • Verileri dönüşüm işlemine göre segmentlere ayırarak.
 • İlişkilendirmeye genel bakış raporuna geçiş yaparak.
 • Her dönüşüm türü için sütunlar ekleyerek.

 

Google Benim İşletmem, işletmelerin kullanıcılarla en önemli anlarda etkileşim kurmasına yardımcı olur.

Google Benim İşletmem’in bunu başarmasını sağlayan yöntemler hangileridir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Dönüşümler sonucu gerçekleşen satışları gösterir.
 • Yorumlara yanıt verir.
 • Müşterilerle iletişim kurar.
 • Ziyaretçiler için yeniden pazarlama çalışmaları yapmaya olanak tanır.
 • Yeni potansiyel müşteriler kazandırır.

 

Taner, bisiklet mağazasını tanıtmak için Google Ads’i kullanıyor. Bir Android uygulaması oluşturan Taner, satın alma işlemlerini artırma konusunda mevcut reklam kampanyasının ne kadar etkili olduğunu ölçmek istiyor.

Bunu nasıl yapabilir?

 • Web sitesinde gerçekleşen satın almalar için ilişkilendirme işlemi oluşturarak.
 • Web sitesinde gerçekleşen satın almalar için dönüşüm işlemi oluşturarak.
 • Uygulama içi satın almalar için dönüşüm işlemi oluşturarak.
 • Uygulama içi satın almalar için ilişkilendirme işlemi oluşturarak.

 

Melda, ülke çapında faaliyet gösteren bir vegan restoranlar zincirinin pazarlama yöneticisi. Vegan yiyecekleri tercih eden kullanıcılara restoran menüsündeki yenilikleri hangi dijital kanaldan tanıtabileceğini düşünüyor.

Melda, kitlesine ulaşmak için hangi dijital kanalları kullanabilir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Televizyon
 • E-posta
 • Yazdırma
 • Video
 • Radyo

 

Can, bir reklam ajansının pazarlama yöneticisi. Müşterisi, kullandığı Google Ads hesabından gelen form gönderimlerini izlemek istiyor. Müşterinin başarıyla yüklenmiş bir global site etiketi olduğundan Can, bu dönüşüm işlemini izlemek için etkinlik etiketi kullanabilir.

Can’ın kullanması gereken etkinlik etiketi türü hangisidir?

 • Sayfa yükleme etkinlik etiketi
 • Tıklama etkinlik etiketi
 • Yeniden yükleme etkinlik etiketi
 • Sosyal etkinlik etiketi

 

Mevcut reklam kampanyalarınızın değerlendirilmesiyle ilgili olarak aşağıdaki ifadelerden hangi ikisi doğrudur? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Bir kampanya olumlu sonuçlar sağladığında, metrikleri kampanyanın beklentileri karşılamadığı durumdaki kadar atak bir şekilde incelemeniz gerekmez.
 • Ölçüm sonuçları, stratejik bilgiler sağlayarak karar verme sürecinizi etkilemelidir.
 • En değerli stratejik bilgiler, tüm kampanyalardan elde ettiğiniz bilgileri tek bir görünümde toplamak yerine her bir kampanyayı ayrı ayrı inceleyerek elde edilir.
 • Atmanız gereken ilk adımlardan biri, belirli bir hedefin sonuçlarının, ilgili amaca ulaşma konusunda beklentileri ne kadar karşıladığını kontrol etmektir.

 

Zehra bir dijital pazarlama danışmanı. Satışların %90’ı hâlâ fiziksel ortamda gerçekleştiğinden Zehra, müşterisinin kullanıcılara birden çok kanaldan ulaşması gerektiğini biliyor.

Zehra müşterisinin fiziksel konumlarında satışı artırmak için aşağıdaki pazarlama stratejisi türlerinden hangisini kullanabilir?

 • Üçüncü taraf olası satış yaratma
 • Dijitalden fiziksele geçiş stratejisi
 • Görüntülü reklamcılık
 • Arama motoru optimizasyonu

Formun Altı

 

Ferit, ev dekorasyonu web sitesinde sunulan aletlerin satışını artırmak için Google Görüntülü Reklam kampanyası başlattı. İlk haftanın satış verilerini incelediğinde aletin resminin yer aldığı reklamlardan daha fazla satış elde edildiğini fark etti. Bu başarıyı tekrarlamaya çalışmak için diğer tüm reklamlarına da alet resimleri eklemeye karar verdi.

Ferit, alet satışlarını artırmak için hangi kanal optimizasyonu türünü kullanıyor?

 • Medya Karması
 • Teklif Verme
 • Hedefleme
 • Reklam Öğesi

 

Koray, çanta tasarımları yapan bir özel işletmenin sahibi. Koray, başlattığı reklam kampanyasında çevre dostu malzemelerden üretilmiş çantaları tanıtıyor. Müşterileri yolculuklarının tüm aşamalarında izliyor.

Potansiyel bir müşteri bir ürüne yoğun ilgi gösterdiğinde, Koray müşteri yolculuğunu bir adım ileri götürebilmek için aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?

 • Müşterilere özel bir harekete geçirici mesaj sunmalıdır
 • Marka bağlılığını sağlamalıdır
 • Müşterilere hizmetler için daha fazla reklam göstermelidir
 • Hedeflenmiş reklamlar göndermelidir

 

Simay Google hesabına girip kampanyalarını ve ilişkilendirme raporlarını inceliyor. İlişkilendirme raporundaki toplam dönüşüm sayısıyla kampanyalar raporundaki sayının aynı olmadığını fark ediyor.

Bunu nasıl açıklayabiliriz?

 • İlişkilendirme raporu uygulama dönüşümlerini içermez.
 • İlişkilendirme raporu telefon numarası tıklama dönüşümlerini içermez.
 • İlişkilendirme raporu web sitesi dönüşümlerini içermez.
 • İlişkilendirme raporu içe aktarılan Analytics hedeflerini/işlemlerini içermez.

 

Dönüşüm işlemlerini ölçmek, kullanıcıların markanızla ne şekilde iletişim kurduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Ölçebileceğiniz iki dönüşüm işlemi hangileridir? (İki seçenek belirleyin.)

 • Sayfa görüntüleme sayısı
 • Beklenmedik ziyaret sayısı
 • Dizine yönlendirme sayısı
 • Abonelik kaydı sayısı

 

Tülay, Google Benim İşletmem’in internet müşterileriyle bilgiler paylaşmak ve onlarla etkileşime girmek için mükemmel bir yol olduğunun farkında. Ancak birden fazla konuma sahip olduğu için bu konumların yönetiminin zor olabileceğinden endişeleniyor.

Google Benim İşletmem, Tülay’ın birden çok konumu yönetmesini nasıl kolaylaştırabilir?

 • Google Analytics platformu Tülay’a her işletme konumu için uyarılar gönderir.
 • Tülay, her bir Google Benim İşletmem hesabına farklı bir cihazdan erişebilir.
 • Tülay, her bir konum için ayrı bir Google Benim İşletmem hesabı oluşturabilir.
 • Tülay, tek bir hesap altında birden fazla Google Benim İşletmem girişini yönetebilir.

 

Deneyimli bir pazarlama stratejisi uzmanı olan Levent, devlet okullarına eğitim platformu satışı yapan bir yazılım şirketinde çalışıyor. Levent’in ölçüm için benimsediği kendine özgü yararlı alışkanlıklar, şirketinin pazarlama stratejisini okulların değişen ihtiyaçlarına göre sürekli olarak geliştirme konusundaki başarısını destekliyor.

Levent, pazarlama stratejilerini değerlendirip uyarlamasına yardımcı olması için hangi iki alışkanlığı geliştirmiştir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Pazarlama kanalı tercihiyle ilgili karar aşamalarında verileri kullanma.
 • Çalışma arkadaşlarının fikirlerine değer verme ve onları pazarlama toplantılarında görüşlerini belirtmeye teşvik etme.
 • Etkisi kanıtlanmış ve değişiklik gerektirmeyen, tercih edilen medya kanallarından oluşan bir kümeyi yönetme.
 • Ekip üyeleri ve çalışanları arasında “başarısızlık bir seçenek değil” yaklaşımını teşvik etme.
 • Firmanın temel performans göstergeleri doğrultusunda ne kadar ilerleme kaydettiğini inceleyerek güne başlama.

 

Google Benim İşletmem girişiniz, müşterilerin size çeşitli yollarla erişmesine yardımcı olabilir. Müşteriler, listelenen adresi kullanarak konumunuzu ziyaret edebilir. Ayrıca telefon numarası kullanarak arama yapabilirler.

Doğru şekilde ayarlanması halinde müşteriler işletmenizle iletişime geçmek için diğer hangi yöntemi kullanabilir?

 • Müşteriler, sık sorulan soruları cevaplayacak bir bot ile etkileşim kurabilir.
 • Müşteriler, internet bağlantısı olan bir cihaz üzerinden web görüşmesi talep edebilir.
 • Müşteriler, kamerası etkin bir cihaz üzerinden görüntülü görüşme yapabilir.
 • Müşteriler, mesaj düğmesini kullanarak işletmeyle görüşme başlatabilir.

 

Yer uzantılarıyla ilgili olarak aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

 • Yer uzantıları, yakındaki potansiyel müşterilerin soru sormak için kullanabileceği bir mesaj düğmesi sağlayabilir.
 • Yer uzantıları, konuma özel tanıtımlara odaklanan geleneksel reklamların yerini alır.
 • Yer uzantıları, potansiyel müşterilere reklamlarınızı işletmenizin konumuna olan uzaklık bilgisiyle birlikte gösterir.
 • Yer uzantıları, işletmenizin bulunduğu konumun fotoğraflarını/görsellerini içeren geleneksel reklamların yerini alır.

 

Yakın zamanda açılan yeni bir restoranın sahibi, arabayla siparişi teslim alma hizmetini tanıtan bir reklam oluşturmak istiyor.

Hangi pazarlama hedefi bu reklamla uyumludur?

 • Marka tercih edilirliği
 • Marka bilinirliği
 • Yatırım getirisi
 • Marka bağlılığı

 

Bir marka yöneticisi, müşteri yolculuğunun satın alma aşamasıyla örtüşen bir pazarlama hedefi oluşturmak istiyor.

Marka yöneticisi hangi metriği kullanmalıdır?

 • Reklam harcamalarından elde edilen gelir
 • Müşteri yönlendirmeleri
 • Marka bilinirliği
 • Marka ilişkilendirmesi

 

Google Benim İşletmem’in doğrulama sürecinde onay için belirli gereksinimler söz konusudur: İşletme adı, fiziksel konumdaki ad ile birebir aynı olmalıdır ve işletme tek bir fiziksel adreste birden çok konuma sahip olmamalıdır.

Doğrulama sürecinde onaylanmamanın üçüncü nedeni hangisi olabilir?

 • Konumda hiç yayınlanmış fotoğraf olmaması.
 • Konumun Google Haritalar’da görünmemesi.
 • Konum bilgilerinin tüm zorunlu alanları içermemesi.
 • Konumun yalnızca bir kategori kullanması.

 

Kaan, Google reklam kampanyasının dönüşüm izleme ayarlarını tamamlamak üzere ve mevcut web sitesine bir etkinlik etiketi eklemeye hazır.

Kaan etiketlerin iki kez sayım yapmadığından emin olmak için ne yapmalıdır?

 • Mevcut JavaScript kodlarını kaldırmalıdır.
 • Tüm görüntülerin JPEG biçiminde olduğundan emin olmalıdır.
 • Eski dönüşüm etiketlerini kaldırmalıdır.
 • Etkinlik etiketine dönüşüm bağlayıcı eklemelidir.

 

Melis, bir perakende giyim mağazasının sahibi. Pazarlama danışmanı, ellerinin altında bulunan teknolojileri kullanarak müşterilerin mağazadan giysi satın almadan önce birden çok kanal arasında gezinmesini sağlayabileceklerini söylüyor. Danışman, Melis’e mağazasını ziyaret eden müşteri sayısını artırması için fizikselden dijitale geçiş stratejisini düşünmesini öneriyor.

Dijitalden fiziksele geçiş stratejisine verilebilecek iki örnek nedir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Web sitesinden e-postaya geçiş
 • Yerel Envanter reklamları
 • Arama motoru optimizasyonu
 • Potansiyel müşterileri yönlendirme
 • Google Ads yer uzantıları

 

Tarık, yerel bir çiçek dükkanının sahibi. Müşterileri onu internet üzerinde bulabiliyor ancak Tarık, Google Benim İşletmem ile dükkanının telefon numarasını ve adresini listelemekten daha fazlasını yapıp yapamayacağını merak ediyor.

Google Benim İşletmem, Tarık’ın müşterileriyle etkileşime geçmesine nasıl yardımcı olabilir?

 • Tarık internetten ödeme alabilir.
 • Tarık müşterileriyle görüntülü sohbet gerçekleştirebilir.
 • Tarık düzenli olarak e-posta bültenleri gönderebilir.
 • Tarık müşteri yorumlarını yanıtlayabilir.

 

Kuzey kısa süre önce bir Google Benim İşletmem Hesabı oluşturdu. Kullanıcıların web’de işletme girişini nasıl bulduğunu ve girişiyle nasıl etkileşimde bulunduğunu öğrenmek istiyor.

Google Benim İşletmem’in hangi özelliği Kuzey’in bunu yapmasını sağlar?

 • Google Benim İşletmem yorumlar
 • Google Benim İşletmem dönüşüm izleme
 • Google Benim İşletmem analizler
 • Google Benim İşletmem hizmetler

 

Oya internet mağazası için Google Ads kampanyası uygulamak üzere. İşletmenin numarasını Google yönlendirme numarasıyla değiştirmek için web sitesine telefon snippet’i ekledi.

Bu işlem Oya’nın bu aşamada ne yapmasına olanak tanıyacak?

 • Hangi reklamın telefon araması dönüşümüyle sonuçlandığını kaydetme
 • Arayanlara otomatik tanıtım reklamları gönderme
 • Telefonla yapılan bilgi taleplerini cep telefonuna yönlendirme
 • Arayanların telefon numaralarını kaydetme

 

 

Selvi, 3 perakende mağazası için Google Benim İşletmem hesabı oluşturmak istiyor.

Selvi, Google Benim İşletmem’de her konumu nasıl doğrulayabilir?

 • Hesap portalına girdiği doğrulama kodunu içeren bir kartın her bir konuma gönderilmesini talep etmeli.
 • Kayıtlı e-posta hesabını kullanarak her konumun yerel işletme lisansının bir kopyasını e-postayla göndermeli.
 • Gerekli toplu doğrulama e-tablosunu doldurup hesap portalına yüklemeli.
 • Her konum için sosyal medya varlığının ekran görüntülerini alıp hesap portalına yüklemeli.

 

 

Google Benim İşletmem hesabını bir Google Ads hesabıyla bağlayarak yer uzantıları oluşturabilirsiniz.

Yer uzantıları, potansiyel müşterilere ne tür bilgiler gösterebilir?

 • Konumunuzdaki geçerli promosyonlar
 • Müşterinin konumunuza olan uzaklığı
 • Hizmetinizle ilgili yorumlar veya satıcı görüşleri
 • Konumunuzun resimleri/görüntüleri

 

Berna, işletmesi için bir mobil uygulama kullanıma sundu ve uygulama içi dönüşüm izleme için entegre edilecek bir ilişkilendirme iş ortağı seçti.

Dönüşüm izleme ayarlarını tamamlamak için başka ne yapması gerekir?

 • Google Play hesabını Google Benim İşletmem hesabına bağlama.
 • Google Firebird hesabını Google Analytics hesabına bağlama.
 • Google Play ve Google Ads hesabını bağlama.
 • Google Ads hesabı ve Google Analytics hesabını bağlama.

 

Yeni bir restoranın sahibi olan Suzan, işletmesini bölgede bilinir hale getirmek için potansiyel müşterilerinin yolculuklarını değerlendiriyor.

Bu yolculuk aşamasında potansiyel müşterilerin atabileceği ilk adım ne olur?

 • Bildirim almak için online e-posta aboneliği formu doldurma.
 • Restoranı sosyal medyadaki arkadaşlarına önerme.
 • Yeni restoranın online reklamını görüntüleme.
 • Restoranın, akşam yemeği rezervasyonu kabul edip etmediği konusunda bilgi almak için arama.

 

Cem, lüks barlarıyla hizmet veren bir restoranlar zincirinin pazarlama çalışmalarını yürütüyor. Toplu yükleme yaparken bir barı ve içinde bulunduğu restoranı, aynı adreste bulunmalarına rağmen iki ayrı konum olarak ekliyor. İkisi de onaylanmıyor.

Onaylanmama nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

 • Her bir giriş, ayrı bir e-posta adresi kullanılarak oluşturulmalıdır.
 • Aynı adresin iki kez kullanılabilmesi için editör onayı alınmalıdır.
 • Cem toplu yükleme kullanarak en fazla 10 giriş yükleyebilir.
 • Cem’in barı ve restoranı tek bir başlık altında göndermesi gerekiyordu.

 

Bir kuru temizlfi olan verileri daha iyi ölçmek için Google Ads hesabınızda dönüşüm işlemlerini izer türlü imkanı sunmak istiyor. Google Benim İşletmem panelinde telefon numarası mevcut olsa da internet müşterilerinden bazılarının bilgi alırken mesaj göndermeyi tercih edeceğini biliyor.

Google Benim İşletmem, Kerim’e nasıl yardımcı olabilir?

 • Kerim, Google Benim İşletmem’i internet sorgularına otomatik olarak yanıt verecek şekilde ayarlayabilir.
 • Kerim, Google Benim İşletmem uygulamasında mesajlaşmayı açmayı ayarlayabilir.
 • Kerim, varsayılan SMS ve MMS uygulamasını seçerek mesajlaşmayı etkinleştirebilir.
 • Kerim, Google Benim İşletmem’i sesli mesajları metne dönüştürüp kısa mesaj haline getirecek şekilde ayarlayabilir.

 

Selvi’nin dört fiziksel mağazası var ve Google reklamlarıyla birlikte yer uzantılarını kullanmayı düşünüyor.

Kullanıcılar yer uzantılarının bulunduğu bir reklamı görüntülerken hangi bilgileri görebilir?

 • İşletmenin bulunduğu konumu içeren ayrıntılar sayfasına giden tıklanabilir bir bağlantı
 • Belirli sayfa bağlantılarını içeren web sitesinin site haritası
 • Her bir mağaza için özel reklam
 • Sattığı ürünlerin fotoğrafları/resimleri

 

Bir pazarlama yöneticisi, farklı müşteri yollarını değerlendirmek için hem dönüşüm yollarını hem de dönüşüm dışı yolları içeren bir ilişkilendirme modeli kullanmak istiyor.

Bu gerekliliği hangi ilişkilendirme modeli yerine getirir?

 • Konuma dayalı ilişkilendirme
 • Veriye dayalı ilişkilendirme
 • Kurallara dayalı ilişkilendirme
 • Doğrusal ilişkilendirme

 

Bir reklamveren, global site geneli etiketi kullanıyor.

Reklamveren, Google Ads kampanyalarında Google yönlendirme numarası kullanmak için nereye telefon snippet’i eklemelidir?

 • Web sayfasının “head” etiketlerinin arasına, global site etiketinden hemen sonra.
 • Web sayfasının “footer” etiketlerinin arasına, global site etiketinin altına
 • Global site etiketi yüklemesi gerekmeden “head” bölümünün arasına.
 • Web sayfasının “body” etiketlerinin arasına, global site etiketinden hemen sonra.

 

Bir giyim firmasının yöneticisi, bir sonraki çeyrek için satış hacmini tanımlama aşamasında.

Yönetici aşağıdakilerden hangisini belirlemektedir?

 • Kampanya metriği
 • Pazarlama hedefi
 • Medya hedefi
 • İşletme hedefi

 

Google Benim İşletmem’in temel iki avantajı hangileridir? (İki seçenek belirleyin.)

Tüm Doğru Yanıtları Seçin

 • Müşterilere otomatik e-posta davetiyeleri gönderir.
 • Birkaç girişi bir arada yönetir.
 • Müşterilerle bilgi paylaşır.
 • E-ticaret işlemlerini tamamlar.

 

Google ADS Ölçüm Sertifikası Sınavının Sorularını ve Cevaplarını Öğrenmek Mi İstiyorsunuz?

Siz de Google Ads sertifikalarına sahip olmak istiyorsanız aşağıda ki iletişim bilgilerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uygun fiyatlar ile sadece birkaç saat içerisinde tüm sertifikalara sahip olabilirsiniz. Dilerseniz sınavlara sizin yerinize biz girelim, dilerseniz soru ve cevapları sizinle paylaşalım, dilediğiniz kadar sertifika sahibi olma fırsatına sahip olun.. Mail ya da whatsapp üzerinden hemen iletişime geçin!

Mail & Skype: bizeiletin[@]gmail.com
Whatsapp: 0553 171 99 84

Bir cevap yazın

Top